Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιώσεις πληρωμής δόσεων διακανονισμού.


asterixx

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας απο την παγωμένη Κολωνία στην Γερμανία.

Έχω διαγραφή απο ενεργός μηχανικός απο τον Ιανουάριο του '13, όπως επίσης και απο την εφορία όπου ανήκα. Έκτοτε ζώ και εργάζομαι στην Γερμανία. Τον Απρίλιο του 2015 με εξουσιοδότησή μου, φίλη στην Θεσσαλονίκη προχωρησε τις διαδικασίες ένταξής μου στην ρύθμιση τών 100 δόσεων για ενα υπόλοιπο 4.632€ + τόκους και ΟΑΕΔ που είχα από την απλήρωτη χρονιά του 2012. Έγιναν όλα τα σχετικά με τράπεζες και εντολές στην ώρα τους.
Αφου πλήρωσα τα αρχικά ποσά (οαεδ+μηνιατικο+..+) κανα 500ρικο, μου βγήκε η ανάλυση απο το ταμείο να καταβάλλω 53€ το μήνα Χ 92 δόσεις.
Πράγματι, εμβάζω απο την εδώ τράπεζά μου στην Τράπεζα Αττικης (τουλάχιστον 20 μέρες πριν) το ποσόν.
η ερώτηση μου όμως είναι η εξής.:
1)  υπάρχει τρόπος να δω τις πληρωμές, το υπολοιπο, τις τυχον προσαυξήσεις που λενε τώρα θα βάλουν κλπ.?
Και το λέω αυτο γιατί η τράπεζα ΔΕΝ δίνει τέτοιες πληροφορίες τηλεφωνικώς, προτρεποντάς με να πάω στο κοντινότερο υποκατάστημα (καίτοι εχω αναφέρει οτι διαμένω στην Γερμανία), και απο την άλλη, τα τηλέφωνα του ΤΣΜΕΔΕ  είναι σαν να μην υπάρχουν. Δεν τα σηκώνει κανεις. Και φυσικά δεν είναι και εύκολο να πάρω απο το τηλέφωνο της νέας μου εργασίας κλήση στην Ελλάδα, και κυρίως δεν έχω και όλες τις ώρες ελεύθερες. Και μένω με τις απορίες..: :|

α) πληρώνονται οι δόσεις μου.??
β) έχει αλλαξει τίποτα ώστε να βάζω περισσότερα ή λιγότερα χρήματα κάθε μήνα στην τράπεζα.??
γ) Το ταμείο στέλνει μηνιαία/εξαμηνιαία έστω κάτι , κάποια ειδοποίηση-απόδειξη πληρωμής.? Οφείλει να το κάνει.??

Δυστυχώς και τους κωδικούς εισόδου στο portal του ΤΕΕ τους εχω Ελλάδα, και δεν ξέρω αν είναι και κοινοί σαν ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντησή /ιδέα σας, :idea:

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής δεν εχει ακουστεί κατι για αλλαγές στις 100 δόσεις προς τα ταμεία.. Ειναι βέβαια μια καλη ερώτηση μιας και δεν υπαρχει αποδεικτικό πληρωμής απο ΤΣΜΕΔΕ.

Οσον αφορα βέβαια την πληρωμή των δόσεων εφόσον δεν άλλαξες εσυ κατι ισχυει η πάγια εντολή στην τράπεζα.

Δες μήπως μπορει να σε βοηθήσει καποιος εδω αν μπορει να παει στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσει. Η γνωμη μου μεχρι να ξεκαθαρίσει το θεμα ειναι να βάζεις έστω λίγη μεγαλύτερο πόσο στην τράπεζα για παν ενδεχόμενο που ακομη και με τις προσαυξήσεις αν μπουν δεν θα ειναι κατι τραγικό στην περιπτωση σου κανά 60ρι να πανε πάνω κάτω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.