Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eγκατασταση αυτοματισμου για λειτουργια κυκλοφορητη σε συνθηκες ψυχους


LeftLane

Recommended Posts

Οπως αναφερω και στον τιτλο, θελω να βρω εναν αυτοματο θερμοστατη που να συνδεσω στον κυκλοφορητη του λεβητα πετρελαιου μου ο οποιος να δινει εντολη να λειτουργει ο κυκλοφορητης οταν  η θερμοκρασια νερου στο κυκλωμα πεσει κατω απο 0ο

 

Την εχω πατησει σε διαμερισμα που νοικιαζω οπου μου εχουν παγωσει οι εξωτερικες σωληνωσεις και εσκασαν σαν γαρυφαλο επειδη ο ενοικιαστης ειχε κλειστο το λεβητα (απο ελλειψη πετρελαιου καποιες φορες...). Τωρα παλι αντικαθιστω τις σωληνωσεις και τον κυκλοφορητη που εσκασε κ αυτος με συνεπεια να βαζω καποια κατοσταρικα απο την τσεπη μου!

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι ένα αντιπαγετικό θερμοστάτη εμβάπτισης ή επαφής συνδεμένος παράλληλα με την εντολή προς τον κυκλοφορητή, αλλά αυτός θα μετρά την θερμοκρασία όπου εγκατασταθεί οπότε θέλει προσοχή. Η θερμοκρασία ορίζεται λίγο πάνω από το μηδέν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω θερμοστάτη εξωτερικού αέρα ρυθμισμένο σε 1-2 οC και συνδεδεμένο όπως λέει και ο συνάδελφος nvel παράλληλα με τον υδροστάτη (θερμοστάτη) του κυκλοφορητή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, τελικα σε συνεννοηση με τον τεχνιτη θα εγκαταστησουμε μεσα στο λεβητοστασιο εναν θερμοστατη χωρου ο οποιος θα ανοιγει στους 2ο περιπου κ θα δινει εντολη για λειτουργια του κυκλοφορητη ! Τοσο απλα και οικονομικα!

Link to comment
Share on other sites

απαιτείται θερμοστάτης εξωτερικού χώρου για να μετρά την θερμοκρασία περιβάλλοντος με on σε θερμοκρασία κάτω των 2-3oC σε σειρά με θερμοστάτη επαφής στην επιστροφή του λέβητα με on σε θερμοκρασία κάτω των 10oC προκειμένου να παίρνει εντολή ο κυκλοφορητής και να έχουμε κυκλοφορία του νερού μόνο όταν το νερό είναι κρύο και όχι όταν είναι ήδη ζεστό αλλά δεν το ζητά ο θερμαινόμενος χώρος...

 

και βέβαια, όπως προελέγχθει από τον nvel και τον antloukidis, αυτά συνδεόμενα παράλληλα με την υπάρχουσα εντολή...

 

 

 

 

Υ.Γ. η θέση και η ρύθμιση του θερμοστάτη εξωτερικού χώρου έχει να κάνει με την όδευση των σωληνώσεων!!!

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν θα δημιουργηθεί και αυτοματισμός, ώστε να μην υπάρχει μόνιμη λειτουργία του κυκλοφορητή, αλλά περιοδική ανά τακτά διαστήματα, για εξοικονόμηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Το διάλυμα προπυλαινογλυκολης έχει χειρότερα χαρακτηριστικά στην μεταφορά θερμότητας, από ότι το καθαρό νερό.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.