Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγρασία σε τοιχίο δίπλα από επικλινές οικόπεδο


 
karamouzas

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Η λύση που προκρίθηκε είναι η εξής.

α) έφερα ένα χωματουργό και με ένα bobcat με κουβά 60αρη μου έσκαψε περίπου 80 πόντους χαντάκι πλάτος και 9 μέτρα μήκος.

β) πήρα AQUAMAT-ELASTIC 2  συστατικών 

γ) πίσσα

δ) αυγουλίερα

 

 Τώρα η ερώτηση που προκύπτει με βάση τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν τώρα σε ένα σκ δεν προλαβαίνει να στεγνώσει το τσιμεντοειδές και πίσσα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την ιδια μερα τα περασες?

 

Τσιμεντοειδες, αν μιλαμε για 2 συστατικων, θελει μεχρι και 14 ημερες για πληρη ωριμανση.

 

Δε θα λυσεις το προβλημα με 80εκ υγρομονωσης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. δεν τα έχω περάσει ακόμα. μόνο το σκάψιμο  έκανα. την Κυριακή το πρώτο χέρι και Δευτέρα η Τρίτη το δεύτερο. την επόμενη μέρα την πίσσα...

Edited by karamouzas
Link to comment
Share on other sites

H πισσα, δεν χρειαζεται, εφοσον γινει σωστα η εφαρμογη του τσιμεντοειδους και ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω αγοράσει θα την τοποθετήσω και μετά θα βάλω και την αυγουλίερα για έξτρα προστασία.... απλά αυτό που δεν έχω γνωρίζω είναι εάν σε μία μέρα προλαβαίνει να στεγνώσει το τσιμεντοειδές. 

Δεν θέλω να αφήσω ανοιχτό για πολλές μέρες το σκάμα μου.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προλαβαίνει.

Σου εγραψα και παραπανω, οτι για πληρη ωριμανση θελεις εως και 14 ημερες.

 

Σε καθε περιπτωση, θεωρω οτι η προσεγγιση σου ειναι λαθος.

Η υγρασια θα εμφανιστει βαθυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Τέρρυ αυτό θα ρωτούσα και με πρόλαβες. Αν η πίσσα είναι συμβατό υλικό με το τσιμεντοειδές.

Στο τεχνικό φυλλάδιο της ισοματ αναφέρει μια ειδική μάλλον περίπτωση και δίνει έμμεσα χρόνο πλήρους σκλήρυνσης 7 ημέρες. Άρα, για  2 στρώσεις σταυρωτά (η δεύτερη μετά τη σκλήρυνση της πρώτης), θα απαιτηθούν 14 μέρες:

 

"Σε περιπτώσεις νερού υπό πίεση πρέπει να δοθεί προσοχή, ώστε η άντληση, που κρατά χαμηλή τη στάθμη του νερού, να λειτουργεί συνεχώς (με αυτόματη διάταξη) κατά τη διάρκεια των εργασιών και να συνεχίζεται έως ότου σκληρυνθεί αρκετά το AQUAMATELASTICδηλαδή για περίπου 7 ημέρες".

Link to comment
Share on other sites

Συμβατα ειναι.

Γενικα τα ασφαλτικα για μενα ειναι τα χειροτερα πλεον υλικα, εκτος πολυ ειδικων περιπτωσεων.

Τα ασφαλτικα "κολλανε" παντου δεν εχουν θεμα.

Αλλα το τσιμεντοειδες πρεπει πρωτα να ωριμασει σωστα.

Δεν ξερω τι γινεται με τα υδατικης βασης ασφαλτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατότητα καταπόνησης Από βροχή: μετά από περίπου 4 ώρες.  Από κυκλοφορία: μετά από περίπου 1 ημέρα.  Από νερό υπό πίεση: μετά από περίπου 7 ημέρες.  Από υλικά πλήρωσης σκάμματος: μετά από περίπου 3 ημέρες.  Από εργασία τοποθέτησης πλακιδίων: μετά από περίπου 1 ημέρα. 

 

 

το 14 μέρες απο που ακριβώς προκύπτει? όσο για την πίσσα είναι υδατικής βάσης μέν αλλά την βάζω για επιπλέον ασφάλεια. 

Στον τοίχο έχω υγρασία λόγο τριχωειδών ρωγμών. Δεν έχω ούτε νερό υπό πίεση ούτε στάσιμα υγρά. το πρόβλημα δημιουργήθηκε διότι το οικόπεδο δίπλα στην οικοδομή μου μπαζώθηκε κατά το παρελθόν από τους γείτονες που έχτιζαν... μάλλον το βρήκαν ωραίο το μέρος για να εναποθέσουν τα προϊόντα εκσκαφής των οικοδομών τους... 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαρεθηκα...

 

Τα ασφαλτικα εχουν μηδενικη διαπνοη.

Τα τσιμεντοειδη-ελαστομερη θελουν εως και 14 μερες για να ωριμασουν.

Ωριμανση σημαινει, τα αφηνω στην ησυχια τους.. δεν θα σκεπαζω με πισσα...

 

Εσυ μπορει να βαλλεις την πισσα για καλυτερα και να τα κανεις τρις χειροτερα.

 

 

ΥΓ. Εγω ξαναλεω, οτι την υγρασια θα την δεις βαθυτερα.. Οι τριχοειδης ρωγμες υπηρχαν, δεν εμφανιστηκαν επειδη μπαζωσε ο γειτονας. Και αφου υπηρχαν στους πρωτους 80 ποντους θα υπαρχουν και βαθυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.