Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φυσικό αέριο και κάτοψη οικοδομής


Kefaleas Stavros

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητη η προσκόμιση από εμένα στο μηχανικό της κάτοψης διαμερίσματος και της κάτοψης πυλωτής (ακάλυπτου) που μου ζήτησε για να προωθήσει τον φάκελο στην Θεσσαλική εταιρία φυσικού αερίου (είμαι Λάρισα).

Με άλλον μηχανικό που μίλησα έβαλε τα γέλια και είπε ότι έφτιαξε μόνος του ένα σχεδιάγραμμα.

Σε όσους ρώτησα στην πολυκατοικία , δε μου είπε κανείς να του ζητήθηκε τέτοιο πράγμα.

Με το αφεντικό του μηχανικού που μίλησα μου είπε ότι αν το κάνει με το χέρι κινδυνεύει ο φάκελος να μην περάσει.

Τι ισχύει τελικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχες κάποιο ειδικό λόγο να μη θέλεις να δώσεις απλά φωτοαντίγραφα από τα σχέδια κατόψεων του σπιτιού σου?

 

(φυσικά καλό είναι για το σπίτι σου να έχεις πάντα έναν φάκελο με τα σχέδια και τους τίτλους του όπου είσαι)

Link to comment
Share on other sites

Για σωστότερη μελέτη απαιτούνται οι αρχιτεκτονικές κάτόψεις. Αν δεν υπάρχουν, τότε ο μηχανικός θα αναγκαστεί να αποτυπώσει το κτήριο. Αυτό φυσικά έχει  έξτρα κόστος και απαιτεί έξτρα χρόνο.

 

Να γνωρίζετε, ότι συνήθως αυτοί που κάνουν πρόχειρες δουλειές, χλευάζουν τους συναδέλφους που κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει.

 

Η επιλογή είναι πάντα δική σας.

Edited by akaliak
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται επίσης Συνάδελφε να υπάρχει θέμα νομιμότητας.

Θα πρέπει να είναι πολύ σημαντικά σχέδια για να μην του τα δίνετε τα φωτοαντίγραφα....

Ακόμα, ο τύπος που γελάει, θα συμφωνήσω μαζί σας, άριστη επαγγελματική συμπεριφορά :P

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ θέλω να μάθω γιατί είμαι ο μόνος από τους πολλούς που ρώτησα που του ζητείται αυτό το πράγμα.

Σήμερα το πρωί μου έφερε αυτός ο μηχανικός που γέλαγε τα σχέδια που είχε κάνει ο ίδιος και που περνάνε κανονικότατα στην εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ θέλω να μάθω γιατί είμαι ο μόνος από τους πολλούς που ρώτησα που του ζητείται αυτό το πράγμα.

Σήμερα το πρωί μου έφερε αυτός ο μηχανικός που γέλαγε τα σχέδια που είχε κάνει ο ίδιος και που περνάνε κανονικότατα στην εταιρία.

 

Δεν ειπε κανείς ότι δεν περνάνε σχέδια αποτύπωσης που έχουν γίνει από τον μηχανικό. Απλά είναι μία έξτρα δουλειά για τον μηχανολόγο, που καλείται να εκπονήσει μελέτη φ. αερίου και όχι αποτύπωση των χώρων του κτηρίου.

 

Επίσης είστε σίγουρος ότι η αποτύπωση που έγινε είναι ακριβής; Ή μήπως έγινε στο περίπου για λόγους ευκολίας (έλα μωρέ ένα διάγραμμα); Δεν θα ήταν καλύτερο να είχαν δοθεί τα υπάρχοντα σχέδια που είναι και εγκεκριμένα από την πολεοδομία;

 

Και τι θα γίνει στην περίπτωση που η αποτύπωση έχει γίνει στο περίπου και η μελέτη, κατά συνέπεια, επίσης στο περίπου;

Edited by akaliak
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουν αναφέρει και πολλοί συνάδελφοι υπάρχουν διάφορες ποιοτικές κατηγορίες στις μελέτες, όπως σε τόσα άλλα πράγματα. Ο καθένας επιλέγει αυτό που ζητάει.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζετε, ότι συνήθως αυτοί που κάνουν πρόχειρες δουλειές, χλευάζουν τους συναδέλφους που κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

... που του ζητείται αυτό το πράγμα.

...

επικουρικά απάντησε και γιατί δεν θές να του δώσεις "αυτό το πράγμα"?

Δηλαδή  φωτοτυπίες απο σχέδια που έχεις

Δηλαδή 1 με 2 ευρώ οι φωτοτυπίες 

 

Ειλικρινά είμαι περίεργος πια....

 

Επ ευκαιρία μιάς και σου έφερε τα σχέδια που είχε φτιάξει ο χαμογελαστός ανάθεσε το στον ίδιο.

Γιατί το κάνεις τόσο μα τόσο μεγάλο ζήτημα.... Φωτοτυπίες σου ζήτησε.

Link to comment
Share on other sites

επικουρικά απάντησε και γιατί δεν θές να του δώσεις "αυτό το πράγμα"?

Δηλαδή  φωτοτυπίες απο σχέδια που έχεις

Δηλαδή 1 με 2 ευρώ οι φωτοτυπίες 

 

Ειλικρινά είμαι περίεργος πια....

 

Νομίζεις θα κάτσει ο ιδιώτης να σκεφτεί αυτά που τον ρωτάς ? 

 

Αλλά ο χειρότερος όλων είναι ο βλαξ μηχανικός που γελούσε με το διάγραμμα. Θα ήταν παλιός μάλλον. Φυσικά άμα έρθει το αέριο για αυτοψία και τον ελέγξει να δω τι θα λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.