Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ


 
doragk

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

είμαι πολιτικός μηχανικός απόφοιτος του 1999, αλλά δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με στατικά. Χρειάζεται να υπολογίσω ενα τοιχείο περίφραξης και δεν εχω στατικό πρόγραμμα. Μπορώ να το κάνω με το χέρι;

Αν ναι, από που θα μορούσα να βοηθηθώ, μιάς και εχω ξεχάσει πολλά από τότε που επιλύαμε φορείς με το χέρι.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο αν σε βοηθησει αλλοιως να ανατρεξεις στα Πανεπιστημιακα σου .Ειναι σχετικα ευκολο

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=595&language=el-GR

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ, χρησιμοποίησε τα λινκ των συναδέλφων παραπάνω, άλλα "εξελάκι" απότα downloads ή αλλιώς: φορτία ωθήσεων, ιδία βάρη, μόνιμα-κινητα και έλεγχο ανατροπής, ολίσθησης, τάση εδάφους και ροπές κάμψης για τα σίδερα (τι ξεχνάω?)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ψηλος ο τοιχος παντως ή είναι σε πλαγια θελει και γεωτεχνική αξιολόγηση. Επίσης τι γινεται με νερα, να προβλεψει απορροη στην πλευρα προς το εδαφος, αρμους διαστολης, κανενα έλεγχο εύρους ρωγμης να μη σκουριασουν τα σίδερα.....

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ψηλος ο τοιχος παντως ή είναι σε πλαγια θελει και γεωτεχνική αξιολόγηση. Επίσης τι γινεται με νερα, να προβλεψει απορροη στην πλευρα προς το εδαφος, αρμους διαστολης, κανενα έλεγχο εύρους ρωγμης να μη σκουριασουν τα σίδερα.....

οταν λες ψηλος ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.