Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντίστροφη ροή ζεστού νερού σε ηλιακό?


EvanSarris

Recommended Posts

Σε ένα σύστημα με τους ηλιακούς συλλέκτες στην ταράτσα και το δοχείο στο υπόγειο όπου φυσικά υπάρχει εξαναγκασμένη κυκλοφορία του νερού στο κλειστό κύκλωμα παατηρώ ότι τη νύχτα πέφτει σημαντικά η θεσμοκρασία του νερού στο δοχείο.

 

Μήπως το κρύο νερο στους συλλέκτες κατεβαίνει στο δοχείο και το ζεστό ανεβαίνει στους ηλιακούς συλλέκτες και ψύχεται;

 

Υπάρχει ανεπίστροφη αλλά μήπως το νερό κυκλοφορεί με την κανονική φορά της κυκλοφορίας (αυτή που θα έδινε ο κυκλοφορητής αν λειτουργούσε);

 

Τα έχω μπλέξει λιγάκι...

Edited by EvanSarris
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μας λες πολλά για την εγκατάσταση (νέα - υφιστάμενη, αυτοματισμός....κτλ)... σε πρώτη φάση έλεγχος στο αντεπίστροφο μήπως έχει χαλάσει + έλεγχος στον αυτοματισμό λειτουργίας του κυκλοφορητή (πότε λειτουργεί)...

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μας λες πολλά για την εγκατάσταση (νέα - υφιστάμενη, αυτοματισμός....κτλ)... σε πρώτη φάση έλεγχος στο αντεπίστροφο μήπως έχει χαλάσει + έλεγχος στον αυτοματισμό λειτουργίας του κυκλοφορητή (πότε λειτουργεί)...

Η εγκατάσταση είναι 2 ετών.  Ο κυκλοφορητής ελέγχεται με διαφορικό θερμοστάτη (θερμοκρασία άνω μερους ηλιακών συλλεκτών - θερμοκρασία δοχείου). 

 

Λειτουργεί κανονικά - δεν αναφέρομαι σε βλάβη. Απλά σκέφτομαι αν από αρχή λειτουργίας είναι δυνατόν να υπάρξει ροή το βράδυ που δεν λειτουργεί φυσικά ο κυκλοφορητής. Όχι αντίστροφη, όπως λανθασμένα αναφέρω στον τίτλο, αλλά με καννική φορά, λόγω διαφοράς θερμοκρασία (κρύο επάνω - ζεστό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να υπάρξει ροή αν "υπερνικηθούν" οι τριβές - αντιστάσεις των σωληνώσεων και του κυκλοφορητή + δεν υπάρχει - λειτουργεί το αντεπίστροφο....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να υπάρξει κανονική ροή το βράδυ, προτείνω (και έχω βάλει στο σπίτι μου) ηλεκτροβάνα που κλείνει όταν δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλες οι διατομές των σωληνώσεων του κυκλώματος;

Όχι είναι 1/2" ή 3/4" χαλκοσωλήνας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρες διατομες δυσχεραίνουν την φυσικη κυκλοφορία. Ουσιαστικα θεωρειται αμελητεα.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να υπάρξει κανονική ροή το βράδυ, προτείνω (και έχω βάλει στο σπίτι μου) ηλεκτροβάνα που κλείνει όταν δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής.

Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά κάθε φορά που ο διαφορικός θερμοστάτης θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή πρέπει να ανοιγοκλείνει και την ηλεκτροβάνα...

Σαν λύση είναι το μόνο που μπορεί να γίνει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε την μόνωση του δοχείου αποθήκευσης ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον αυτοματισμό και ο κυκλοφορητής δουλεύει όταν δεν πρέπει.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.