Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση (στεγανοποίηση) και θερμομόνωση δωμάτων


apanton

Recommended Posts

Μπορεί να μπει και από πάνω, αλλά ενδέχεται η πλάκα να έχει εγκλωβισμένη υγρασία και ακόμα και μετά την υγρομόνωση να βγάζει ακόμα εσωτερικά.

Καλύτερα είναι να εξασφάλιζες πρώτα κάποιο σχετικό στέγνωμα και μετά να προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Ilias

 

και εγώ αυτό σκεφτόμουνα καθώς δε νομίζω να υπάρχει τρόπος να στεγνώσεις τη πλάκα κάτω απο το μωσαϊκό χωρίς να σπάσεις το μωσαϊκό. Νομίζω ότι είναι το μόνο που μπορεί να γίνει, αν και δεν το θέλει ο ιδιοκτήτης καθώς λέει πως το πάχος της πλάκας είναι ιδιαίτερα μικρό μόλις 12εκ και δε θέλει κομπρεσερ.

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο προβλημα που έχω ακούσει είναι πως με τη δόνηση του κομπρεσερ ειναι πιθανό

και εφόσον ήδη 'εχει περάσει υγρασία να αποκολλήθεί ο σοβάς στο υποκέιμενο ταβάνι

οπότε τελικά να χρειάζεται ολική καθαίρεση και νεο σοβάτισμα

 

το οποίο σημαίνει περισσότερα έξοδα και προβλήματα με το γειτονα

 

εσεις τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

myri

 

είναι αρκετά πιθανό. Το μωσαικό βγαίνει πολύ δύσκολα. Μια λύση είναι με φρεζάρισμα αλλα την βλέπω σχετικά ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εκτός και εαν κάποιος συνάδελφος προτείνει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω είναι δυνατό να δουλεύει από πάνω το κομπρεσέρ και από κάτω να αποκολλώνται υγιείς σοβάδες?

 

Τι ακριβώς εννοείτε λέγοντας φρεζάρισμα?

 

Πάντως η υγρασία έχει περάσει από κάτω της πλάκας σε κάποιο σημείο, οπότε το σημείο αυτό θα επισκευαστεί ούτως ή άλλως ο σοβάς.

Link to comment
Share on other sites

Το φρεζάρισμα γίνετε με τριβείο βαρέως τύπου με ειδικό δίσκο για σκυρόδεμα. Εχει την δυνατότητα να βγάζει ενα τμ και πάχους 5-6εκ περίπου τα 20-30 λεπτά. Βέβαια υπάρχει αρκετή σκόνη γι αυτό και συνήθως γίνετε λίπανση με νερό. Υπάρχουν διαφόρων ειδών τριβεία. Η χρήση τους είναι διάφορη, π.χ. φρεζάρισμα ακμών για υφάσματα επισκευών, φρεζάρισμα τύπου Π για τοποθέτηση ανθρακοελασμάτων ενίσχυσης, κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.