Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

5μηνη σύμβαση κοινωφελούς/ υποχρεώσεις υπογραφης


Recommended Posts

Καλησπέρας σας,

 

Προσφάτως έχω προσληφθεί ως ΠΕ Αρχιτεκτόνων από το Δήμο μέσω κοινωφελούς προγράμματος του ΟΑΕΔ και έχω τοποθετηθεί στην Πολεοδομία. Μου ζητήθηκε από τη Διευθύντρια να υπογράψω κάποιες αυτοψίες. Το ερώτημά μου είναι : Επιτρέπεται να υπογράψω σαν μηχανικός μέσω μια τέτοιας σύμβασής? Τι πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ως υπηρεσία το τι υπογράφεις θα το δεις από την υπηρεσία.

Ως μηχανικός όμως ότι υπογράφεις έχεις την πλήρη ευθύνη της υπογραφής του αρχιτέκτονα μηχανικού.

Μη το ξεχνάς ποτέ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αν και η απορία μου επικεντρώνεται όχι στο τι θα υπογράφω αλλά στο αν ''κάνει'' να υπογράφω (όντας στην υπηρεσία μόνο για 5 μήνες και χωρίς καμία εκπαίδευση θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να υπογράφω) . Δεν έχω κάποια ανάθεση έργου ούτε περιγράφεται στην σύμβαση κάτι τέτοιο. Επομένως ρωτώ αν υπάρχει κάποιος νόμος/εγκύκλιος κ.α που θα στήριζε το έρεισμα μου να μην υπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

νέος επιτυχών και εγώ στο πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας ως ΠΕ Πολιτικών Μηχανικών και έχω μια απορία, που όσο και αν το ψάχνω (και από τον ΟΑΕΔ αλλά και από τον φορέα μου) μένει αναπάντητη. 

Αφού γίνει η πρόσληψή μου από την υπηρεσία και θα κοπεί και η κάρτα ανεργίας όπως είναι το λογικό, κατά την διάρκεια της 5μηνης εργασίας μου θα μπορώ παράλληλα να κάνω έναρξη δραστηριότητας στην ΔΟΥ μου και να προσπαθήσω να έχω και κάποιο extra εισόδημα από δικές μου εργασίες ή υπάρχει κάτι που απαγορεύει αυτή την παράλληλη εργασία. 

Το λογικό είναι ότι ο όποιος περιορισμός θα αναφέρεται και στην σύμβαση που θα κληθώ να υπογράψω αλλά ακόμα δεν μου την έχουν δώσει. Έχει μήπως κάποιος από παλιότερα προγράμματα κοινωφελούς κάποια σύμβαση να μας ανεβάσει να δούμε ή μήπως υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο υπόδειγμα τέτοιου είδους συμβάσεως να ενημερωθώ. Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε ArchGioupsa γνώμη μου είναι να είσαι αρκετά προσεκτικός/η σε οποιοδήποτε έγγραφο πρέπει να βάλεις την υπογραφή σου. Τώρα όσον αφορά το αν έχουν το δικαίωμα να σου ζητήσουν κάτι τέτοιο, νομίζω πως ναι εφόσον ζητάνε μηχανικό με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Για κάποιο νόμο που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά θα έχεις και το δικαίωμα να αρνηθείς παραθέτοντας τους λόγους άρνησης σου. 

 

Καλή συνέχεια στην εργασία σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου (8μηνο που ανανεώθηκε για ένα επιπλέον χρόνο) σε μία δημόσια υπηρεσία. Μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να υπογράφω μελέτες παράλληλα για να ενισχύω το εισόδημα μου ή υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Αν η σύμβαση που έχεις υπογράψει δεν έχει κάποιον τέτοιο περιορισμό (που νομίζω ότι δεν θα έχει) τότε μπορείς να κάνεις έναρξη για εξωτερικές δουλειές με φορολόγηση στην κλίμακα των ελεύθερων επαγγελματιών. Ένας λογιστής θα μπορέσει να σου δώσει πιο σίγουρη απάντηση. 

Αυτή είναι ουσιαστικά και η δική μου απορία απλά σε εμένα μπλέκεται και ο ΟΑΕΔ γιαυτό και δεν ξέρω αν θα έχω κάποιον τέτοιου είδους περιορισμό. Ο λογιστής που ρώτησα μου είπε ότι είναι πιθανόν κάποια σύμβαση να σε περιορίζει στην παράλληλη εργασία (extra εισόδημα) όποτε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας με την σύμβαση στον λογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου (8μηνο που ανανεώθηκε για ένα επιπλέον χρόνο) σε μία δημόσια υπηρεσία. Μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να υπογράφω μελέτες παράλληλα για να ενισχύω το εισόδημα μου ή υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει κάτι τέτοιο; 

Και ποια ειναι αυτη η θεσπεσια δημοσια υπηρεσια που ανανεωνει 8μηνο χωρις νεο διαγωνισμο?

Αν εχεις την καλοσυνη απαντας αγαπητε συναδελφε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου (8μηνο που ανανεώθηκε για ένα επιπλέον χρόνο) σε μία δημόσια υπηρεσία. Μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να υπογράφω μελέτες παράλληλα για να ενισχύω το εισόδημα μου ή υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει κάτι τέτοιο; 

 

Τελικά μήπως έχεις μάθει τι γίνετε να ενημερώσεις και εμάς. Είμαι και εγώ με σύμβαση ορισμένου χρόνου ιδιωτικού δικαίου και θα με ενδιέφερε να ξέρω αν μπορώ να έχω και δραστηριότητα ελεύθερου επαγγελματία για κάποιο έξτρα εισόδημα. 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει αν έχει την καλοσύνη.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι αυτη η θεσπεσια δημοσια υπηρεσια που ανανεωνει 8μηνο χωρις νεο διαγωνισμο?

Αν εχεις την καλοσυνη απαντας αγαπητε συναδελφε.

 

Αν έχεις το μεσον ετσι γινεται στην ελλαδα. Δεν τα ξερεις αυτά;

Στην υγεια των υπολοιπων κοροιδων

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.