Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Το οτι κάποιοι κλάδοι συμφώνησαν να έχουν σχεδόν κοινά επ. δικαιώματα πριν από δεκαετίες προφανώς είναι δικό τους θέμα.Το οτι εμφανίζονται κάποιες σχολές αργότερα και ζητάνε και αυτές παρόμοια διακιώματα είναι άλλο πάλι θέμα.Δεν μπλέκω εγώ τα δύο.

 

Αλλά δεν μπορώ να ακούω αυτό το επιχείρημα των ΤΕΙ οτι οι πολ.μηχ. υπογράφουν αρχιτεκτονικά και οι αρχιτέκτονες στατικά!Αυτό αποφασίστηκε πριν εμφανιστούν τα ΤΕΙ και είναι εσωτερικό θέμα των διπλωματούχων το τι θα υπογράφουν.Δηλαδή οι ίδιοι αρχιτέκτονες (εντάξει προφανώς πολλοί από τον κλάδο τους διαφωνούν και είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα) επιτρέψανε να υπογράφουν οι πολ.μηχ. αρχιτεκτονικά και δεν εμφανίστηκε μία μέρα ένα προεδρικό διάταγμα να το επιβάλει εκ μέρους τρίτων.Δεν μπλέξαμε σε κάποιου το χωράφι με λίγα λόγια προερχόμενοι από το πουθενά.

 

Geοrges ο συνδικαλιστικός τρόπος που γράφεις και σκέφτεσαι έχει ξεπεράσει κάποια όρια!Ποιος σου είπε οτι το ΤΕΕ θα μου πει τι να γράψω?!Δεν ξέρω τι σου έχει κάνει το ΤΕΕ αλλά σε εκπλιπαρώ ξεκόλλα με αυτό!Δεν γίνεται μυστικά προπαγάνδα από το ΤΕΕ εναντίον σας ούτε γράφει στο περιοδικό του κάθε φορά για τα ΤΕΙ ούτε κανείς ασχολείται επίσημα τουλάχιστον με τα επ.διακιώματα των ΤΕΙ εκτός από κάποιες περιπτώσεις όπως η πρόσφατη με τα προεδρικά διατάγματα.

 

Συνεπώς η άποψη μου δεν διαμορφώνεται ούτε από κείμενα του ΤΕΕ , ούτε από τον κάθε Αλαβάνο.Εάν νομίζετε οτι είστε αντιμέτωποι με τον Αλαβάνο και οχι με 150.000 μηχανικούες τότε χάνετε το δάσος...

Link to comment
Share on other sites

[email protected] το μόνο που δε θέλω είναι να σε βλέπω στεναχωρημένο :) Βλέπεις εδώ κοντραριζόμαστε για τον αν εγώ σαν ηλ/γος μηχανικός ΤΕ θα μπορώ να υπογράφω ηλ/κες εγκαταστάσεις σαν πχ το Ναυπηγό Πολυτεχνείου ή όχι. Ακαδημαϊκά δεν έχει αμφισβητήσει κανείς την ανωτερότητα των απόφοιτων πολυτεχνείου. Αν αυτό θα εκφραστεί με Meng ή κάποιο άλλο τρόπο στο αντικείμενο τους δεν είναι στο πεδίο που μπορώ να εκφέρω εύκολα γνώμη. Αν πάντως τεθεί μια δίκαιη διεκδίκηση σε αυτή τη κατεύθυνση από απόφοιτους πολυτεχνείου θα είμαι θετικός

 

Πάντως για την ιστορία δεν θεωρώ ότι θα ξυπνήσω μία μέρα απόφοιτος πολυτεχνείου κ θα γελάω πίσω από την πλάτη αυτών που σπούδασαν 5 χρόνια. Θα είμαι ο ίδιος Ηλ/γος Μηχανικός ΤΕ που απλά θα μπορώ να ασκώ το επάγγελμα μου ελεύθερα...

 

ΥΓ Με τόσο σκοτωμένες τιμές τελευταία μάλλον τα γέλια θα σε πιάσουν κ όχι η καρδιά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που μερικοί παρομοιάζουν τους εαυτούς τους με τους γιατρούς που σπούδασαν 9 χρόνια μαζί με την ειδικότητα και θέλουν βοηθούς μηχανικούς ή εργοδηγούς είτε από τα ΤΕΙ ή απο τους απόφοιτους του εξωτερικού.Και η πλάκα είναι ότι στην παγκόσμια κατάταξη το πολυτεχνείο Κρήτης έχει σειρά 1562,το Δημοκρίτειο 1157,το Θεσσαλίας 2039.[όχι ότι τα άλλα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα]Ας μπει κανείς να δεί τη σειρά των Ευρωπαϊκών,για να μελαγχολήσει.Δεν πιστεύω όσοι θέλουν βοηθούς να προέρχονται απ'αυτά?Και η μεγαλύτερη πλάκα είναι [απ'ότι ακούω] ότι με την αξιολόγηση που άρχισε κάποια τμήματα των ΤΕΙ είναι καλύτερα από μερικά των πανεπιστημίων.Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Link to comment
Share on other sites

nic το να λες ότι η απονομή επ. δικαιωμάτων είναι "εσωτερικό" θέμα των διπλωματούχων δεν μπορεί να σταθεί και είναι προκλητικό. Δεν αποφασίζουν οι διπλωματούχοι μεταξύ τους για το τι επαγγελματικά δικαιώματα θέλει ο ένας και τι άλλος και αρχίζουν να τα μοιράζουν. Δεν έχουν καμιά τέτοια αρμοδιότητα ούτε αυτοί ούτε ο φορέας τους. Τα επ. δικαιώματα πρέπει να τα απονέμει η πολιτεία και μόνο αυτή και κανένας φορέας διπλωματούχων.

 

Δεν είπα ότι σου είπε το ΤΕΕ τι θα γράψεις. Ρώτησα αν αυτά σας μαθαίνουν (όχι εσένα προσωπικά) στο ΤΕΕ για το πως πρέπει να απονέμονται τα επ. δικαιώματα. Δηλ. με τον τρόπο που περιέγραψες.

 

Για το ΤΕΕ έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη και η μέχρι τώρα πραγματικότητα δυστυχώς την επαληθεύει. Και πίστεψέμε ξέρω κάτι παραπάνω από σένα για τη δράση και το ρόλο του και αυτού και της ΕΜΔΥΔΑΣ. Και μυστική προπαγάνδα πιστεύω ότι κάνει, και συστηματική δυσφήμιση των ΤΕΙ και των συναδέλφων αποφοίτων από αυτά, και επιθετική στάση κρατά απέναντί μας, μέχρι και πρόεδρο εξέλεξε ο οποίος ως κεντρικό σλόγκαν είχε τη μάχη ενάντια στα "επ. δικαιώματα" των ΤΕΙ. Δεν το λέω εγώ, το λέει παράταξη μέσα από το ΤΕΕ.

 

Για τους 150.000 μηχανικούς είμαι πιο αισιόδοξος. Υπάρχουν πολλοί που σίγουρα διαχωρίζουν τη θέση τους από τις συκοφαντικές επιθέσεις του ΤΕΕ σε βάρος μας.

Link to comment
Share on other sites

nik,οι σχολές αυτές δεν ξεφύτρωσαν απο το πουθενά,είναι μέρος της βασικής γνώσης των πολυτεχνείων.Επιδεί δεν γνωρίζω την ιστορία τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα συνφωνήσωμε τον erling που το έγραψε συνοπτικά .Ωραία παζάρια κάνετε εσείς >οι εσωτερικοί!!!!>θα μπορούσε να θεωριθεί εσωτερικό το πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΤΕΙ με το υπουργείο παιδείας με χαλάει όμως η συνεχείς εμπλοκή του ΤΕΕ,βλέπεις στους δύο ο τρίτος δεν χωράει και όμως επί 25 χρόνια έχει γίνει χρόνια ασθένεια και εσύ ρωτάς τι με νοιάζει;

Link to comment
Share on other sites

παντως συναδελφοι ερχονταιπολυ δυσκολες μερες.να ειστε σιγουροι.

 

μεχρι και dubai-archirodon ρωσια-μηχανικη εχουν απολυθει ποσα ατομα για περικοπες-ατιμο πετρελαιο.

 

θελει μεγαλα αρ@@@@α για να λυθει το προβλημα στην ελλαδα.

 

θελει τεραστια περικοπη επιστημονων.

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω:

εάν δεν υπάρχει έγκυρη πηγή του συγκεκριμένου σχεδίου Π.Δ Τμήματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων δεν νομίζω πως κανένας σοβαρός άνθρωπος θα το πάρει και υπόψη.

 

Αν θεωρείς έγκυρη πηγή το περιοδικό του ΣΑΔΑΣ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ, μπορείς από Το site του ΣΑΔΑΣ να δεις στην σελίδα 68 τι λέει ο ΣΑΔΑΣ προς τον τότε (2002) υπουργό αν και αυτό που είχα δει εγώ έχει ημερομηνία 2008.

 

Τώρα ας απαντήσω και στο ερώτημα του stayros (Ευχαριστώ για το link, το είχα δει αλλά έβγαζε το html αρχείο και έκανα αμάν να το διαβάσω τελικά).

Καταρχήν και τα δύο τμήματα έχουν δικαιώματα τοπογραφικών εργασιών.

 

Κατά δεύτερο πιστεύω πως είναι κατανοητό ότι τον πολιτικό μηχανικό μελετητή ιδιωτικών έργων (την μεγάλη μάζα πολιτικών μηχανικών δηλαδή) τον αγγίζει μόνο το ένα τμήμα. Αυτό των δομικών έργων.

Αυτό το τμήμα λοιπόν θα έχει πλήρη δικαιώματα πολιτικών μηχανικών στο μεγάλο ποσοστό των ιδιωτικών κτιριακών έργων που μελετά αυτός. Εξαιρούνται οι στατικές μελέτες για κατηγορίες Σ3,Σ4 δηλαδή :

Σ3, Εκπαιδευτικά κτίρια, κτίρια δημόσιων συναθροίσεων, αίθουσες αεροδρομίων και γενικώς κτίρια στα οποία ευρίσκονται πολλοί άνθρωποι κατά μεγάλο μέρος του 24ώρου. Κτίρια τα οποία στεγάζουν εγκαταστάσεις πολύ μεγάλης οικονομικής σημασίας (π.χ. κτίρια που στεγάζουν υπολογιστικά κέντρα, ειδικές βιομηχανίες) κλπ.

Σ4, Κτίρια των οποίων η λειτουργία, τόσο κατά την διάρκεια του σεισμού, όσο και μετά τους σεισμούς, είναι ζωτικής σημασίας, όπως κτίρια τηλεπικοινωνίας, παραγωγής ενέργειας, νοσοκομεία, πυροσβεστικοί σταθμοί, κτίρια δημόσιων επιτελικών υπηρεσιών. Κτίρια που στεγάζουν έργα μοναδικής καλλιτεχνικής αξίας (π.χ. μουσεία κλπ.).

 

Επειδή είμαστε στην Ελλαδίτσα (ή Ελλαδιστάν ή Ζιμπάμπουε) αυτό σημαίνει απλά και μόνο ψήφοι και μόνο ψήφοι.

 

Επίσης και τα Π.Δ. δεν ξεκαθαρίζουν την κατάσταση μεταξύ των διαφόρων τμημάτων. Πάλι μπλέκονται ΑΤΕΙ αρχιτεκτονικής με ΑΤΕΙ πολιτικών και ΑΤΕΙ τοπογράφων.

 

Αρα πάλι ψήφοι, ψήφοι, ψήφοι....

 

Τελός πάντως, νομίζω ότι έχω γίνει κατανοητός.

 

Πυραμιδική κατανομή δικαιωμάτων με δικαίωμα μεταπήδισης προς τα επάνω των μελών των χαμηλότερων βαθμίδων μέσα από κάποια διαδικασία εξετάσεων-πιστοποίησης. Ολοι μέλη ενός φορέα, όλοι ασφαλισμένοι στον ίδιο ασφαλιστικό φορέα, όλοι με δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι(ε).

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

1 ."Δεν έχουμε κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα" . Αυτό λέγεται ξανά και ξανά ενώ δεν είναι ακριβές. Το σωστό είναι ότι υπάρχουν αλλά δεν είναι τα επιθυμητά.

 

2. H E.E. που τόσο επικαλείστε είναι η ίδια που εξομοιώνει τα ΚΕΣ και τα κολλέγια με τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ το οποίο σας κακοφαίνεται.(Τι έγινε παιδιά , δεν μας αρέσει εδώ η ευρωπαική ένωση ??). Είναι η ίδια που δίνει επαγγελματικά δικαιώματα σε κάθε απίθανη σχολή και ανθυποσχολή. (Μην αρχίσουμε τώρα να λέμε για χώρες γιατί θα γίνουμε κακοί). Είναι αυτή που ανήγαγε το franchise σε ακαδημαικό τίτλο.Και το ΤΕΕ έχει υποχρεωθεί να εγγράφει όλους αυτούς τους αποφοίτους με αποτέλεσμα να βλέπεις κάτι απίθανα του στυλ ΠΜ χωρίς δικαίωμα αντισεισμικής μελέτης !

 

3. Η Ε.Ε. εξομοιώνει επαγγελματικά τα πάντα , ασχέτως του πόσο καιρό και που σπούδασες.Εγώ στο 3ο έτος ΠΜ είχα κάνει 2 από τις 4 στατικές και 2 από τα 3 μπετά (μιλάω για τα κοινά και υποχρεωτικά). Στην λογική της Ε.Ε. μπορώ στο σημείο αυτό να πάρω πτυχίο με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Για όσους έχουν σπουδάσει ΠΜ είτε σε ΤΕΙ είτε σε ΑΕΙ αυτό είναι επιεικώς επικίνδυνο. Για μένα προσωπικά η υιοθέτηση του αγγλικού σπαστού μοντέλου 3βάθμιας εκπαίδευσης ήταν μεγάλη απογοήτευση. Περαιτέρω , πιστεύω ακράδαντα ότι είναι παράλογος , αντιεπιστημονικός, αντιεπαγγελματικός , ο διαχωρισμός ακαδημαικών - επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Το οποίο μας έχει οδηγήσει στο αστείο φαινόμενο ΔΟΑΤΑΠ - ΣΑΕΙΠΕ που είπε η brikoudi.

 

Μόνο που το λάθος εδώ είναι το ΣΑΕΙΠΕ αγαπητή brikoudi. Aυτό που δίνει σε κάποιον το δικαίωμα να υπογράψει , όχι επειδή "ακαδημαικά" το κατέχει , αλλά επειδή είναι γραμμένος σε τεχνική ένωση άλλης χώρας.

 

Λοιπόν , να βάλουμε και τη ευρωπαική νομοθεσία στη σωστή της θέση καθώς δεν είναι σωστό και αγγελικά πλασμένο ότι κάνει η Ε.Ε. Απλά η σημερινη συγκυρία σας εξυπηρετεί. Διότι αν έλεγε τα ανάποδα , οι ίδιοι σήμερα θα φωνάζατε στα πεζοδρόμια συνθήματα του τύπου "όχι στην αντιεκπαιδευτική πολιτική των Βρυξελλών " και τα σχετικά.

 

4. Τα ΤΕΙ έγιναν σχεδόν "εν μια νυχτί" ανώτατα μόνο και μόνο για να ξεπεραστεί ο συνταγματικός σκόπελος και να μπορέσει να εφαρμοσθεί η κοινοτική λογική.

 

5. Η προς τα πίσω εξομοίωση είναι μεγάλο πρόβλημα. Δεν ξέρω GeorgeS τι γίνεται με τους ηλεκτρολόγους αλλά θα μιλήσω για τους πολιτκούς. Εγώ τελείωσα την δεκαετία του 90 και είχα διδαχθεί ήδη από το 4ο έτος Δυναμική των κατασκευών. Η Δυναμική διδασκόταν στη σχολή μου από πολύ πιο παλιά. Αντιθέτως γνωρίζω προσωπικά πτυχιούχο ΤΕΙ Δομικών Εργων ο οποίος αποφοίτησε κάπου το 2000 από κεντρικό ΤΕΙ και δεν έχει διδαχθεί Δυναμική ο άνθρωπος. Εδώ λοιπόν δεν μιλάμε για κάτι που θα έρθει με την εμπειρία. Μιλάμε για ένα γνωστικό πεδίο παντελώς άγνωστο. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο σεισμός είναι κατεξοχήν δυναμικό φαινόμενο τότε προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην προς τα πίσω εξομοίωση. Δεν το βλέπετε ? Πως κρίνετε από αυτή την οπτική τις "σοφές" ευρωπαικές ντιρεκτίβες ?

 

6. Τα ΤΕΙ εξελίχθηκαν όπως εξελιχθηκαν από τα ΚΑΤΕ για τους ψηφοθηρικούς λόγους που (ξανα)είπε ο Χάρης. Είναι μια λάθος κατάσταση. Στην δική μου δουλειά μου δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Αν χρειάζεται κάτι είναι αυτό που παλιά λέγαμε εργοδηγός. Ενας άνθρωπος με βασικές γνώσεις που να μπορείς να αφήσεις πίσω σου σε μια κατασκευή χωρίς να τρέμει το φυλλοκάρδι σου. Τέτοιους θα μπορούσαμε πλέον να έχουμε από τα ΚΕΣ.

 

7 Οπως έχω ξαναπεί πολλές σελίδες πιο πριν , τα ΤΕΙ μηχανικών πρέπει να καταργηθούν. Οσα έχουν τις προυποθέσεις , να γίνουν κανονικά Πανεπιστήμια - Πολυτεχνεία. Τα υπόλοιπα ή να κλείσουν ή να συγχωνευθούν με άλλα ΑΕΙ. Οι ήδη πτυχιούχοι να πάρουν επιπλέον όσα (και αν) μαθήματα απαιτείται και να ονομαστούν Διπλωματούχοι Μηχανικοί με πλήρη δικαιώματα.Τέρμα . Καθαρά πράγματα.Ολα τα άλλα είναι πολιτικάντικες μεσοβέζικες καταστάσεις .

 

8. Τέλος αφού ζητήσω συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο να σας πω ότι ως απλό μέλος του forum θεωρώ ότι μετά από 40τόσες σελίδες η συζήτηση αυτή έχει κλείσει τον κύκλο της και απλά ανακυκλώνουμε τις ίδιες απόψεις και κόντρες δηλητηριάζοντας το όποιο συναδελφικό πνεύμα υπάρχει.

 

 

ΥΓ. 1.

@ POL . Eίναι δυνατόν μπετατζής που έχει κατασκευάσει ίσα με 100 σπίτια , 40 μαγαζιά και καμμιά 100σταριά αυθαίρετα να μην μπορεί να μελετήσει ισόγεια κατοικία 100 m2. ?

 

ΥΓ. 2.

@ GeorgeS .H ηγεσία του ΤΕΕ είναι εκλεγμένη. Μην το ξεχνάς αυτό. Αν τα 150.000 μέλη δεν εκφράζονταν από τις θέσεις της δεν θα ψήφιζαν τις παρατάξεις που στήριξαν τον Αλαβάνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.