Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

GPS South S86 "δοκιμή μακράς διάρκειας".


texter

Recommended Posts

Να θεωρήσουμε ότι ο ikarnaris, το είπε με διάθεση ευθυμίας και ότι δεν υπονοούσε τίποτα άλλο.

Η αληθεια όμως είναι ότι η όποια κριτική πάνω σε ένα προϊόν που έχουμε επιλέξει και αγοράσει είναι πάντοτε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ και επειδή συνήθως υπάρχει έλλειψη εμπειρίας από άλλα συστήματα (άντε να έχουμε δει ή δουλέψει με ακόμα ένα), τα αποτελέσματα του test drive δεν είναι αξιόπιστα. Άσε που όλοι ευλογάνε τα γένια τους. Δύσκολα παραδέχεσαι ότι το σύστημα που ακριβοπλήρωσες για φαβορί ... σου βγήκε αστραχάν!!

Θα είχε ενδιαφέρον να μαζευτούμε συνάδελφοι ένα ΣΚ σε συγκεκριμένο τόπο με διαφορετικά συστήματα GPS και να κάνουμε μετρήσεις RTK κατά βάση, στις ίδιες συνθήκες και στον ίδιο χρόνο ει δυνατόν ώστε να προκύψουν ασφαλή συμπεράσματα για το πιο σύστημα είναι εύχρηστο, αποδοτικότερο, ευάλωτο στο jamming και εν τέλει ποιο την έχει μεγαλύτερη .... την ακρίβεια.

Οι διαμένοντες στην Αττική αν θέλουν και ενδιαφέρονται για το τεστ ας μου στείλουν π.μ με τον τύπο του GPS που διαθέτουν ώστε να αρχίσουμε να το οργανώνουμε. Θα προτιμούσα να είναι τελευταίου τύπου από αυτά που διατίθενται στην αγορά αυτή τη στιγμή.

Μαρκες για το τεστ:

1) TRIMBLE

2) LEICA

3) TOPCON

4) THALES

5) SOKKIA

6) SPECTRA

7) GEOMAX

8-) SOUTH

Αν έχω ξεχάσει καμιά, συγχωρήστε με και πειτε το μου να τη συμπληρώσω....8-)

Link to comment
Share on other sites

Με το south όποτε αποφασίσετε είμαι μέσα χεχε μιας και τα έχω δοκιμάσει με τα περισσότερα και ξέρω που πονάει το κάθε ένα.

 

 

Αν και πραγματικό ενδιαφέρον έχει το φτηνό orion stonex που είναι στο 1/3 της τιμής των άλλων,

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με GPS .

 

Αλλά πολλές φορές καμία πληροφορία δεν είναι τόσο άχρηστη.

 

Πέρυσι πήρα ένα στυλαίο made in china . Το αποτέλεσμα είναι μέτρηση με μέτρηση να αρχίζει να αποσυντίθεται και τα καλοκαίρια με τις ζέστες να χάνετε η φυσαλίδα !!!

 

Ήθελα να είμαι καλόπιστος στον Κινέζο και να κάνω μια αρχή με κάτι φτηνότερο από ένα σταθμό ή ένα GPS αλλά όπως το βλέπω το πράγμα , η εμπιστοσύνη είναι κάτι που χάνετε εύκολα με τέτοια συμβάντα .

Link to comment
Share on other sites

...........Πέρυσι πήρα ένα στυλαίο made in china . Το αποτέλεσμα είναι μέτρηση με μέτρηση να αρχίζει να αποσυντίθεται και τα καλοκαίρια με τις ζέστες να χάνετε η φυσαλίδα !!!

 

Το έχω διατυπώσει και στο παρελθόν....

Σαν τα παιγνίδια (made in China) του γιού μου..... Της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη. :D

Eκεί όμως το κόστος είναι ευτελές μιας και η χρήση τους είναι η θυσία στο βωμό του παιγνιδιού.

Με τον εξοπλισμό όμως.... δεν παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητε φίλε texter,

 

Είμαι κάτοχος ενός συστήματος GPS που αγόρασα πρόσφατα από ΕΠΩΝΥΜΟ ΕΛΒΕΤΙΚΟ ΟΙΚΟ (LEICA). Είμαι πολύ ευχαριστημένη και αισθάνομαι ότι με τα γραφόμενά σου θεωρείς τους άλλους βλάκες που επιλέγουν εξοπλισμό από σοβαρές επώνυμες εταιρείες. Οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα αντιμετώπισα με εξυπηρέτησαν άμεσα στις πιο ακατάλληλες ώρες και με αποτελεσματικότητα. Θεωρώ ότι αγοράζοντας ένα προϊόν με πολυετή παρουσία στο χώρο εξασφαλίζεις άριστα τη δουλειά σου και την παραγωγικότητα σου διότι είναι ο καθρέφτης της ποιότητας στη δουλειά σου και η καλή σου φήμη που θα αποφέρει περισσότερη πελατεία. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα για λίγες χιλιάδες ευρώ που η ζωή μου έχει δείξει ότι μπορείς να τα βγάλεις σε σύντομο χρονικό διάστημα κερδίζοντας από λιγότερο χρόνο παραμονής στο πεδίο και σε αντοχή των υλικών στο χρόνο. Για παράδειγμα, θα αγόραζες και θα ταξίδευες εσύ και η οικογένεια σου ποτέ με κινέζικο αυτοκίνητο? Η μήπως θεωρείς ότι η επιλογή εξοπλισμού είναι δευτερεύουσας σημασίας για σένα?

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ότι πληρώσεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί η ζωή μου έχει δείξει ότι τα μερικές χιλιάδες ευρώ μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα τα βγάζεις ή άμα έχει ο μπαμπάκας και τα ξοδεύεις ή άμα κάνεις λαμογιές άλλου είδους.mariax εαν είσαι στη leica πες το μας να ενημερωθεί και το φορουμ αλλιώς σχόλια ειρωνικά και υποδείξεις περί φήμης και πελατίας...άστο.το πώς ξεκινάει κανείς να "στήσει" το γραφείο του αυτός και η ψυχούλα του το ξέρει και πόσες στερήσεις κάνει για αυτά τα "μερικές χιλιάδες ευρώ"...αν το κατέχεις το αντικείμενο θα βρεις πελατεία..αρκεί να το κατέχεις..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι,

1.όλοι σωστοί είμαστε αρκεί αυτό που λέμε εδώ μέσα να είναι τεκμηριωμένο και κυρίως με κόσμιο τρόπο.αφορισμοί και υποκειμενικοί χαρακτηρισμοί του στιλ "αισθάνομαι ότι με τα γραφόμενά σου θεωρείς τους άλλους βλάκες..." κάθε άλλο παρά συμβάλλουν στο διάλογο.

2.για να υπάρχει μια εταιρεία έστω κινέζικη σημαίνει ότι έχει έστω και ένα κομμάτι της πίτας της αγοράς= ζήτηση.

3.σαφέστατα όλοι μας θα προτιμόυσαμε στη ζωή μας το καλύτερο από το GPS μέχρι την ντομάτα που αγοράζουμε για το τραπέζι μας.πολλοί λόγοι καθιστούν αυτό δύσκολο στις σημερινές δύσκολες εποχές.

4.όσοι έχουμε λίγο ασχοληθεί με το θέμα (και κοιτώντας και γύρω μας άλλους συναδέλφους) έχουμε διαπιστώσει ότι πολλοί ξεκινούν με ένα μεταχειρισμένο για τη συγκεκριμένη περίπτωση διπλόσυχνο ή με ένα "κατώτερο" ας πούμε από τις φίρμες και στην πορεία αγοράζουν αυτό που ονειρεύονταν.για να ξεκινήσει κανείς στα 25 του να πάρει το Best μακάρι αλλά δεν....

5.επιμένω τέλος ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε συνάδερφοι, τελικά δεν απέχουν πολύ οι απόψεις σας. Οι διατυπώσεις είναι αυτές που ανεβάζουν τους τόνους. Αυτά τα κακά εχει ο γραπτός λόγος... Εάν ήμασταν για κανένα ουζάκι δίπλα στο κύμα και κάναμε αυτή την κουβέντα σίγουρα θα ήταν όλα διαφορετικά. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Gzin,

 

H διάθεσή μου ούτε ειρωνική ήταν, ούτε λαμόγιο είμαι, αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη μικρή μου εμπειρία στη χρήση εξοπλισμού. Για να στήσω το γραφείο μου,στερήθηκα πολλά πράγματα δευτερεύουσας σημασίας για μένα απ'ότι έναν καλό εξοπλισμό. Και πίστεψέ με δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.