Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Ασκεπούς


Irini

Recommended Posts

@ dimitris GM : Με το σκεπτικο που λες, αν δεν το ανεφερε στο Ε9 του ο μακαριτης, αλλα ουτε και στο Κτηματολογιο....τι διαφορα θα είχε τώρα για την αποδοχη κληρονομιας που ειναι να κανουν?

 

Εγω θα δωσω βεβαιωση, με σημερινη ημερομηνια και ημερομινια αυτοψιας οταν πηγα και το ειδα και θα βεβαιωσω την κατασταση που ειδα. 

Απο κει και περα, αν ηθελαν βεβαιωση ασκεπους οταν πεθανε ο μακαριτης...ας τη ζητουσαν τοτε. Απλα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

ιρινι...

δεν ειναι ακριβως ετσι....

αλλά ειναι οτι ο αποβιωσας το δηλωνε σαν περιουσια του στο Ε9...και μαλλον χωρις μειωτικο συντελεστη "ημιτελους"

 

επομενως με βαση το Ε9 το κτισμα ηταν "ετσι"  και  αυτο    δεν αλλαζει....

 

[προφανως- ορθα ποιούσα- θα πεις..."μετεβην  στο  "εκει"  σημερα την ....ημερα...και το ειδα και ειναι...μαυρο χάλι...ιδου και μια φωτό...]

 

τα υπολοιπα αφορουν αυτους

 

υγ

απο περιεργεια...

 

ειδες αν γραφει ημιτελες στο  Ε9 ο παπούς???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαχα...υπάρχουν εξελίξεις!

Πρόσεξα οτι το Ε9 που μου εδωσαν είναι του 2011. Τους ζήτησα λοιπον αν υπάρχει νεότερο να μου το δωσουν (ο μακαριτης μας αφησε αρχες του 2014).

Μου το εστειλαν πριν λιγο. Προφανώς είχαν κάνει διόρθωση. Στο τελευταιο Ε9 δηλωνεται μονο το οικοπεδο. Οικια-κτισμα-ερειπιο γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Αποτύπωσα ένα γεωτεμάχιο, το οποίο έχει μέσα ένα ασκεπές ερείπιο, λιθόχτιστο, το οποίο αναφέρεται σε προγενέστερα συμβόλαια ως ερείπιο. Όλο το γεωτεμάχιο πάει για πώληση και μετέπειτα σε πιθανή επιδιόρθωση του Α.Ε. σε λιθόχτιστη αποθήκη.Για την αγοραπωλησία, θα χρειαστεί βεβαίωση μηχανικού. Να βγάλω βεβαίωση αδόμητου ή να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας; Ο αγοραστής με το που πάρει το γεωτεμάχιο, πιθανών να προχωρήσει σε έκδοση άδειας για να το φτιάξει. Θα αναφερθεί μέσα στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας ότι μέσα στο γεωτεμάχιο υπάρχει α.ε.

 

Το πρόβλημά μου είναι αν έχω κάνει ή πάω να κάνω κάτι λάθος που πιθανών να εμποδίσει την επιδιόρθωση του κτιρίου μελλοντικά.

Να βγάλω βεβαίωση αδόμητου, μιας που το κτιριο είναι γκρεμισμένο, μετά θα πουν στην ΥΔΟΜ οτι δεν μπορεί να το φτιάξει;

Να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας; Υπάρχει κτίριο αλλά είναι πεσμένο.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση μη αυθαιρεσίας, αν τεκμηριωθεί ότι είναι προ του '55 ώστε να μπορέσει να επισκευαστεί.

Το αδόμητο αποκλείεται εφόσον ενδιαφέρει η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το ασκεπές ερείπιο θεωρείται κτίριο?Μπορεί να βγάλει άδεια επισκευής?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με kan 62. Η αναφέρεται ως προ 55 ασκεπες στη βεβαίωση και το συμβόλαιο, η ρυθμίζεται με αναλυτικό.

Πως θα βγει άδεια επισκευής / αποπερατωσης η δε ξέρω τι άλλο σε σύμβολαιο με .. αδόμητο;

 

ΥΓ άσχετο, απο περιέργεια συμφέρει να επισκευαστεί;; αν έμεινε ασκεπες πάνω απο 1-2 χρόνια κατά τη γνώμη μου οι τοίχοι ειναι ενδεχομένως αμφιβόλου αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ άσχετο, απο περιέργεια συμφέρει να επισκευαστεί;; αν έμεινε ασκεπες πάνω απο 1-2 χρόνια κατά τη γνώμη μου οι τοίχοι ειναι ενδεχομένως αμφιβόλου αξιοπιστίας.

Δεν το αφήσανε χάλασμα. Είναι 2,20μ περίπου σε ύψος και οι τοίχοι,λιθόκτιστοι με λάσπη για συνδετικό υλικό, στέκονται όλοι σχεδόν σε αυτό το ύψος, έχουν πέσει σε μερικά σημεία 1-2 στρώσεις από αυτές. Κατά καιρούς του βάζανε λαμαρίνα από πάνω, για να το κάνουν αποθήκη. Ο ιδιοκτήτης είναι 60 ετών και μου είπε από μικρός έτσι το θυμάται. Στο google φαίνεται α.ε. ενώ στις αεροφωτογραφίες του '45 από την εφαρμογή του κτηματολογίου για τους δασικούς χάρτες φαίνεται το κτίριο (τουλάχιστον η χρωματική αλλαγή σε σχέση με τον περιβάλλον χώρο).

Link to comment
Share on other sites

προ του 55 και με λαμαρίνα δεν στο βγάζει η πολεοδομία.Να ηταν σκυρό(βοτσαλο)δεμα ναι

Για την σκεπή μόνο όχι όλο το κτίριο λαμαρίνα, πηγαίνανε για ελιές, βάζανε μια λαμαρίνα για στέγη, και την πιάνανε με καμιά πέτρα. Την πήρε μια φορά ο αέρας, μετά χιόνισε, έπεσε. Είναι τώρα αρκετό καιρό ασκεπές. Όση ώρα μέτραγα μου τα 'λεγε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.