Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Ασκεπούς


Irini

Recommended Posts

το ερωτημα δεν ηταν "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες..."

αλλα οτι, υπαρχουν αυτά και οτι:

"Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου. "

 [οπότε ερωτά εάν  δικαιουται -  σαν κανόνα - να μην αναφερει καν την ύπαρξη κτισματων, εάν αφαιρεσει την στεγη  σημερα]

ευλογα, ερωτω,

Πώς θα τα "αποκρυψει"...εάν τα εγραφε στα Ε9 ή αν τα εκμισθωνε, αφού,

ολα αυτα θα φαινονται σαν υφιστάμενα  στα σχετικα πιστοποιητικα που απαιτει   ο συμβολαιογραφος να προσκομισθουν για την συνταξη συμβολαιου?

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πολύ σωστά ρωτάς! Άφες αυτοίς όμως, ου γαρ oίδασι τι ποιούσιν.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε δίνω έξτρα πληροφορίες.

Δεν αναφέρονται πουθενά σε Ε9 κλπ. Είναι κατασκευές από τσιμεντόλιθο κυρίως που χρησιμοποιούνταν είτε ως μικροί στάβλοι είτε σαν αγροτικές αποθήκες. Μέγιστο εμβαδόν αποθήκης τα 6-8 τμ.

 

Εκτιμώ την βοήθεια από όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

το ερωτημα δεν ηταν "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες..."

αλλα οτι, υπαρχουν αυτά και οτι:

"Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου. "

 [οπότε ερωτά εάν  δικαιουται -  σαν κανόνα - να μην αναφερει καν την ύπαρξη κτισματων, εάν αφαιρεσει την στεγη  σημερα]

ευλογα, ερωτω,

Πώς θα τα "αποκρυψει"...εάν τα εγραφε στα Ε9 ή αν τα εκμισθωνε, αφού,

ολα αυτα θα φαινονται σαν υφιστάμενα  στα σχετικα πιστοποιητικα που απαιτει   ο συμβολαιογραφος να προσκομισθουν για την συνταξη συμβολαιου?

Δημήτρη, μα είπα πως δεν θα έδινα βεβαίωση αδομήτου σε καμμία περίπτωση (άσχετα το τι γράφει το Ε9)

Δηλαδή επειδή δεν το γράφει το Ε9, ενώ στο έδαφος υπάρχει, σημαίνει ότι είναι αδόμητο?

Ή αν το γράφει το Ε9, ενώ στο έδαφος δεν υπάρχει, σημαίνει πως είναι δομημένο?

Η βεβαίωση αφορά την πραγματική κατάσταση. Τα υπόλοιπα είναι αλλουνού δουλειά να τα επιλύσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Δημήτρης Φωτεινός said:

Καλησπέρα σας,

Έχω τύχει σε πληθώρα περιπτώσεων τοπογραφικών για μεταβιβάσεις που απαιτείται ταυτόχρονα και βεβαίωση. Εντός των γεωτεμαχίου υφίστανται συνήθως και αποθήκες κατασκευασμένες είτε από τσιμεντόλιθο είτε από μεταλλικό σκελετό και λαμαρίνα, οι οποίες φέρουν πάντα λαμαρινοσκεπή. 

Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου.

Άλλοι αναφέρουν ότι πρέπει είτε να τακτοποιηθεί είτε να κατεδαφιστεί πλήρως.

Πώς πρέπει να κινηθώ για να είμαι καθ΄όλα νόμιμος;

Δεν είναι ορθό να εκδοθεί βεβαίωση αδόμητου, αφού υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Και ν' αφαιρεθεί η σκεπή κ.λπ., επίσης δεν είναι ορθό να δοθεί βεβαίωση, αφού υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Μόνο όταν γκρεμιστούν όλα κι "εξαφανιστούν" τα μπάζα και η τυχόν περίφραξη, τότε μπορεί να δοθεί βεβαίωση αδόμητου.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, απαιτείται πρωτίστως υπαγωγή στον 4495 και μετά βεβαίωση για ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φαεθον, καλημερα,

το ξαναλεω

"το ερωτημα δεν ηταν,  "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες.. σκετα ερειπια.."

αρα δεν αποτελούν κτισμα υπο την " πολεοδομικη εννοια..."
 αλλά οτι, υπαρχουν αυτά τα κτισματα και :"..
...λεω   να  ξηλωσω  τις σκεπες και να δειξω τα γηπεδα σαν αδομητα"

Αυτο σημανει οτι τα εχει δει να υπαρχουν με τις στεγες τους και τα ωραια τους.

Η διαδικασια κατεδαφισης αυθαιρετων περιλαμβανει

α] την ..."κατρινα"

β] το τρακτερι

γ] την σχετικη αδεια.

 

Θελει να τα εξαφανισει? Ας το κάνει...Δική του επιλογη και ευθύνη.

Αλλα πρωτα να δει πώς θα εξαφανισει σημερα καποια κτισματα,   εάν  μεχρι σημερα τα εγραφε στο Ε9 ή και στο Ε2

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, έχω κι εγώ μία αντίστοιχη περίπτωση...σε μη αρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο έχω μία βάση από μπετόν κι ένα κτίσμα από σιδηροκατασκευή κατασκευασμένο το 2005, το οποίο τώρα είναι χωρίς στέγη. Δεν το δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο Ε9. Σε παλαιότερες αεροφωτογραφίες βλέπω ότι είχε στέγη.

Λέω να κάνω δήλωση με 1 λοιπή παράβαση, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε οικόπεδο υπάρχει ερειπωμένη κατοικία. (Κεραμοσκεπη  που έχει καταρρεύσει όπως και κάποιες τοιχοποιίες του.)
Σε επαφή με το ερείπιο υπάρχει ο χώρος της φωτο , ήταν αποθήκη της οικίας.
Εχει οροφή μπετόν που δεν έχει καταρρεύσει. Μπορώ να το θεωρήσω ερείπιο όπως και  το υπόλοιπο  ?

(ολα είναι προ 55).
ΥΓ. Για μένα ερείπιο είναι , αλλά φορολογικά ?


ereipio.jpg.87eef386ee17a4ea20334e3c64a156bf.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δυο έννοιες. Την φορολογική και την πολεοδομική. Φορολογικά, επειδή έχει στέγη (πλάκα εν προκειμένω) δεν μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο και να απαλλαγεί. Αν μιλάμε για αυθαίρετο, το οποίο δεν σκοπεύει (υποθέτω πως έτσι θα είναι) να το επισκευάσει  κάποιος, θα το πας για κατεδάφιση. Αν θεωρείς ότι δεν θα υπάρξουν άλλα ζητήματα, περίμενε μια νύχτα με κακοκαιρία (θα πέσει από μόνο του....έτσι θα ισχυριστεί ο ιδιοκτήτης μετά). Την ίδια νύχτα βεβαίως κάποιο βαρύ όχημα έκανε όπισθεν χωρίς να κοιτάξει πίσω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.