Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός αερισμός κλιμακοστασίου


Pixis2

Recommended Posts

Καληπερα συνάδελφοι.

 

Εχω 3ορφο κ θελω να χρησιμοποιήσω για φωτιςμο αεριςμο του κοινόχρηστου κλιμακοστάσιου τον φωταγωγό.

 

Μπορει ο φωταγωγός να εχει διαστάσεις 0,80x1,20 κ το παράθυρο του κλιμακοστασίου να ειναι κάθετο στη διάσταση 1,2;

 

Η αναγκαστικά πρέπει η διάσταση η οποία ειναι κάθετη στο άνοιγμα να ειναι 2,00μ. Βάση του άρθρου 14 παρ 3 του Νοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζεις τι είναι το κτίριο. Νέο ή υφιστάμενο? Ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Άλλα με τον ΓΟΚ καιάλλαμε τον ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο φωταγωγός 0,80 Χ 1,20 που έχεις: α) δεν είναι ακάλυπτος χώρος β) ούτε ελεύθερος ανοιχτός χώρος είναι γ) ούτε έχει διάσταση 2,00μ κάθετα προς το παράθυρο. Δεν έχει λοιπόν καμία από τις προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα συναδελφοι. Εγω το εξης ερωτημα που η ΥΔΟΜ δεν ειναι σιγουρη να μου απαντησει και πιθανον να εχει τυχει σε καποιον απο εσας. σε διοροφη οικοδομη υπηρχε κλιμακοστασιο με παλαια αδεια που δεν ειχε περιεργως φωτισμο και αερισμο. τωρα θελω να κανω προσθηκη οροφου και πρεπει να εχω στο νεο που θα δημιουργησω. το ερωτημα ειναι πρεπει να φτιαξω υποχρεωτικα φωταγωγο η μπορω να ανοιξω παραθυρο στην οροφη του κλιμακοστασιου εφοσον δεν θα υπαρχει αποληξη απο πανω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κτιριοδομικό τα ανοίγματα στην οροφή μπορούν να παρέχουν άμεσο φυσικό φωτισμό, άρθρο 11 παρ. 5.

 

Δες όμως και την παράγραφο 4.4 του ίδιου άρθρου σχετικά με την υποχρέωση φυσικού φωτισμού που υπήρχε στις προσθήκες κατά ΓΟΚ, σύμφωνα με την οποία 

''Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής δεν έχουν υποχρεωτική εφαρμογή στις καθ' όψος προσθήκες κτιρίων που έχουν ανεγερθεί με προϊσχύουσες διατάξεις όπου εφαρμόζνται οι σχετικές διατάξεις του άρθ.23 του Ν-1577/85 όπως αυτές ισχύουν.''

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.. δηλαδη πιστευεις οτι επειδη ειναι προσθηκη σε αδεια πριν το 1985 δε μπορω να το κανω αυτο? 

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε με κατάλαβες. Σίγουρα σε καλύπτει το άνοιγμα της οροφής εφόσον αναγράφεται στον κτιριοδομικό εξάλλου παρέχει πράγματι φωτισμό.

 

Απλά διαβάζοντας την παράγραφο 4.4 κατάλαβα ότι ίσως σε περιπτώσεις προσθήκης να μην είσαι υποχρεωμένος να εξασφαλίσεις φυσικό φωτισμό με τους ίδιους όρους όπως σε ένα καινούριο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ίσως να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, όμως αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις. Βασικά σου λέω τη γνώμη μου, τι καταλαβαίνω διαβάζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι της νομοθεσίας. Δεν το έχω εφαρμόσει αυτό και δε θέλω να σε παρασύρω σε κάτι που μπορεί  και να μην ισχύει, αλλά νομίζω ότι αξίζει να το κοιτάξεις και προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. δυστυχως στην ΥΔΟΜ που θα εκδοθει η αδεια δεν ηξεραν να μου απαντησουν με σιγουρια... και ουτε εμενα μου εχει ξανατυχει αντιστοιχη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.