Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημιουργία ΙΚΕ κ κόστος (σε σύγκριση με ελεύθερο επαγγελματία)


sfa123

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ) κ ελεύθερος επαγγελματίας. Σκέφτομαι να δημιουργήσω μια ΙΚΕ.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

- πόσο παραπάνω θα μου κοστίσει (πχ για τήρηση βιβλίων [1])

- αν θα έχω εισφορές και στον ΟΑΕΕ [2]

 

PS: Η αρχική σκέψη ήταν για ΟΕ αλλα χρειάζεται 2ο μέλος που να είναι στο ΤΕΒΕ κάτι που το κάνει απαγορευτικό.

[1] Σύμφωνα με το http://www.logistisatnet.gr/pelatologio-times/ θα κοστίζει 150 ευρώ τον μήνα.
[2] Χωρίς εισφορές (για νέο μηχανικό) σύμφωνα με το  http://www.startupgreece.gov.gr/el/content/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CE%BA%CE%B5

Σας ευχαριστώ

Edited by sfa123
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα, αν και ίσως να είσαι σε λάθος forum :)

Ποια θα είναι η δραστηριότητα της επιχείρησης;

Ο λόγος που οι περισσότεροι επιλέγουν ΙΚΕ έναντι ΟΕ είναι η περιορισμένη ευθύνη. Ο λόγος που επιλέγουν να δραστηριοποιηθούν μέσω εταιρείας και όχι ατομικά, σίγουρα δεν είναι το κόστος του λογιστή. Ο δικός σου λόγος ποιος είναι;

Επίσης υπάρχει και ΜΙΚΕ (μονοπρόσωπη).

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ) κ ελεύθερος επαγγελματίας. Σκέφτομαι να δημιουργήσω μια ΙΚΕ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

- πόσο παραπάνω θα μου κοστίσει (πχ για τήρηση βιβλίων [1])

- αν θα έχω εισφορές και στον ΟΑΕΕ [2]

 

PS: Η αρχική σκέψη ήταν για ΟΕ αλλα χρειάζεται 2ο μέλος που να είναι στο ΤΕΒΕ κάτι που το κάνει απαγορευτικό.

 

[1] Σύμφωνα με το http://www.logistisatnet.gr/pelatologio-times/ θα κοστίζει 150 ευρώ τον μήνα.

[2] Χωρίς εισφορές (για νέο μηχανικό) σύμφωνα με το  http://www.startupgreece.gov.gr/el/content/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CE%BA%CE%B5

 

Σας ευχαριστώ

θα σε ενδιεθερε να δημιουργησεις μια 2-προσωπη ΙΚΕ.Ξαχνω κι εγω δευτερο συναδελφο (η και 3ο) να μποραζουμε κοστη και να αποφευγουμε ασφαλιστικες εισφορες.Θα σε ενδιεφερε?Δεν νομιζω να ειναι τοσο ψηλα τα λογιστικα.Δεν εχουμε και τοσες κινησεις πια.

Link to comment
Share on other sites

δεν αποφευγεις τις ασφαλιστικες εισφορες .... ο ενας απο τους δυο μετοχους πρεπει να ειναι ασφαλισμενος ... αν τωρα ο δευτερος σηλωθει και αυτος ως μισθωτος θα πρεπει και αυτος να πληρωνει εισφορες ... το μονο οφελος που θα εχεις ειναι οτι σαν μισθωτος θα εχεις αφορολογιτο 9000 ευρω .. αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει αν εχεις μικρο τζιρο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα. 

α) ας πούμε περίπτωση Ε.Ε. ασφαλισμένος τσμεδε/εφκα για σχεδόν 15ετία. ας πούμε μεικτό εισόδημα 30.000€ (δηλαδή καθαρά μείον φόρους, ασφαλιστικές εισφορές ~ 15.000€)

β) συμφέρει να δημιουργήσεις ΙΚΕ μαζί με ένα άλλο άτομο το οποίο θα είναι και διαχειριστής?

γ) εάν συμβεί αυτό, μπορείς να συνεχίσεις να πληρώνεις τις εισφορές τσμεδε/εφκα ανεξάρτητα ή μέσω εξόδων της ΙΚΕ?  και πόσο θα είναι

 

καταλαβαίνω ότι είναι ειδικά ερωτήματα, αλλά αν δεν τα απαντήσει κανείς, είναι λογικό να μην προβεί ποτέ στην ίδρυση της ΙΚΕ

όποιος το έχει ψάξει το θέμα ή από προσωπική εμπειρία θα ήταν πολύτιμη...

 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

είναι ειδικά ερωτήματα που αφορούν λογιστές και όχι μηχανικούς. Αν και εδώ μέσα μπορεί να υπάρχουν κάποιος/κάποιοι που μπορεί να έχουν αρκετές γνώσεις, ωστόσο για να πάρεις τέτοιας σημασίας αποφάσεις πάντα απευθύνεσαι στους ειδικούς... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.