Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


tirbouson

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι αποφοιτοι των ΤΕΙ προσπαθησα πολυ να μην απαντησω σε αυτα που γραφετε αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα.

 

Καθεστε ολοι σας και μιλατε για τα χαλια της ελληνικης παιδειας,για το οτι οι πτυχιουχοι δεν βρισκουν ευκολα δουλεια,για το κακο ΤΕΕ και πολλα αλλα.

Ολα αυτα χωρις βεβαια να αναφερετε πως τα ΤΕΙ ειναι απο τους λογους που συμβαινουν ολα αυτα τα ασχημα στην ελληνικη αγορα εργασιας.

 

Τα ΤΕΙ δεν ειναι αυτα που ανοιγανε σωρηδον εδω και δυο δεκαετιες,με αποκορυφωση το 1996-2004 οπου η κατασταση ξεφυγε απο καθε ελεγχο?Μηπως δεν εχετε ακουσει για παραρτηματα ΤΕΙ τα οποια ανοιξαν με τροπολογια δυο η τριων βουλευτων στις 1.00 τα χαραματα στα θερινα τμηματα της βουλης?Η μηπως δεν ξερετε πως πριν τον νομο της Μαριεττας μπαιναν στα ΤΕΙ με βαθμο 1,7?

 

Βεβαια για ολα τα παραπανω δεν μιλαγατε αφου ηταν διαμορφωμενη μια κατασταση η οποια βολευε ολους: Tους πολιτικους οι οποιοι ετρωγαν τα κονδυλια της ΕΕ,τους κατοικους κυριως επαρχιας που ενοικιαζαν τα αθλια διαμερισματακια τους για μια περιουσια, τους εκπαιδευτικους των ΤΕΙ κυριως χαμηλων προσοντων οι οποιοι εβρισκαν δουλεια,τους φοιτητες οι οποιοι εμπαιναν και εβγαιναν απο τα τμηματα με λιγο κοπο αφου το επιπεδο αναγκαστικα ηταν χαμηλο αλλα και τους γονεις οι οποιοι καμαρωναν πως τα παιδια τους ειναι "φοιτητες".

Βολεμα για ολους κοινως.

 

Κατοπιν βεβαια αρχισαν ολα τα ωραια Νεοελληνικα κολπα του "θελω να γινω χαλιφης στην θεση του χαλιφη".Αρχισαν οι αποφοιτοι ΤΕΙ να ζητανε εξισωση.Δηλαδη ζητανε σε μια πολη να υπαρχουν δυο ιδρυματα ανωτατης εκπαιδευσης,ενα πανεπιστημιακης και ενα τεχνολογικης,τα οποια ενω θα εχουν χαοτικη διαφορα επιπεδου,παρολα αυτα θα ειναι ισα.Μονο και μονο σαν σκεψη ακουγεται αστεια,ομως ειπαμε στην Ελλαδα ο καθενας μπορει να διεκδικει οτι θελει.

 

Επισης για το θεμα της χρηματοδοτησης.Η αναλογια ειναι 1:3.Ομως οι φιλοι των ΤΕΙ ξεχνανε πως η χρηματοδοτηση εχει και ως κριτηριο τον αριθμο των ενεργων φοιτητων.Οταν ομως δεκαδες ΤΕΙ εχουν ενεργους φοιτητες το 1/5 αυτων που ειναι εγγεγραμμενοι στις λιστες,αφου ολοι οι υπολοποι γραφτηκαν και δεν ξαναπατησαν το ποδι τους,τοτε η λογικη λεει πως τα ΤΕΙ δεν ειναι στο 1:3 αλλα πολυ κοντυτερα πιθανον και στο 1:2.Παρολα αυτα το επιπεδο παραμενει αδικαιολογητα χαμηλο.

 

Για το θεμα του επιπεδου σπουδων.Σε δεκαδες ΤΕΙ μπαινουν ακομα και τωρα φοιτητες με 8,5 και με 9.Αρα οι προεδροι των τμηματων εχουν δυο επιλογες:

-ειτε θα ανεβασουν το επιπεδο με αποτελεσμα να τελιωνει το 10% των εισακτεων

-ειτε θα ριξουν το επιπεδο ωστε να τελιωνουν ολοι

Αλλα τμηματα κανουν το πρωτο,με αποτελεσμα να υπαρχουν καποια με 5 πτυχια σε 6 και 7 χρονια λειτουργιας,δηλαδη μιλαμε περι τμηματων-φαντασμα

Τα περισσοτερα ομως ριχνουν το επειπεδο στον πατο,ωστε να μην υπαρχουν γκρινιες και αναταραχες.Ετσι πλημυριζουν την αγορα με δεκαδες αποφοιτους που δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.Κλασσικα παραδειγματα το ΤΕΙ Χαλκιδας και ΤΕΙ Λαμιας.

 

Κλεινοντας να πω πως η Ελληνικη αγορα εργασιας τεχνικων ειναι αρκετα μικρη για να μας χωρεσει ολους.Και εγω δεν εφαγα τοσα χρονια απο την ζωη μου και κατεβαλα τοσο κοπο για να βγαλω το πολυτεχνειο ωστε να ερθει καποιος με πτυχιο ΤΕΙ μηχανολογιας Χαλκιδας και να μου πει πως ειμαστε ισοι,και να περιελθουν οι διπλωματουχοι σε ακομα πιο δυσχερη θεση.

 

Τελος να πω οτι το μονο δικιο που δινω σε ολα τα παιδια απο τα ΤΕΙ,ειναι πως το κρατος επιτρεπει σε ενα σωρο παραγοντες να τους παραμυθιαζουν πως μην ανησυχειτε,τα ΤΕΙ ειναι υπεροχα,και αλλα τετοια,και οταν βγαινουν στην αγορα τα βρισκουν μπαστουνια.

 

Υ.Γ. Με συγχωρειτε για το μεγαλο μεγεθος της δημοσιευσης μου.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα:

 

1) Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. (Επιστημονική Ένωση Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών) ήταν η πρώτη που στηλίτευσε τη μη ύπαρξη της βάσης του 10 την ώρα που το Τ.Ε.Ε. δεν έβγαζε τσιμουδιά. Μούγκα στη στρούγκα που λένε και στο χωριό μου.

 

2) Οι τελευταίες φράσεις σου τα λένε όλα. Όλα για το χρήμα και την κονόμα. Περιμένεις τώρα ειλικρινά να πιστέψω ότι αγωνίζεται το Τ.Ε.Ε. για καλύτερες επιδόσεις των μελών του όταν το μόνο που κοιτάζει είναι το χρήμα και το βόλεμα; Αν εσύ λες ότι το χάλι στην ελληνική αγορά οφείλεται στα ΤΕΙ εγώ σου απαντώ ότι οφείλεται στους τόσους χιλιάδες πτυχιούχους του εξωτερικού που σωρηδόν αναγνωρίζονται από το ΤΕΕ ως ισότιμα μέλη του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε cna μαλλον δεν προσεξες καλα τι ειπα.

Ειπα πως ενα μερος του προβληματος οφειλεται στα ΤΕΙ.Εννοειται πως αλλο ενα μεγαλο μερος του προβληματος οφειλεται στους αποφοιτους απο το εξωτερικο οπως ειπες και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Thodoris 1982 εγω έκανα λάθος και το λέω.Έπρεπε να είχα πάει στη Βουλγαρία να αγόραζα κανένα πτυχιο με τον μισό κόπο από αυτόν που τελείωσα το ΤΕΙ.Και για να δεις πόσο εκτός τόπου και χρόνου είσται τότε θα με έλεγες ΣΥΝΑΔΕΡΦΟ και θα καμάρωνες κιολας........και προσεχε λίγο τι γράφεις γιατι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας (φιλικα στο λέω)

 

Υ.Σ. μηχανολογος μηχανικος ΔΕΝ είσαι.Το ΤΕΕ θα σε κάνει με το έτσι γουστάρω.Και οι μηχανικοι ορυκτων πόρων ( ή κατι τέτοιο)στην Κοζάνη δικαιώματα μηχανολόγου πήραν.....κουκουρουκου

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που πηραν επαγγελματικα δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου στην Κοζανη ειναι οι μηχανικοι διαχειρισης ενεργειακων πορων.

 

Ορθοτατα τα πηραν.Ειναι σχολη πενταετους δειαρκειας και εχουν εξαιρετικο προγραμμα σπουδων.Μην λες οτι θελεις φιλε απο τον Βολο.

 

Επισης φιλε αν ειχες παει Βουλγαρια,κατοπιν θα ειχες υποχρεωθει να δωσεις απο 2-10 μαθηματα σε καποιο ελληνικο πολυτεχνειο για να παρεις ισοτιμηση.Πολλοι απο αυτους της Βουλγαριας προσπαθουν εδω και 5 χρονια να τα περασουν αφου τα πτυχια τους ειναι της πλακας.

Link to comment
Share on other sites

g-volos, μόνο λάθος; Σκέψου ότι θα είχες το χαρτί στο χερί χωρίς να φας τα χρόνια σου αλλά κυρίως πολύ πιο φθηνά σε σχέση με την φοίτηση στο ΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λογική έχεις φίλε cna...Με τι δική σου λογική λοιπόν τι θα έλεγες να δίνετε εξετάσεις κι εσείς σαν τους απόφοιτους των ξένων σχολών...και όπως είπες να φας τα χρόνια σου στην Ελλάδα ώστε να καταφέρεις τελικά να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου...??????

 

Υ.Γ.: Φίλοι των ΤΕΙ δεν σας φταίει κανείς που όταν έπρεπε να στρωθείτε να διαβάσετε πίνατε καφέδες, ενώ κάποιοι άλλοι έβγαζαν τα μάτια τους πάνω στα βιβλία...Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.....

Link to comment
Share on other sites

φίλε Μανόλη να σε ρωτήσω κάτι? ο φίλος μου ο Κώστας εχει τελειώσει Μηχ-Μηχ στο πολυτεχνείο Πάτρας.Μετά την αποφοίτηση του άνοιξε καφετερια και το δίπλωμα το κρεμασε στον τοίχο.Εγώ σαν απόφοιτος ΤΕΙ (Μηχανολογος) έχω τρελαθεί στο διάβασμα για να γίνω καλύτερος μηχανικός και όχι μόνο.Ο φίλος μου ο Κώστας ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ποτέ με το επάγγελμα και ΔΕΝ ξέρει που πανε τα 4.

Σε ρωτώ λοιπόν:ποιος και γιατί είναι καλύτερος μηχανικός και ποιος πρέπει να έχει επαγγελματικά δικαιώματα.(το παραγειγμα είναι αληθινό).Θα σας παρακαλέσω να μου απαντήσετε τεκμηριωμένα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο τον Βολο αυτο που εξεταζουμε εδω ειναι η ποιοτητα του πτυχιου και το επιπεδο γνωσεων που αυτο αντιπροσωπευει.Τωρα το τι κανει ο καθενας μετα το πτυχιο ειναι δικο του θεμα.Και στην τελικη αυτο ελειπε το κρατος να δινει την δυνατοτητα εξασκησης του καθε επαγγελματος στον καθενα χωρις ελεγχο.

 

Δηλαδη φιλε απο τον Βολο ενας υδραυλικος ο οποιος αποφασιζει μια μερα να γινει μεγας επιστημονας,και διαβαζει για τα επομενα 20 χρονια ολη μερα μαθηματικα θα πρεπει να του δωσουμε τιμητικα το πτυχιο του μαθηματικου??

 

Αμα το κρατος αρχιζει να πραττει οπως υποστηριζεις εσυ τοτε δεν θα μιλαγαμε για πτυχια,διπλωματα και ανωτατη εκπαιδευση αλλα για μια απλη πιστοποιηση γνωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.