Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα σύσταση πίνακα χιλιοστών μετά απο ρυθμίσεις


basilis203

Recommended Posts

Καλησπέρα

έχω παρόμοια περίπτωση, όπου έχει τακτοποιηθεί όλη η οικοδομή και απαιτείται τροποποίηση της σύστασης , όμως ο ένας ιδιοκτήτης δεν θέλει να συμμετάσχει, απλώς θα υπογράψει για την τροποποίηση των υπολοίπων ο/ι. Συνεπώς στον νέο πίνακα βάζω τις νέες επιφάνειες-όγκους των διαμερισμάτων και των κοινοχρήστων, εκτός από την μία ο/ι όπου θα πρέπει να παραμείνει η παλαιά επιφάνεια (που είναι και πολύ μεγαλύτερη από την πραγματική...), όμως η αναλογία κοινοχρήστων δεν θα είναι η πραγματική. Πως το αντιμετωπίζουμε?

On 22/9/2020 at 8:09 ΜΜ, Roukat said:

Λοιπόν, έχει κλείσει ο Ημιυπαίθριος και ο φωταγωγός μόνο. Ο φωταγωγός έχει κλείσει σε όλους του ορόφους πλην του ισογείου, οπότε δε γίνεται μονομερής τροποποίηση. Ο λόγος που λέω ότι δεν πρέπει να πειράξω τπτ άλλο είναι γιατί αυτές οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει σε όλους του ορόφους, οι οποίοι δεν έχουν κάνει τακτοποίηση, αλλά δεν μου έθεσε κάποιο πρόβλημα η συμβολαιογράφος, δεν μου είπε ότι θέλει βεβαιώσεις από όλους. Επίσης εγώ ξέρω ότι είναι λάθος υπολογισμέναοι οι κοινόχρηστοι χώροι...επίσης ο όγκος αναλογούντων κοινοχρήστων δεν μπαίνει στις αποθήκες με χιλιοστά, αλλά στον πίνακα έχουν μπει. Επίσης σε όλα τα διαμερίσματα στον όγκο τους υπολογίζεται και ο ανοιχτός η/Χ, που είναι λάθος. 

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, vassia said:

.... Πως το αντιμετωπίζουμε?

εύκολα....

γράφουμε τις πραγματικά υφιστάμενες επιφάνειες των Διαμερισμάτων και των Κοινοχρήστων. (με ανεκτές αποκλίσεις 1,5-2,5%)

Την ευθύνη για την ορθότητα αυτών την έχει ο Μηχανικός που υπογράφει και σφραγίζει τον Πίνακα.....

Link to comment
Share on other sites

Η τροποποιηση κανονισμου γινεται

- με συμφωνια του 100%

- ή με δικαστικη αποφαση προς συμπληρωση ελλείψεων,  μετα απο αίτηση  του 65%

 - ή με αποφαση της Γ. Συνέλευσης και το ποσοστο πλειοψηφιας που πιθανον να οριζει ο υπαρχων κανονισμος.

Μπορεις να κανεις μονομερη τροποποιηση της συστασης  με βαση το αρθρο 98 του 4495.

Αλλα δεν μπορεις να αλλαξεις τα ποσοστα...

Προφανως θα υπαρχει μια "ασαφεια"...

Αλλα,  και δεν θα μπορει γα γινει μεταβιβαση, εαν  δεν εχει γινει τροποποιηση της συστασης.

Αυτο να πεις στον "αρνουμενο"...

Εχεις και το θεμα με το διαμερισμα που η επιφανεια του ειναι  μεγαλυτερη στο συμβολαιο και μικρότερη στην πραγματικοτητα....δεν λες γιατί......αλλά  πρεπει να ειναι και αυτο τακτοποιημενο

- ή, τελος με την παρ. 9 του αρθρου 98, αλλά αυτο αφορά "αυθαιρεσιες επι  κοινοχρηστων"

 9. Για την υπαγωγή στον παρόντα των υπόλοιπων περιπτώσεων οριζόντιας ιδιοκτησίας πλην των περιπτώσεων της παρ.8, που
αφορούν σε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου ή αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων, απαιτείται η συναίνεση άνω του πενήντα (50)
τοις εκατό των συνιδιοκτητών. Με το ίδιο ποσοστό συναίνεσης είναι δυνατή η αντίστοιχη τροποποίηση της πράξης σύστασης
οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

 Να μιλησεις με τον συμβ/φο σου. Προφανως εχουν συζητησει αυτο το θεμα

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.