Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι μηχανικοί προτείνουν λογοτεχνία


eupalinos

Recommended Posts

Να έχεις ή να είσαι - Ε. Φρόμ

 

και έχει πολλές επεκτάσεις στο σήμερα αν και είναι πριν 30 χρόνια γραμμένο.8-)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να είσαι και ας μην έχεις. (Βέβαια πιο καλό θα ήταν και να είσαι και να έχεις! Αλλά σπάνιο αυτό σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η πρόταση του camelot είναι πολύ ενδιαφέρουσα, νομίζω όμως πως δεν συμπίπτει με τον σκοπό των δημοσιεύσεων του συγκεκριμένου θέματος. Πιθανόν αξίζει να σκεφτούν οι αρμόδιοι του site, το άνοιγμα μιάς νέας ενότητας στα "Γενικά" η οποία να αντιπροσωπεύει αυτά τα οποία αναφέρει ο camelot. Υποθέτω χαμογελάτε. Εν πάσει περιπτώσει, ειλικρινά εκτιμώ ότι είναι μιά καλή ιδέα και μάλιστα γιά forum μηχανικών (χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι).

Και κάτι τελευταίο, είναι τόσο ωραία και πυκνή η γραφή του camelot, σε όσες δημοσιεύσεις του έχω διαβάσει, που θεωρώ ότι θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε την πρότασή του και στα κείμενά του :).

Link to comment
Share on other sites

τίτλος: η αρχιτεκτονική της ευτυχίας-

συγγραφέας: De Botton, Alain

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5064369

Τι κάνει ένα σπίτι "ωραίο"; Γιατί οι άνθρωποι διαφέρουν τόσο πολύ ως προς τις προτιμήσεις και τα γούστα τους; Μπορούν τα κτίρια να μας κάνουν ευτυχισμένους; Στην "Αρχιτεκτονική της ευτυχίας" ο Αλαίν ντε Μποττόν καταπιάνεται με μια σχέση που βρίσκεται στο κέντρο της ζωής μας. Τα κτίρια μας -και τα αντικείμενα με τα οποία τα γεμίζουμε- μας επηρεάζουν περισσότερο απ' όσο νομίζουμε. Οι τοίχοι, οι δρόμοι, οι αυλές, οι ταράτσες έχουν αισθήματα. Και η αρχιτεκτονική μαρτυρά ότι ο καθένας από μας είναι διαφορετικός, ότι ο χώρος μάς επηρεάζει ριζικά. Κατά τη γνώμη του Αλαίν ντε Μποττόν, η αρχιτεκτονική μάς δείχνει ποιοι θα μπορούσαμε να είμαστε σε "ιδανικές συνθήκες". Στρέφοντας τους προβολείς από μια ταπεινή μονοκατοικία σε μερικά από τα πιο φημισμένα κτίρια του κόσμου, ο Ντε Μποττόν εξετάζει πώς οι ιδιωτικές κατοικίες και τα δημόσια κτίρια -από εκείνα του Αντρέα Παλλάντιο μέχρι εκείνα του Λε Κορμπυζέ και του Νόρμαν Φρέιζερ επιδρούν στον τρόπο που αισθανόμαστε και σκεφτόμαστε, καθώς και πώς οι αρχιτέκτονες θα μπορούσαν να εργαστούν έτσι ώστε να αυξάνουν τις δυνατότητές μας στο κυνήγι της ευτυχίας. Η "Αρχιτεκτονική της ευτυχίας" αποτελεί μια περιήγηση στη φιλοσοφία και την ψυχολογία της αρχιτεκτονικής. Και θα μπορούσε να αλλάξει για πάντα τον τρόπο που σκεφτόμαστε για τα σπίτια μας, την πόλη μας -και για τον εαυτό μας.

post-1466-13188721841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το διαβάζουν τώρα κάποιοι συνάδελφοι πιστεύω ότι θα το προτείνουν ως το επόμενο βιβλίο για συζήτηση.

 

Εγώ διαβάζω αυτό τον καιρό την "Ακολουθία της Οξφόρδης" , πραγματικά πολύ ενδιαφέρον βιβλίο με πάρα πολλές προεκτάσεις.

 

Μόλις τελείωσω με αυτό θα συνεχίσω με αυτό που πρότεινες, camelot, του ίδιου συγγραφέα και στην συνέχεια μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε iovo,αυτό που διαβάζεις μηπως έχει σχέση με αυτο που μεταφέρθηκε στο σινεμά με τιτλο The Oxford Murders?Η πλοκή του βασίζεται νομίζω σε μαθηματικούς γρίφους.Ποιός είναι ο συγγραφέας?

Link to comment
Share on other sites

Τζορτζ Οργουελ-1984

 

και φυσικά ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Fyodor Dostoyevsky: "Crime and Punishment"/"ΈΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ"

 

ασύλληπτοι διάλογοι... ο άνθρωπος όταν το έγραφε ήταν αλλού...

 

και για τα επιστημονικές ανησυχίες και... αϋπνίες: "Ο ΘΕΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΚΟΛΝΤΜΠΑΧ" του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΔΟΞΙΑΔΗ απλό, όμορφο, για αυτούς που αγάπησαν την επιστήμη των μαθηματικών

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης Γ: Έχει αναφερθεί και πιο πάνω αλλα θα το ξαναγράψω, είναι του Γκιγιέρμο Μαρτίνες και μου το πρότεινε ο camelot. Δεν έχω υπόψη μου την ταινία που αναφέρεις αλλά ναι το βιβλίο είναι αστυνομικό- μαθηματικό μυθιστόρημα, οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει σχέση με το βιβλίο.

 

 

edit: Εδώ το Link για το σπουδαστήριο Νέου Ελληνισμού. Περιέχει μεγάλο αριθμό από κείμενα νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το "Νάρκισσος και Χρυστόστομος" του 'Εσσε ( ο οποίος είναι απλά Χέσσε γενικά αλλά εδώ μάλλον κανένας δεν θ' αγόραζε βιβλία ενός συγγραφέα με τέτοιο επίθετο).

Και ξαναρχίζω το "Τρεις Άντρες στο Χιόνι" του Kaerstner, για τον ίδιο λόγο που κατά καιρούς ξαναδιαβάζω Douglas Adams

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Ερμαν Εσσε πολυ καλο ειναι και το Ντεμιαν.

Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει, Ο Κοσμος της Σοφιας, (δεν θυμαμαι συγγραφεα) στο οποιο παρουσιαζονται οι Ελληνες Φιλοσοφοι και οχι μονο μεσα απο ενα ενδιαφερον και αρκετα γρηγορο μυθιστορημα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.