Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση (στεγανοποίηση) και θερμομόνωση δωμάτων


apanton

Recommended Posts

Σχετικά με την στεγάνωση και θερμομόνωση δωμάτων, προβληματίζομαι γιατί ενώ το ανεστραμένο προστατεύει τη στεγάνωση από τον ήλιο, μειονεκτεί στην περίπτωση που το νερό διαποτίσει την θερμομόνωση και την αχρηστεύσει ουσιαστικά. Μήπως τελικά η συμβατική λύση είναι προτειμώτερη? Και στο βατό δώμα τί κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ανεστραμμένο δώμα θα χρησιμοποιήσεις εξηλασμένη πολυστερίνη και θα αφήσεις ένα κενό για να κυκλοφορεί το νερό κάτω από τη θερμομόνωση και πάνω από τη στεγάνωση οπότε δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας συναδελφοι!

Τωρα που ανοιγει ο καιρος σκεφτομαστε να στεγανωποιησουμε την ταρατσα στο πατρικο μου σπιτι καθοτι το 80 που ειχε χτιστει δεν ειχαν ληφθει καθολου μετρα υγροπροστασιας .Αυτο ειχε ως συνεπεια την εισχωρηση της υγρασιας απο τον αρμο της καμιναδας κανοντας μεγαλη ζημια σε νουλαπια και πατωμα.

Οσον αφορα το κτιριο ειναι μια 3ωροφη οικοδομη στο κεντρο των Ιωαννινων με βατο δωμα του οποιου η επιφανεια ειναι ελαφρως αποσαρθρωμενη.

 

Το θεμα τωρα ειναι οτι οι ενοικοι της πολυκατοικιας δεν ειναι διατεθιμενοι να κανουν και θερμομονωση και θελουν να γινει μονο η στεγανωση.

 

Με μια ερευνα αγορας που εκανα διαπιστωσα οτι κανενα ασφαλτοπανο ή γαλακτωμα που τοποθετειται σαν τελικη στρωση δεν ενδεικνυται για βατο δωμα (τραυματισμοι και φθορες παντα θα υπαρχουν οσο και να προσεχεις).

Με τα πολλα εχω καταληξει στα ακολουθα (με σειρα προτιμησης μου τα βαζω).

1)Ασφαλτοπανα με ψηφιδες

2)Ασφαλτοπανα με φυλλο αλουμινιου (αν και αρκετα επιφοβο για τραυματισμους θα κερδισουμε και σε θερμομονωση το καλοκαιρι)

3)Γαλακτωμα Durostick hydrostop 2 (εχει κανεις εμπειρια απο αυτο?)

Link to comment
Share on other sites

για στεγάνωση (συντήρηση) υπάρχοντος βατού δώματος

χωρίς πολλα πολλά οικοδομικά

χρησιμοποίησε τα γαλακτώματα που αναφέρεις

 

προφανώς όμως η επάλειψη θα γίνεται συστηματικά κάθε 1-2 χρόνια (το καλοκαίρι)

επίσης βοηθά και στην ανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας

σε αντίθεση με την πίσσα που την χρησιμοποιούσαν παλαιότερα

 

για πιο δραστικά μέτρα δίαβασε τα post στα οποία σε παραπέμπουν οι συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι έχω ένα ερώτημα που με απασχολεί. θέλω να κάνω το γέμισμα δαπέδων μιας οικοδομής (κατοικία μου ) με μεγάλη βεράντα 70μ2 κάτω από την οποία υπάρχει κατοικημένος χώρος. Υπάρχει επισης θερμομόνωση κατω απο τήν πλάκα. Στην βεράντα πρέπει να έχω ρύσεις 1,5% (γέμισμα 12 εκατ).

Για την κατασκευή σκέφτομαι την χρήση perlobeton των 350 κιλών τσιμέντου και μετά επίστρωση με τριμεντοειδές και τοποθέτηση πλακιδίων. Το ερώτημα είναι αν το σύστημα μου εξασφαλίζει επαρκή υγρομόνωση που είναι και το ζητούμενο η μήπως χρειάζονται ασφαλτόπανα ?

Πρέπει να αφήσω αναμονές από τώρα για τις κατασκευές πχ ηλιακούς , στύλοι για πέργκολες κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανερχομαι στο θεμα μου μιας και πλησιαζει η ωρα της κατασκευης της υγρομονωσης.

 

Αφου εψαξα και δεν βρηκα απαντηση καπου στα παρακατω , ζητω τις συμβουλες σας :

 

1) Πανω απο τα ασφαλτοπανα εφοσον τοποθετηθουν τσιμεντοπλακες πρεπει να εφαρμοστει πατητη τσιμεντοκονια και μετα συνδετικη κονια για τσιμεντοπλακες ?

2) Χρειαζεται να τοποθετηθει πολυεστερικος ή αλλος τυπος οπλισμος στην πατητη τσιμεντοκονια εφοσον εφαρμοστει για αποφυγη ρηγματωσεων απο συστολο-διαστολες?

3)Ανα ποσα μετρα πρεπει να γινει αρμος διαστολης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προκειται να βαλω μονωση στο δωμα μου. Καθε εταιρεια που ερχεται μου λεει και κατι διαφορετικο...

Εγω βλεπω να δουλεουν πολυ το Ασφαλτοπανο αλλα υπαρχουν και αλλοι που μου λενε μακρια! Κανενας ομως δεν ειναι και ακριβης για αυτα που λεει. κανενας δεν εχει επιχειρηματα ωστε να παρω μια αποφαση!

α) hyperdesmo LV+dow+χαλικι=27 euro

B) ελαφρομπετον+ασφαλτοπανο+δος+χαλικι=45 euro

 

Το δωμα γενικα δεν κραταει πολλα νερα αλλα οχι οτι εχει και τελεια κλιση...

Μπορει καποιος να με διαφωτισει ???

Η οικονομικη διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και το δωμα ειναι περιπου 200 τετρ.μετρα...

Αθτο που με ανησυσει πολυ ειναι αν θα φευγουν τα νερα απο το hyperdesmo και αν δεν φευγουν αν θα την παρω στο χερι και απο την αλλη αν εχει τωρα υγρασια στην πλακα, βαζοντας hyperdesmo αυτη η υγρασια τι γινεται??

και τελος τι ειναι καλυτερο ????Ασφαλτοπανο ή ελαστομερής πολυουρεθανη?

 

Αν γνωριζει κανεις κατι ασ γραψει γιατι μπηκε ο χειμωνας και ακομα να κανω κατι.....

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.