Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντίστροφη ροή ζεστού νερού σε ηλιακό?


EvanSarris

Recommended Posts

Στη δική μου εγκατάσταση ο διαφ. θερμοστάτης ανοιγοκλείνει την ηλεκτροβάνα και αυτή (όταν ανοίξει), ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, οι διάμετροι των χαλκοσωληνων μετριούνται σε mm (φ15, φ16, φ18 κλπ.) και των σιδηροσωληνων σε ίντσες. [emoji3]

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε την μόνωση του δοχείου αποθήκευσης ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον αυτοματισμό και ο κυκλοφορητής δουλεύει όταν δεν πρέπει.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα επί χρόνια γιατί μου είχαν ρυθμίσει την ανακυκλοφορία να δουλεύει κάθε μία ώρα, οπότε μέχρι το πρωί το είχε φάει όλο το ζεστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι διαφορικοί θερμοστάτες έχουν επιλογή αν διαβάσουν χαμηλή θερμοκρασία στο αιασθητήριο που βρίκεται στους συλλέκτες να εκκινούν τον κυκλοφορητή ώστε να ανέβει να ανέβει η θερμοκρασία του νερού στους συλλέκτες. Αυτό γίνεται για ευνόητους λόγους, μην πέσει η θερμοκρασία κάτω από 5 βαθμούς το βράδυ και παρατηρήσεις φαντασμαγορικά φαινόμενα στους συλλέκτες εφόσον στο δικτυό σου έχεις σκέτο νεράκι. Αυτό σίγουρα θα έριχνε τη θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ.

Βρες το μανουαλ του διαφ. θερμοστάτη και ψάξε στο μενού αν υπάρχει μια τέτοια επιλογή και σε τι σετποιτν είναι ρυθμισμένο να παίρνει μπρος.

Βέβαι γράφεις ότι παρατηρείς σημαντική διαφορά θερμοκρασίας. Λίγο τραβηγμένο να είναι αυτο...αλλά απέκλεισε το.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, οι διάμετροι των χαλκοσωληνων μετριούνται σε mm (φ15, φ16, φ18 κλπ.) και των σιδηροσωληνων σε ίντσες. [emoji3]

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Σωστά. Είναι Φ16mm (εξωτερική διάμετρος).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε την μόνωση του δοχείου αποθήκευσης ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον αυτοματισμό και ο κυκλοφορητής δουλεύει όταν δεν πρέπει.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Δεν νομίζω ο κυκλοφορητής να δουλέυει το βράδυ. Ενεργοποιείται από 10 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας. 

Το δοχείο δεν είναι με σερπαντίνες αλλά διπλού τοιχώματος: Μέσα είναι το ΖΝΧ και από έξω έχει 2 "πουκάμισα" που κυκλοφορεί το υγρο που μεταφέρει την θερμότητα. Στο πάνω κυκλοφορεί το νερό από το καλοριφέρ και στο κάτω το νερό από τους ηλιακούς συλλέκτες.

Επειδή το νερό στην περιοχή είναι υφάλμυρο (από γεωτρήσεις) ο υδραυλικός μου πρότεινε να αποφύγω τις σερπαντίνες. Φοβάμαι όμως ότι με το διπλού τοιχώματος έχω σημαντικά περισσότερες θερμικές απώλειες. Έχει βέβαια μόνωση εξωτερικά και όταν το ακουμπάω δεν αισθάνομαι να είναι ζεστό...

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω κυκλοφορεί το νερό από το καλοριφέρ ...

 

Υπο καταλληλες συνθηκες θα μπορουσε να υπαρχει απωλεια προς την εγκατασταση θερμανσης.

Edited by imt
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σύστημα με τους ηλιακούς συλλέκτες στην ταράτσα και το δοχείο στο υπόγειο όπου φυσικά υπάρχει εξαναγκασμένη κυκλοφορία του νερού στο κλειστό κύκλωμα παατηρώ ότι τη νύχτα πέφτει σημαντικά η θεσμοκρασία του νερού στο δοχείο.

 

Μήπως το κρύο νερο στους συλλέκτες κατεβαίνει στο δοχείο και το ζεστό ανεβαίνει στους ηλιακούς συλλέκτες και ψύχεται;

 

Υπάρχει ανεπίστροφη αλλά μήπως το νερό κυκλοφορεί με την κανονική φορά της κυκλοφορίας (αυτή που θα έδινε ο κυκλοφορητής αν λειτουργούσε);

 

Τα έχω μπλέξει λιγάκι...

Υπάρχει λες ανεπίστροφο φίλε EvanSarris αλλά που υπάρχει και πόσα υπάρχουν;

Ειναι συχνό φαινόμενο το πρόβλημα σου λόγω της άνωσης του ζεστού νερού που παράγεται στο μπόιλερ από άλλη πηγή και ξεγελά τον διαφορικό θερμοστάτη....

Οι Γερμανοί συνήθως κάνουν μεγάλα σιφόνια  στις γραμμές των ηλιακων για το ανακόψουν την άνωση ενώ εμείς το ανακόπτουμε με ανεπίστροφα και στην προσαγωγή και στην επιστροφή...όπως και έχουν και τα υδραυλικά κιτ των ηλιακών....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω σε τι οφελεί το αντεπίστροφο στην προσαγωγή??? 

Η μικρή αντίσταση του αντεπιστρόφου έως να ανοίξει κόβει την άνωση.

Αν δεις τα υδραυλικά κιτ φίλε antloykidis και οι δύο βάνες έχουν ενσωματωμένο αντεπίστροφο στην μπίλια τους.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.