Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα σύσταση πίνακα χιλιοστών μετά απο ρυθμίσεις


basilis203

Recommended Posts

Το να συντάξεις πίνακα βάσει εγκεκριμένων σχεδίων, είναι λάθος.

Θα αποτυπώσεις την υφιστάμενη κατάσταση. Εκτός κι αν επαναφέρουν το κτίριο στην αρχική κατάσταση

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη πληροφορία, ευχαριστώ. Γνωρίζω για κάτι ημιυπαίθριους, που οι μισοί έχουν τακτοποιήσει και οι μισοί όχι.. Αν πρέπει να αποτυπωθεί η όλη κατάσταση, το κόστος τους ξεφεύγει και μάλλον θα συνεχίσουν να τσακώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου καλύτερα να μην αναλάβεις την δουλειά.

 

Ότι και να κάνεις είσαι εκτεθιμένος.

 

- Οι τακτοποιημένοι χώροι σε 30 χρόνια δεν θα είναι τακτοποιημένοι αλλά αυθαίρετοι.

- Απ'ότι ανάφερες δεν έχουν τακτοποιήσει όλοι τις ιδιοκτησίες τους οπότε δεν μπορείς επίσημα να χρησιμοποιήσεις το πραγματικό εμβαδό, δεν προκύπτει από κάποιο επίσημο έγγραφο.

- Αν δεν λάβεις υπ'όψιν τις τακτοποιήσεις θα έχεις πρόβλημα να πληρωθείς από τον πελάτη σου.

- Οι συνιδιοκτήτες δεν τα βρίσκουν,άρα δεν θα δεχτούν την νέα σύσταση,χωρίς το 100% των συνιδιοκτητών δύσκολα θα αλλάξει η σύσταση.

- Δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο οπότε αν σε πάει κάποιος στα δικαστήρια θα τραβήξει πολύ η υπόθεση και θα χάσεις πολλά μεροκάματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα, έχω τακτοποιήσει ένα διαμέρισμα (ΣΤ1) με ν.4178/13 στο οποίο έχει κλείσει ο φωταγωγός και ο Ημιυπαίθριος χώρος. Τώρα χρειάζεται τροποποίηση σύστασης και μου ζητήθηκε να συντάξω νέο πίνακα κατανομής χιλιοστών. Στην τροποποίηση ναι μεν θα συναινέσουν όλοι οι ιδιοκτήτες αλλά θα συμμετέχουν με τις ιδιοκτησίες τους 2 από τους έξι ορόφους , ο Ε' όροφος και ο ΣΤ' όροφος. ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1) Πέραν του εμβαδού και του όγκου του κάθε ενός από τα δύο  διαμερίσματα Ε1 και ΣΤ1 θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξω και άλλες στήλες? πχ όγκο αναλογ. κοινοχρήστων, δαπάνες κλπ?

2) επειδή η τακτοποίηση του Ε΄ορόφου έγινε από άλλον μηχανικό, το τελικό εμβαδόν του 5ου δεν είναι ίδιο με του 6ου, θεωρείτε ότι αυτό είναι πρόβλημα?

2) ο υπάρχον πίνακας έτους 2001 είναι γεμάτος λάθη...έχει βάλει ο παλιός μηχανικός μία στήλη  «Διαμέρισμα» , μία στήλη  «ημιυπαίθριοι χώροι» και μία στήλη «ιδιόκτητος όγκος» στην οποία παίρνει όγκο διαμερίσματος και ημιυπαίθριου μαζί.

Έχω πελαγώσει...ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τί σημαινει οτι

"Στην τροποποίηση ναι μεν θα συναινέσουν όλοι οι ιδιοκτήτες αλλά θα συμμετέχουν με τις ιδιοκτησίες τους 2 από τους έξι ορόφους , ο Ε' όροφος και ο ΣΤ' όροφος"

Κατ' αρχας πρεπει να ειναι τακτοποιημενες ολες οι ΟΙ.

[Επίσης πρεπει να ειναι τακτοποιημενα  και τα κοινοχρηστα,αλλά,

με την νεα διαταξη που εβαλαν στο 98/9, περιμενουμε ΥΑ για να μας πει πώς θα γινει η υπαγωγη σε περιπτωση αυθαιρεσιων επι κοινοχρηστων, που παραμενουν κοιοχρηστα υπερ όλων. Αν δεν εχεις κατι τετοιο δεν ασχολεισαι ]

Θα κανεις νεο πίνακα με βαση τα εμβαδα που προκύπτουν μετα τις τακτοποιησεις.

Και να ξεκαθαρισεις οτι,

σε αυτους που εκλεισαν ΗΧ,  δεν θα δοσεις αυξημενα χιλιοστα,

γιατι ο αποκατω που δεν εκλεισε τπτ θα αρνηθει να του μειωθουν τα χιλιοστα...

Λογικο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που μου είπε η συμβολαιογράφος είναι ότι θα αλλάξουμε μόνο τις γραμμές που αφορούν τον Ε' όροφο και τον ΣΤ' όροφο. Το θέμα είναι όμως ότι καταλήγω στο ότι πέραν των εμβαδών και των όγκων του Ε1 και του ΣΤ1 δεν πρέπει να πειράξω τπτ άλλο...Προφανώς χιλιοστά δε θα άλλαζα όμως σου λέω ποια είναι τα προβλήματά μου. Πχ στον πίνακα δεν έχει μπει σωστά η αναλογία κοινόχρηστων όγκων...όμως νομίζω ότι δρέπει να το αφήσω ως έχει αφού δεν ξέρω ''και καλά'' τι αυθαιρεσίες έχουν οι άλλοι όροφοι, δεν έχω κάνει αποτύπωση...Και τα τελικά εμβαδά που κανονικά θα έπρεπε να είναι όλα ίδια...θα τα αφήσω όπως είναι για τους υπόλοιπους ορόφους (οι οποίοι έχουν κι αυτοί τις ίδιες αυθαιρεσίες) και θα βάλω πχ Ε1=88τμ, ΣΤ1=90τμ... Μπλέξιμο...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

με μόνη αλλαγη του πινακα στα Ε1 και ΣΤ1... πολυ απλουστευμενο μου φαινεται.

'Υποθετω οτι μια επαύξηση  μερικων τμ. των κοινοχρηστων  υπερ μιας ΟΙ, θα επιφερει-αντιστοιχα- μειωση σε καποιες αλλες ΟΙ.

Αρα, οσα τμ. προστεθουν  σε καποιον, θα πρεπει να αφαιρεθουν αντιστοιχα απο καποιον.

 δλδ το Ε1 και ΣΤ1 ειχαν κοινοχρηστα  εστω απο  10% δλδ.  απο 10 τμ.  σε όλη την οικοδομη, οχι στον οροφο τους μονον.

Αν επεκταθηκαν κατα 2 τμ στους   κοινοχρηστους διαδρομους των δικων τους ορόφων,

 γινεται μειωση ολων των τμ των κοινοχρηστων... ολων των ΟΙ, ολης της οικοδομης οπότε πρεπει για ολη η οικοδομη να εχεις βεβαιωση.

Τα χιλιοστα επι του οικοπεδου δεν τα πειραζεις.

Θα μιλησεις με την συμβ/φο, πώς συντασουν αυτη την περιφημη "μονομερη τροποποιηση της συστασης"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχει κλείσει ο Ημιυπαίθριος και ο φωταγωγός μόνο. Ο φωταγωγός έχει κλείσει σε όλους του ορόφους πλην του ισογείου, οπότε δε γίνεται μονομερής τροποποίηση. Ο λόγος που λέω ότι δεν πρέπει να πειράξω τπτ άλλο είναι γιατί αυτές οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει σε όλους του ορόφους, οι οποίοι δεν έχουν κάνει τακτοποίηση, αλλά δεν μου έθεσε κάποιο πρόβλημα η συμβολαιογράφος, δεν μου είπε ότι θέλει βεβαιώσεις από όλους. Επίσης εγώ ξέρω ότι είναι λάθος υπολογισμέναοι οι κοινόχρηστοι χώροι...επίσης ο όγκος αναλογούντων κοινοχρήστων δεν μπαίνει στις αποθήκες με χιλιοστά, αλλά στον πίνακα έχουν μπει. Επίσης σε όλα τα διαμερίσματα στον όγκο τους υπολογίζεται και ο ανοιχτός η/Χ, που είναι λάθος. 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας, έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις και χρειάζομαι την ακόλουθη διευκρίνηση. Τα χιλιοστά κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας υπολογίζονται βάσει της επιφάνειας, του όγκου ή της αξίας σε νέα κατασκευή και υπάρχει κάποιος νόμος που το ορίζει;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.