Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ωπλισμός παρειάς δοκού


 
Panayiotis

Recommended Posts

Ναι ναι....Εγω το εχω ζητησει σε δοκο πισω απο προβολο χωρις συνεχεια πλακας απο πισω....Η μαντρα μου το εφτιαξε...Του σιδερα βεβαια, ως επιστημονα, δεν του του αρεσε κ πολυ αλλα αφου δεν το εμποδιζε στη δουλεια του δεν ειπε κ πολλα....Η στρεψη δημιουργει διατμητικες τασεις, η ροη των οποιων ειναι περιμετρικα του στοιχειου σε τροχια σπειροειδη...Αν ανοιξει ο συνδετηρας το εχασες το παιχνιδι...

 

Το Φεσπα δεν λαμβανει υποψη του την αμεση στρεψη...Ναι μπορεις εσυ με καποια κολπακια να την εισαγεις στο στοιχειο που θες

Link to comment
Share on other sites

1. Το ΦΕΣΠΑ δεν λαμβανει υποψη του την αμεση στρεψη

 

δεν λαμβανει υποψιν την αμεση στρεψη απο πλακες.

την αμεση στρεψη απο δοκους την λαμβανει (νομιζω).

Link to comment
Share on other sites

Στο σχήμα 17.14 αν υπερβείς το lo και κάνεις τα άγκυστρα στις ακριανές ράβδους, όπως λέει ο terry, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το σχήμα 17.15 ενδείκνυται μόνο για συνδετήρες στρέψης; Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικά στις δοκούς; Και κατασκευαστικά, φαντάζομαι, έρχεται από μανδύα και το κλέινουν στην οικοδομή, σωστά; Τα τμήματα για την επίτευξη του lbnet δεν δημιουργουν πρόβλημα; Δεν προεξέχουν από την πλάκα; (Θα μου πεις, αν είναι ο μάστορας μερακλής...)

Link to comment
Share on other sites

δεν λαμβανει υποψιν την αμεση στρεψη απο πλακες.

την αμεση στρεψη απο δοκους την λαμβανει (νομιζω).

 

Ναι απο την πλακα ηθελα να πω απλα δεν το ξεκαθαρισα...Απο τις δοκους την λαμβανουν κανονικα...Αυτο ειναι κ το κολπακι που μπορεις να κανεις για να δωσεις αμεση στρεψη σε ενα στοιχειο..Να προσομοιωσεις την πλακα με πολλες διαδοχικες δοκους στις οποιες δε θα κανεις διαστασιολογηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχουμε ένα δοκάρι πάχους 0,55μ και ύψους 0,70μ, σε ένα θέμα. Βάση Ε.Κ.Ω.Σ. αν δεν κάνω λάθος, όταν ένα δοκάρι έχει ύψος μεγαλύτερο ή 'ισο με 0,60μ επιβάλλεται η διάταξη κ ενδιάμεσου οπλισμού. Αν ισχύει αυτό, υπολογίζεται από κάπου κ αν ναι από που; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.