Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Irini

Βεβαίωση Ασκεπούς

Recommended Posts

το ερωτημα δεν ηταν "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες..."

αλλα οτι, υπαρχουν αυτά και οτι:

"Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου. "

[οπότε ερωτά εάν  δικαιουται -  σαν κανόνα - να μην αναφερει καν την ύπαρξη κτισματων, εάν αφαιρεσει την στεγη  σημερα]

ευλογα, ερωτω,

Πώς θα τα "αποκρυψει"...εάν τα εγραφε στα Ε9 ή αν τα εκμισθωνε, αφού,

ολα αυτα θα φαινονται σαν υφιστάμενα  στα σχετικα πιστοποιητικα που απαιτει   ο συμβολαιογραφος να προσκομισθουν για την συνταξη συμβολαιου?

Edited by Pavlos33
  • Like 1

Δημήτρη, πολύ σωστά ρωτάς! Άφες αυτοίς όμως, ου γαρ oίδασι τι ποιούσιν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Ωραία τότε δίνω έξτρα πληροφορίες.

Δεν αναφέρονται πουθενά σε Ε9 κλπ. Είναι κατασκευές από τσιμεντόλιθο κυρίως που χρησιμοποιούνταν είτε ως μικροί στάβλοι είτε σαν αγροτικές αποθήκες. Μέγιστο εμβαδόν αποθήκης τα 6-8 τμ.

Εκτιμώ την βοήθεια από όλους σας.

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

το ερωτημα δεν ηταν "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες..."

αλλα οτι, υπαρχουν αυτά και οτι:

"Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου. "

[οπότε ερωτά εάν  δικαιουται -  σαν κανόνα - να μην αναφερει καν την ύπαρξη κτισματων, εάν αφαιρεσει την στεγη  σημερα]

ευλογα, ερωτω,

Πώς θα τα "αποκρυψει"...εάν τα εγραφε στα Ε9 ή αν τα εκμισθωνε, αφού,

ολα αυτα θα φαινονται σαν υφιστάμενα  στα σχετικα πιστοποιητικα που απαιτει   ο συμβολαιογραφος να προσκομισθουν για την συνταξη συμβολαιου?

Δημήτρη, μα είπα πως δεν θα έδινα βεβαίωση αδομήτου σε καμμία περίπτωση (άσχετα το τι γράφει το Ε9)

Δηλαδή επειδή δεν το γράφει το Ε9, ενώ στο έδαφος υπάρχει, σημαίνει ότι είναι αδόμητο?

Ή αν το γράφει το Ε9, ενώ στο έδαφος δεν υπάρχει, σημαίνει πως είναι δομημένο?

Η βεβαίωση αφορά την πραγματική κατάσταση. Τα υπόλοιπα είναι αλλουνού δουλειά να τα επιλύσει...

20 ώρες πριν, Δημήτρης Φωτεινός said:

Καλησπέρα σας,

Έχω τύχει σε πληθώρα περιπτώσεων τοπογραφικών για μεταβιβάσεις που απαιτείται ταυτόχρονα και βεβαίωση. Εντός των γεωτεμαχίου υφίστανται συνήθως και αποθήκες κατασκευασμένες είτε από τσιμεντόλιθο είτε από μεταλλικό σκελετό και λαμαρίνα, οι οποίες φέρουν πάντα λαμαρινοσκεπή. 

Κάποιοι μηχανικοί μου ανέφεραν πως αν βγει η λαμαρινοσκέπη, τραβηχτούν φωτογραφίες, δίνεται κανονικά βεβαίωση μη ύπαρξης κτιρίου.

Άλλοι αναφέρουν ότι πρέπει είτε να τακτοποιηθεί είτε να κατεδαφιστεί πλήρως.

Πώς πρέπει να κινηθώ για να είμαι καθ΄όλα νόμιμος;

Δεν είναι ορθό να εκδοθεί βεβαίωση αδόμητου, αφού υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Και ν' αφαιρεθεί η σκεπή κ.λπ., επίσης δεν είναι ορθό να δοθεί βεβαίωση, αφού υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Μόνο όταν γκρεμιστούν όλα κι "εξαφανιστούν" τα μπάζα και η τυχόν περίφραξη, τότε μπορεί να δοθεί βεβαίωση αδόμητου.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, απαιτείται πρωτίστως υπαγωγή στον 4495 και μετά βεβαίωση για ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

φαεθον, καλημερα,

το ξαναλεω

"το ερωτημα δεν ηταν,  "εχω καποια παληα αυθαίρετα κτισματα αποθηκες χωρις σκεπες, παραθυρα και πορτες.. σκετα ερειπια.."

αρα δεν αποτελούν κτισμα υπο την " πολεοδομικη εννοια..."
 αλλά οτι, υπαρχουν αυτά τα κτισματα και :"..
...λεω   να  ξηλωσω  τις σκεπες και να δειξω τα γηπεδα σαν αδομητα"

Αυτο σημανει οτι τα εχει δει να υπαρχουν με τις στεγες τους και τα ωραια τους.

Η διαδικασια κατεδαφισης αυθαιρετων περιλαμβανει

α] την ..."κατρινα"

β] το τρακτερι

γ] την σχετικη αδεια.

Θελει να τα εξαφανισει? Ας το κάνει...Δική του επιλογη και ευθύνη.

Αλλα πρωτα να δει πώς θα εξαφανισει σημερα καποια κτισματα,   εάν  μεχρι σημερα τα εγραφε στο Ε9 ή και στο Ε2

Edited by dimitris GM