Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση (στεγανοποίηση) και θερμομόνωση δωμάτων


apanton

Recommended Posts

Σε πρωτη φαση θελω να καθαρισω την πανω πλακα και να ριξω γκρο μπετο ωστε να δωσω καταλληλες κλισεις προς τα λουκια. Κατοπιν σκεφτομουν να απλωσω καποιο επαλειψιμο μονωτικο....

 

Απορίες:

 

1/ Πως θα επέμβεις σε μία ιδιοκτησία που δεν σου ανήκει;;; Όσο και να θίγεσαι αυτό είναι παράνομο!!!

 

Βρες τον ιδιοκτήτη του ρετιρέ και υποχρέωσέ τον να το κάνει,

υπάρχουν πολλοί τρόποι.

 

2/ Έλεγχο στο αν έχει σαπίσει ο οπλισμός της οροφής σου έκανες;;;

15 χρόνια αμόνωτη οροφή από υγρασία είναι πάρα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω με τον Brasco. Κοιταξε το οτι δεν βγάνει νερό σημαίνει οτι δεν εκτονώνεις την κατάσταση. Είτε λοιπόν πάει αλλού είτε πάει σε σένα και κάνει διάφορα (αποκόλλησή διαμήκης του σκυροδέματος, απόπλυση, διάβρωση, παέι σε κολώνες, πάει στον παρακάτω, πάει στην τουβλοδομή και απορροφάτε, κλπ. Πάρε λοιπόν ενα μηχανικό με θερμική/υγρασιόμετρο για να δείς πρώτα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομη ειναι του πεθερου μου επομενως ιδιοκτησιακο θεμα δεν τιθεται οπως και δεν τιθεται θεμα να τα κανει αυτος...

Οσο για το θεμα του σαπισματος εχετε δικιο. Πρεπει να τσεκαριστει. Το θεμα ειναι τι κανουμε σε περιπτωση προβληματος?

Αναφορικα με τα αλλα ερωτηματα???

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα αίτια που θα βρεί η ενόργανη επιθεώρηση, την έκταση και την σοβαρότητα του προβλήματος υπάρχουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομη ειναι του πεθερου μου επομενως ιδιοκτησιακο θεμα δεν τιθεται οπως και δεν τιθεται θεμα να τα κανει αυτος...

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

Αν στο έγραψε ΟΚ ειδάλλως βάλτον με το στανιό !!!

 

Μην προσθέσεις βάρος σε τέτοια πλάκα. Ούτε καν ελαφροσκυροδέματα.8-)

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι τα προσεχείς αυτά...έχω δει περιπτώσεις που σου έρχεται δώρο από τον ουρανό...εάν έχει γίνει ζημιά (πράγμα πολύ πιθανό σε γιαπί 15ετιας) μην το ρισκάρεις και πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν ελαφροσκυροδεματα εεε...? Προχθες συζητουσα με καποιον συναδελφο και μου ελεγε για ελαφρομπετο με περλιτη. Ξερει κανενας χοντρα κοφτα να μου πει τι βαρος εχει αυτο ανα κυβικο χωματος?

Και γω το φοβαμαι το φορτωμα αλλα κατι πρεπει να κανω. Δεν μπορω να το αφησω ετσι.

Εναλλακτικα το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μια προχειρη λυση με καποιο επαλειψιμο και συντηρηση καθε 1-2 χρονια. Αλλα χωρις κλισεις??? Με τα νερα να λιμναζουν εδω και κει?

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΛΟΜΠΕΤΟΝ ΩΣ ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΠΥΚΝΌΤΗΤΑ ΤΑ 600kg/κυβικο. Σε μια τέτοια πυκνότητα είναι κατάλληλο για δημιουργία ρυσεων σε μια ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε πολυκατοικία δεκαετίας του 1970 στο τελευταίο όροφο στο δώμα η μόνωση είχε γίνει με μωσαϊκό και αρμούς. Φαίνεται ότι από τους αρμούς όμως περνάει νερό βροχής. Η απορία μου είναι αν το ασφαλτόπανο θα πρέπει να τοποθετηθεί πάνω από το υπάρχον μωσαϊκό θεωρώντας το σαν υπόστρωμα ή θα πρέπει να αποξηλωθεί όλο το μωσαϊκό και η τσιμεντοκονία και κατόπιν να μπει το ασφαλτόπανο.

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.