Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


tirbouson

Recommended Posts

Πραγματικά απορώ όταν βλέπω επιστήμονες ανθρώπους να διαπληκτίζονται για πράγματα τα οποία σε πολύ λίγο καιρό θα είναι παρελθόν. Θεωρώ ότι κανένας συνάδελφος Μηχανικός ΤΕ δεν θα ήθελε το πτυχίο και το δίπλωμα της Πολυτεχνικής σχολής Ισότιμα και αντίστοιχα. Θα ήταν τουλάχιστον Άδικο. Το μόνο που ζητά ο κάθε συνάδελφος είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα που όριζε η πολιτεία με τον ιδρυτικό νόμο τον ΤΕΙ. Αυτά και τίποτα παραπάνω. Δικαίωμα στην εργασία του. Τώρα όσον αφορά το διώροφο που διάβασα παραπάνω να γνωρίζουν οι εκλεκτοί συνάδελφοι ότι ο τότε Υπουργός από την μία ψήφισε την έκδοση επαγγ. δικαιωμάτων για τους Πολ.Μηχ/κους ΤΕ και από την άλλη υπέγραψε εγκύκλιο με την οποία καλούσε τις Πολεοδομίες να μην εφαρμόσουν. Με λίγα λόγια άλλοι εφήρμοζαν και άλλοι πάλι όχι.. Μια χαρά. Με την απόφαση του ΣΤΕ οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι βρέθηκαν στην δυσμενή θέση να έχουν πρόβλημα να περνούν άδειες τους σε πολλές πολεοδομίες με αποτέλεσμα την οικονομική και ψυχολογική τους εξαθλίωση. Δεν είναι και λίγο να ζεις 12 χρόνια με ένα συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο να στήνεις γραφείο και μετά να μην μπορείς να υπογράψεις ούτε τα αυτονόητα.. Επίσης εάν παρατηρήσατε πάντα τα επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων ΤΕΙ έχουν ταβάνι. Των Πολυτεχνείων ΟΧΙ. Των ΤΕΙ δεν έχουν δικαίωμα έρευνας. Των Πολυτεχνείων Έχουν. Και καλώς έχουν. Γνωρίζει κανείς πόσοι είναι οι τομείς που μπορεί να εκτελέσει επάγγελμα Μηχανικού ο καθένας? Αρκετοί. Και εκεί είναι κύριοι οι διαφορές μας. Εσείς έχετε την δυνατότητα να εκτελέσετε το επάγγελμα σε όλους τους τομείς ενώ εμείς ΟΧΙ. Δεν είμαστε ο σύνδεσμος μεταξύ εργάτη και Μηχανικού. Αυτός είναι ο Εργοδηγός. Είμαστε Μηχανικοί που κατά κόρον εξασκούμε επάγγελμα στο πεδίο. Είμαστε οι διπλανοί συνάδελφοι σας και πιθανόν οι συνεργάτες σας. Ακούγεται ότι ενόψει των Ιδιωτικών Πανεπιστημίων η Διοικούσα σκέπτεται να εντάξει τους Μηχ/κους ΤΕ στο ΤΕΕ σε παράλληλο κλάδο. Το έχει ακούσει κανείς αυτό? Εάν ισχύει τα θερμά μου συγχαρητήρια! Γιατί μόνον με αυτό τον τρόπο θα περιχαρακωθεί ο κλάδος από τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Τότε ο αντίπαλος ΔΕΝ θα είναι τα ΤΕΙ γιατί εξάλλου δεν είναι και το ίδιο πράγμα με το Πολυτεχνείο αλλά το Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο το οποίο θα είναι Ακριβώς το ίδιο με αυτό. Αναφέρει συνάδελφος παραπάνω ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ θα πηγαίνουν για ένα χρόνο Αγγλία και μετά ίσα επαγγ. Δικαιώματα. Συνάδελφε κατ’ αρχήν δεν θα χρειάζεται. Διότι μέχρι να γίνει νόμος θα έχει ιδρυθεί σε Ιδ. Πανεπιστήμιο σε Πολυτεχνικό κλάδο. Και τότε και εμένα ο μπαμπάς μου δεν θα με στέλνει σε ΤΕΙ αλλά σε College.. Ζητώ συγνώμη εάν κούρασα και προς Θεού δεν θέλω να θίξω κανέναν. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το Πολυτεχνείο ούτε το ΤΕΙ. Η Πολιτεία είναι το πρόβλημα που δεν έχει κάνει διακριτούς ρόλους και επαγγελματικά δικαιώματα για κάθε σχολή που φρόντισαν να φτιάξουν ως όφειλαν και ακόμη δουλεύει η αγορά με νόμους του 30 και Βασιλικά Διατάγματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το Πολυτεχνείο ούτε το ΤΕΙ. Η Πολιτεία είναι το πρόβλημα που δεν έχει κάνει διακριτούς ρόλους και επαγγελματικά δικαιώματα για κάθε σχολή που φρόντισαν να φτιάξουν ως όφειλαν και ακόμη δουλεύει η αγορά με νόμους του 30 και Βασιλικά Διατάγματα. Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι όπως το περιγράφεις.

Το πρόβλημα είναι μεν η Πολιτεία αλλά όχι γιατί δεν έχει κάνει διακριτούς ρόλους αλλά γιατί έκανε σχολές με εμπλεκόμενο αντικείμενο.

Στον βωμό του πολιτικού κέρδους, και όχι κόστους, έχουν θυσιασθεί πολλά παιδιά.

Αν και το κέρδος δεν ήταν μόνο πολιτικό αλλά και οικονομικό.

Φανταστείτε μια επιχείρηση.

Εχω έναν άνθρωπο που έχει δικαίωμα πλήρους ελέγχου σε 10 τμήματα. Δεν Δεν θα είμαι, τουλάχιστον, ηλίθιος αν τοποθετήσω και έναν άλλο ο οποίος θα έχει και αυτός δικαίωμα πλήρους ελέγχου στα 3 από τα 10 τμήματα που έχει ο πρώτος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ στα εξής σημεία:

1) Τα ΚΑΤΕΕ, πρόγονος των ΤΕΙ τα οποία είναι ο πρόγονος των ΑΤΕΙ, όπως ονομάστηκαν πρόσφατα και ανωτατοποιήθηκαν, δημιουργήθηκαν για να καλύψουν το κενό μεταξύ του μηχανικού και του εργοδηγού.

Στα μικρά τεχνικά έργα που δεν υπάρχει εργοδηγός το ρόλο αυτό τον αναλαμβάνει ο τεχνολόγος μηχανικός.

2) Ο απόφοιτος των ΤΕΙ δεν είναι επιστήμονας, είναι τεχνολόγος. Η διαφορά είναι ότι ο επιστήμονας, των ΑΕΙ, παράγει νέα γνώση ενώ αντίθετα ο τεχνολόγος εφαρμόζει την υπάρχουσα γνώση.

3) Σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο (2) έρευνα για την παραγωγή καινούριας γνώσης κάνουν τα ΑΕΙ και όχι τα ΤΕΙ.

Αν εννοείς έρευνα για την εύρεση καινούριων εφαρμογών της υπάρχουσας γνώσης κάνουν τα ΤΕΙ.

4) Οι υπάρχοντες νόμοι για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ όσο αφορά τις στατικές μελέτες έχουν ένα περιορισμό όσο αφορά την κατηγορία σκυροδέματος (Β160 που είναι υποδεέστερη και του C12/15) και τη θεμελίωση (μόνο πέδιλα με συνδετήριες). Σύμφωνα μ' αυτά δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής στατικών μελετών καθότι ως ελάχιστη ποιότητα σκυροδέματος έχει οριστεί η C16/20, ανώτερη ακόμα και του Β225.

Εκείνο που θα ζητούσα στη θέση ενός αποφοίτου ΤΕΙ και στο οποίο βρίσκω απόλυτο δίκιο είναι η επικαιροποίηση του σχετικού νόμου. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα δοθεί δικαίωμα εκπόνησης στατικών μελετών έστω και διώροφου. Μπορεί και να μη δοθεί κανένα τέτοιο δικαίωμα και να περιοριστεί ο ρόλος των τεχνολόγων μηχανικών στην εφαρμογή των μελετών που εκπονούνται από μηχανικούς και στην επίβλεψη των κατασκευών. Αυτή φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη και μια ριζοσπαστική λύση που ορίζει ξεκάθαρα τους ρόλους του καθενός.

 

Φυσικά ούτε ζητώ να συμφωνήσετε μαζί μου ούτε θέλω να θίξω κανένα. Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε, συμφωνούμε ότι πρέπει να υπάρχει δικαιοσύνη, βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία και δεν είμαστε αυτοί που αποφασίζουν τη μοίρα μας, τουλάχιστον όχι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χαρη μιλαμε για ΤΕΙ 2916 έτος 2008 και εσύ μου λές γιατί φτιαχθηκαν τα ΚΑΤΕΕ. Δεν είναι ο πρόγονος των ΤΕΙ αλλα μια σχολή που ήδη υπήρχε και συνεδεσαν τα επαγγελματικα δικαιωματα μας με αυτων μεχρι να ανακοινωθουν των ΤΕΙ. Τώρα με το΄΄Στα μικρά τεχνικά έργα που δεν υπάρχει εργοδηγός το ρόλο αυτό τον αναλαμβάνει ο τεχνολόγος μηχανικός'' δεν ξέρω που το έχεις βρει γραμμένο. Οι μηχανικοί βρίσκονται σε όλα τα σταδια και τα κλιμακια της κατασκευης του εργου. Ασχετα εαν ο τεχνολογος εχει δυνατοτητα περιορισμένη. Χάρη να εχεις υποψην σου οτι και με τον καινουριο νόμο πλεον της Μαριεττας τα ΤΕΙ ειναι ΑΕΙ.Με τον καινούριο νόμο περι ερευνας και ελευθερων μεταπτυχιακων γίνεται και αυτο. Και κάτι ακομη Χάρη.. Δηλαδη προτείνεις οι συναδελφοι μου οι οποίοι εκπονούν άδειες να μην έχουν κανένα δικαίωμα υπογραφής και αυτο να γίνεται Μονον απο τους Πολυτεχνίου? Καλά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες. Αυτή είναι η άποψη μου. Μπορεί να μην αρέσει αλλά αυτή είναι και ανάλυσα που τη βασίζω.

 

Δεν είναι γραμμένο σε κανένα νόμο αν εννοείς κάτι τέτοιο αλλά αυτό γίνεται στην πράξη. Στα μεγάλα έργα θα βρεις και μηχανικούς και τεχνολόγους και εργοδηγούς και έτσι πρέπει να είναι. Στα μικρά αντιθέτως δεν υπάρχουν εργοδηγοί, οπότε το ρόλο τους τον αναλαμβάνουν οι τεχνολόγοι και όταν δεν υπάρχουν κι αυτοί τότε τον αναλαμβάνουν οι μηχανικοί.

 

Μ' ένα νόμο σ' ένα βράδυ τα ΤΕΙ γίνονται ΑΤΕΙ, δηλαδή από Ανώτερα γίνονται Ανώτατα. ΟΚ, λοιπόν; Επί της ουσίας τι άλλαξε; Άλλαξαν οι υποδομές, άλλαξε το διδακτικό προσωπικό, άλλαξε το επίπεδο των σπουδαστών (μιλώντας γενικά βάσει των βάσεων εισαγωγής), άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών, άλλαξαν τα έτη σπουδών, τίποτα δεν άλλαξε.

 

Την ιστορία των ΑΤΕΙ δεν μπορείς να την αλλάζεις. Αυτά που γράφω τα γράφω με τη γνώση που έχω εδώ και χρόνια από θείο μου, συνταξιούχο τώρα, που ήταν καθηγητής στα ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ-ΑΤΕΙ (ναι αυτήν ήταν η σειρά και δεν άλλαξε ούτε κτίριο, ούτε γραφείο όπου εργάζονταν), ξαδέρφης και κουνιάδου που διδάσκουν επίσης στα ΑΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αν και είμαι κι εγώ τεχνολόγος δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ επί της ανήκουστης ελληνικής πραγματικότητας. Θεωρώ ότι οι κινήσεις του υπουργείου Παιδείας είναι κατά βάση σπασμωδικές και οφείλονται πλέον στην πίεση της ενσωμάτωσης της ευρωπαϊκής νομοθεσίας στο ελληνικό δίκαιο. Θα μου επιτρέψετε να αναφερθώ στην ευρωπαϊκή πραγματικότητα.

 

1) Εκτός της Ελλάδας υπάρχουν άλλες 2 χώρες που η ανώτατη εκπαίδευσή τους έχει 2 κατευθύνσεις. Αυτές είναι η Γερμανία και η Ισπανία.

 

Στην Γερμανία υπάρχουν τα λεγόμενα technoschulle, τα αντίστοιχα των δικών μας ΑΤΕΙ, με τετραετή διάρκεια σπουδών και τα πανεπιστήμια με πενταετή διάρκεια σπουδών. Εκεί οι απόφοιτοι των τεχνολογικών σχολών έχουν ίσα δικαιώματα στο αντικείμενο των σπουδών τους με αυτών του πανεπιστημίου, οι οποίοι όμως (πανεπιστημιακοί) όπως και στην ελλάδα έχουν το απόλυτο των δικαιωμάτων, ήτοι υπογράφουν τα πάντα. Η επίλυση της αντιπαλότητας επετεύχθει με τον εξής απλό τρόπο: για να ασκήσει ο οποιοσδήποτε μηχανικός το επάγγελμα λαμβάνει άδεια ασκήσεως ύστερα από τη συμμετοχή του σε εξετάσεις τις οποίες διενεργεί το οικείο επιμελητήριο. Φυσικά οι εξετάσεις αυτές δεν περιλαμβάνουν μόνο την παρουσίαση διπλωματικών και πτυχιακών εργασιών αλλά και θέματα ανάπτυξης ή πολλαπλών επιλογών πάνω στο αντικείμενο των γνώσεων. Αποτέλεσμα; Είτε προέρχεται κάποιος από τεχνολογική σχολή είτε από πανεπιστημιακή δεν έχει κανένα δικαίωμα να εξασκήσει το επάγγελμα εάν δεν επιτύχει σε αυτές τις εξετάσεις.

 

Στην Ισπανία αντίστοιχα οι μηχανικοί είναι χωρισμένοι σε 2 κλάδους. Αυτών με 4η φοίτηση και αυτών με 6η φοίτηση. Πρόσφατα σε μια προσπάθεια εναρμόνισης με τις κοινοτικές οδηγίες οι Ισπανοί απλώς απένειμαν σε αυτούς της 6ης φοίτησης και τίτλο master, ώστε να υπάρξει διαχωρισμός από αυτούς της 4ης. Όπως και να έχει όμως οι 4ους φοίτησης είχαν πλήρη δικαιώματα στο αντικείμενο σπουδών τους, ήτοι αν κάποιος τελείωνε σχολή που το αντικείμενό της ήταν τα κτιριακά έργα είχε πλήρη δικαιώματα στα κτιριακά έργα. Η διαφορά με το ελληνικό σύστημα είναι ότι για να εκδόσει ο 4ους φοίτησης μια οποιαδήποτε κτιριακή άδεια αυτή ελέγχονταν πρώτα από το οικείο επιμελητήριο.

 

2) Χωρίς να θέλω να οξύνω τα πνεύματα, διαβάζοντας τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου γεννήθηκε μια απορία: Η μελέτη μιας συνήθους οικοδομής είναι αντικείμενο διδακτορικής μελέτης; Εξ' όσων γνωρίζω παραγωγή νέας γνώσης, όπως η επιστήμη αναγνωρίζει, επιτυγχάνεται μόνο στο επίπεδο του διδακτορικού.

Η Ε.Ε. τουλάχιστον αναγνωρίζει τρία επίπεδα στην ανώτατη εκπαίδευση:

1. Απόκτηση πτυχίου βασικών γνώσεων και δεξιοτήτων στο επιστημονικό αντικείμενο (3 έτη σπουδών κατ' ελάχιστο),

2. Απόκτηση τίτλου master, ήτοι εμβάθυνση σε ένα τμήμα του επιστημονικού αντικειμένου (+1 έτος σπουδών κατ' ελάχιστον από την προηγούμενη βαθμίδα)

3. Απόκτηση διδακτορικού, ήτοι παραγωγή νέας γνώσης στο επιστημονικό αντικείμενο (+2 έτη σπουδών κατ' ελάχιστο σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη βαθμίδα).

Επανέρχομαι στην ερώτησή μου: τη μελέτη μιας τριώροφης οικοδομής ο οποιοσδήποτε μηχανικός δεν την διεκπεραιώνει εφαρμόζοντας τους οικείους κανονισμούς και την επιστημονική γνώση;

Link to comment
Share on other sites

File cna μπορω να πω ότι με κάλυψες εν μέρη , κι εγω ήλεκτρολογος μηχανικος ανωτατης εκπαιδευσης ειμαι , τεχνολογικού τομεα, όχι πανεπιστημιακού. Είναι παρα πολύ απλο αγαπητοί συνάδελφοι, η ανωτατη εκπαιδευση χωριζεται σε 2 τομεις τον τεχνολογικο και τον πανεπηστιμιακο και οι δυο τομεις είναι Α.Ε.Ι. Αν θελετε να χωριζετε τα τεχνολογικα ιδρύματα με τα πανεπιστημιακα μπορειτε να λετε: Α.Τ.Ε.Ι. και Α.Π.Ε.Ι. Αυτό ηταν ένα γρηγορο μαθημα σε αυτους που δεν γνωριζουν τι σημαινουν τα αρχικα Α.Ε.Ι. και τα χρησιμοποιούν όπως τους βολευει.(χωρις παρεξήγηση).

Επισης να κανω καποιες επισημανσεις :

1.σε αυτους που πιστευουν ότι τα Α.Τ.Ε.Ι. πρεπει να εχουν τον ρολο του εργοδηγου, όχι αγαπητοι φιλοι δεν θα παρουμε! Αν ηθελα να γινω εργοδηγος δεν θα καθομουν να έδινα πανελληνιες εξετασεις , ουτε θα καθόμουν 4 χρονια να σπουδαζω, θα πηγαινα σε ένα ΙΕΚ.

2. Καποια πραγματα με κανουν να ανησυχώ για ορισμενους πως καταφεραν και πηραν πτυχίο(συχγωμη αν γινομαι εριστικος), ο βαθμος εισαγωγης στο Πανεπιστήμιο ή στο Τεχνολογικό Ίδρυμα εχει να κανει με την ζητηση μιας σχολης, αν οι μηχανικοι Τ.Ε. ειχαν δικαωματα παρομοια με αυτά των Πολυτεχνιακων Ιδριματων τοτε θα βλεπαμε ποια σχολη θα ειχε μεγαλυτερη βαση. Κανοντας λοιπόν έναν λογικό συνειρμό , διαπιστωνω ότι οι παιδαγωγικες σχολες είναι κλασεις ανωτερες από τα Πολυτεχνια γιατι εχουν μεγαλυτερο βαθμο εισαγωγης (κι ας ηταν μεχρι πριν λιγα χρονια 2ετης σχολες)

3. το ότι υπαρχει υποχρηματοδοτηση σε πολλα Α.Τ.Ε.Ι. δεν φταιμε εμεις, αλλα ναι είναι αληθεια. Βέβαια και στο Πανεπηστημιο της Ξαανθης από οσο εχω ακουσει επικρατει ένα χαος λογο υποχρηματοδοτησης, αλλα και σε πολλα αλλα (πχ Νομικη). Ας μας δωσουνε λοιπον κι εμας χρηματα για εξοπλισμό και εργαστήρια και τότε να ζητησετε να κανουμε συγκρίσεις!

4. Ναι θελουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα που μας ανοικουν με βαση το πεδιο σπουδων μας τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο. Το να κανεις μελετη Η/Μ ή μελετη δομοστατικη δεν είναι αγαπητοι συναδερφοι ΕΡΕΥΝΑ είναι εφαρμογή, έρευνα αναπτύσσεται κάνοντας μια διδακτορική διατριβή σε κατι καινοτόμο, όπως λεει και ο CAN από πανω. Τελος να συμπληρωση για καποιον που αναφερθηκε και στα μαθηματα, 72 εχω θεωριες – εργαστηρια + πτυχιακη + πρακτικη.

Ειμαστε κι εμεις επιστημονες και καλα θα κανουμε να ενοθουμε ολοι μαζι γιατι ερχονται οι 3ετης σπουδων απο τα ΚΕΣ και τοτε να δουμε τι θα λετε.

Κατι που πηγα να ξεχασω, γιατι των αποφοιτους 3ετων και 4ετων σπουδων από Αγγλια και άλλες χωρες Ε.Ε. τους δεχεστε ως ισότιμους ? είναι καλύτεροι από εμας?

Ευχαριστω…

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητηρια μου στα 2 καινουργια μελη τον pariah7 και τον cna οπου με σοβαρα επιχειρηματα και προτασεις ειπαν την αποψη τους και δεν επικεντρωθηκαν σ αυτα που τους ειπαν ο θειος-ξαδερφη-κουνιαδος..!

Χαρη οσο για αυτο που ειπες οτι οι τεχνολογοι δε θα πρεπει να εχουν κανενα δικαιωμα υπογραφης.!? να σου θυμισω μονο οτι αρκετα Ι.Ε.Κ 2ετους φοιτησης κατοπιν εξετασεων αποκτουν επαγγελματικα δικαιωματα.

Και ερχεσαι εσυ να μου πεις οτι μετα απο 4 χρονων σπουδων δεν θα εχω δικαιωμα να υπογραψω τιποτα.??

Επειδη τελος παντων κρινομαστε απο αυτα που λεμε εχω να σου πω το εξης: ο υ δ ε ν σ χ ο λ ι ο . .

Θα συμφωνησω και εγω με αυτο που ειπε ο cna και κυριως με αυτο που εγινε στη Γερμανια και ισως ειναι μια αξιοκρατικη λυση οπου θα μπορουσε να εφαρμοστει και στην Ελλαδα και εκει θα φανει ποιος τελικα πρεπει να υπογραφει, ειτε ειναι των Α.Τ.Ε.Ι ειτε των Α.Ε.Ι η Α.Π.Ε.Ι:

[highlight=red:1bca4fae51]Για να ασκήσει ο οποιοσδήποτε μηχανικός το επάγγελμα λαμβάνει άδεια ασκήσεως ύστερα από τη συμμετοχή του σε εξετάσεις τις οποίες διενεργεί το οικείο επιμελητήριο. Φυσικά οι εξετάσεις αυτές δεν περιλαμβάνουν μόνο την παρουσίαση διπλωματικών και πτυχιακών εργασιών αλλά και θέματα ανάπτυξης ή πολλαπλών επιλογών πάνω στο αντικείμενο των γνώσεων. Αποτέλεσμα; Είτε προέρχεται κάποιος από τεχνολογική σχολή είτε από πανεπιστημιακή δεν έχει κανένα δικαίωμα να εξασκήσει το επάγγελμα εάν δεν επιτύχει σε αυτές τις εξετάσεις.[/highlight:1bca4fae51]

 

Υ.Γ:Καταλαβετε πλεον οτι καποια πραγματα πρεπει και θα αλλαξουν για να παει η χωρα μπροστα.!Ουτε βασιλια εχουμε ουτε στο 1930 ζουμε.Αυτο το ΄΄νταβατζιλικι΄΄-΄΄χουντα΄΄ πρεπει επετελους να σταματησει.!Δημοκρατια εχουμε και ολοι οι καλοι χωρανε στη πιτα, μην τα θελετε ολα δικα σας.!.Αμαν πια.. :-x

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω με κάλυψες Χάρη. Προφανώς και θέλεις να μην υπάρχουν οι τεχνολόγοι στο επάγγελμα αλλά τι να κάνεις που δεν μπορει να γινει και αυτο..

Και πές στον ξαδερφο μπαρμπα του κουνιάδου τι ακριβως έχεις στο ΤΕΙ οτι έχει μεγάλη ευθύνη για οσα συμβαίνουν στον κλάδο.. Ετσι να του πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν παίδες χαλαρώστε.

 

Δεν θα λύσουμε εδώ το πρόβλημα της παιδείας απλά προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη και ο καθείς εκφράζει τη γνώμη του.

 

Αυτό το περί χούντας - δημοκρατίας κλπ κλπ δεν το κατάλαβα και ανακάλεσε αμέσως σε παρακαλώ.

 

Εγώ δημοκρατικά πάντως μπήκα στο ΑΠΘ και δημοκρατικά την ίδια χρονιά ο αδελφός μου γράφοντας τα μισά μόρια μπήκε Σέρρες ΤΕΙ.

 

Έλα στη θέση μου. Μπήκα στο ΑΠΘ γνωρίζοντας την ύπαρξη των ΤΕΙ και τη μειωμένη δυνατότητα που παρέχουν οι σπουδές σε αυτό.

 

Έμπαινα με υποτροφία στα ΤΕΙ με τα ίδια μόρια (5.500)

 

Αν το ξερα δεν θα έμπαινα στα ΤΕΙ ?

 

Και δεν μου λέτε ρε συνάδελφοι των ΤΕΙ ......αυτοί που μπήκαν από ΤΕΛ στα ΤΕΙ με βαθμό και δεν ξέρουν ούτε το όνομά τους να γράψουν σωστά.....ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ??

 

Και δεν κατάλαβα ρε συ theo......τι εννοείς θα πάει η χώρα μπροστά ?

 

Αν σου δώσουν τα δικαιώματα που θες αύριο το πρωί θα γίνεις άλλος άνθρωπος και θα νοιώθεις ευρωπαίος και ότι κάτι τσουλάει σωστά ?

 

Θα βρίσκεις πιο εύκολα δουλειές ?

 

Ενώ εως τ΄ωρα κόλλαγες στα δικαιώματα που έχεις εεεεε

 

Θα εξαλειφθεί δλδ η ανεργία, η αμάθεια, η εκμετάλλευση, η πείνα, ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ?

 

Να έχεις ή να είσαι λοιπόν ? (Έριχ Φρόμ)

 

Και μην το βλέπετε σαν μεταξύ μας αντιπαράθεση γιατί σας λέω ότι θύματα είσαστε και εσείς αλλά και εμείς .....ΟΛΟΙ .

 

Θύματα των τυχοδιωκτών που κυβερνούν, των πειραμάτων, ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ - ΠΛΑΝΟΥ - ΣΤΟΧΟΘΕΣΙΑΣ. Τι να θυμηθώ ?

 

Τα αίσχη του Γιωργάκη ? της Μαριέτας ? την υποβάθμιση της ΣΕΛΕΤΕ πάλαι ποτέ "μικρό Πολυτεχνείο" ?

 

Και πριν απαντήσετε συνάδελφοι των ΤΕΙ, ελάτε στη θέση ενός συναδέλφου των ΑΕΙ.

Έτσι από απορία ήθελα να ήξερα τι θα λέγατε.

 

Αλλά ξέχασα......είμαι κακός και τρώω το ψωμί σας. :lol:

 

 

 

Το πρόβλημα του κλάδου δεν είναι αυτό. Αυτό είναι πταίσμα μπροστά σε άλλα.

 

 

ΠΙ ΕΣ : Ρίξτε τους τόνους, συζητάμε και δεν είναι forumδίκη !!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.