Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροπολογία για αλλαγές σε ενεργειακή επιθεώρηση


spapako

Recommended Posts

Στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων "Βοσκήσιμες γαίες Ελλάδας και άλλες διατάξεις", προστέθηκε τροπολογία με νομοτεχνικές βελτιώσεις σε ορισμένες διατάξεις του ν. 4342/2015 σχετικά με την ενεργειακή απόδοση των κτιρίων, τους ενεργειακούς επιθεωρητές και τα πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης.

 

Την τροπολογία μαζί με την αιτιολογική έκθεση, τις τροποποιούμενες - καταργούμενες διατάξεις και την έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ: http://www.hellenicp...3a9/9396133.pdf

 

Πηγή: http://www.b2green.g...

 

Σχετικό link

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει τροπολογιες αυτο το σχεδιο νομου για τις βοσκησιμες

 

εφτασαν τις 15

 

με σημαντικη την τροπολογια για το αρθρο 10  του ν 998/79 και την μη συμμετοχη δικαστικου λειτουργου στις σχετικες επιτροπες..

 

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=b2ffd54c-c955-462a-aec0-a54e014cc682

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις θα καταργηθούν.

 

Ας πούμε ότι αυτή τη φορά δεν εκφράζω τη  βούλησή μου, αλλά τις πληροφορίες που έχω.

  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

'Αλλωστε 29 Ιουνίου 2016 μπορεί να έρθει άλλο ΦΕΚ που καταργεί/τροποποιηεί προηγούμενο ΦΕΚ (αναφορικά με τις εξετάσεις)

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι λίγοι πιστοποιημένοι έκαναν πάρτυ το τετράμηνο Ιουλίου-Οκτωβρίου (αφού ακόμα και εμείς οι ίδιοι τους δίναμε τα ενεργειακά πιστοποιητικά που είχαμε, μαζί με ολόκληρη την αμοιβή), δεν θα αφήσουν έτσι εύκολα το υπουργείο να καταργήσει τις εξετάσεις. Χρειάζεται συνεχή πίεση από όλους μας προς το υπουργείο για να καταργηθούν οι εξετάσεις. Η πολιτική βούληση από την πλευρά τουλάχιστον του συγκεκριμένου υπουργείου γνωρίζω ότι υπάρχει. Η πίεση όμως που ασκούν οι λίγοι πιστοποιημένοι είναι πολύ μεγάλη. Και αν λάβουμε υπόψη και την πίεση των δανειστών για την αποσύνδεση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων από το δίπλωμά μας και την απονομή κατακερματισμένων επαγγελματικών δικαιωμάτων, είτε με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων, είτε με εξάσκηση όπως οι δικηγόροι τα πρώτα χρόνια μετά το δίπλωμα, είτε με τη δημιουργία μητρώων πιστοποιημένων ανθρώπων για κάθε επαγγελματική δραστηριότητα (που μπορούν να μην είναι καν μηχανικοί), είναι ακόμα πιο δύσκολο το έργο του να πείσουμε τους υπευθύνους στο υπουργείο ώστε να νομοθετήσουν την οριστική κατάργηση των εξετάσεων. Χρειάζεται με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας να κινητοποιήσει όλους τους Μηχανικούς που γνωρίζει για να πιέσουν για την κατάργηση και με νόμο των εξετάσεων. Ευτυχώς ξέρουν ότι στα 2 σχεδόν χρόνια που διενεργούνται οι εξετάσεις από το ΤΕΕ πιστοποιήθηκε το 2% των 20000 ενεργειακών επιθεωρητών. Και από αυτούς οι περισσότεροι κάτω από την πίεση του κλεισίματος του buildingcert μετά την 1 Ιουλίου.

 

Δυστυχώς στην ΕΥΕΠΕΝ κάποιοι είναι υπέρ των εξετάσεων και οι υπόλοιποι λένε ότι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν το νόμο. Πάντως από εκεί σοβαρή πίεση προς το υπουργείο δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει.

 

Το σίγουρο είναι ότι χωρίς να καταβάλει ο καθένας μας κάποιο προσωπικό κόστος, η κατάσταση δεν θα αλλάξει από μόνη της. Δυστυχώς όσες φορές χρειάστηκε να έρθω σε επικοινωνία με το υπουργείο και τις υπηρεσίες του, είτε με τη φυσική μου παρουσία είτε τηλεφωνικά, το έκανα αφήνοντας το γραφείο με επακόλουθο ότι η δουλειά μου πήγε λίγο πίσω και αναγκαστικά για να αναπληρώσω καθόμουν στο γραφείο μου μέχρι τις 2 τα ξημερώματα. Και αυτό ήταν και κάτι με ευχάριστη τελικά κατάληξη. Πρέπει όμως να καταβάλουμε την προσπάθεια ακόμα και αν ξέρουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην έχουμε ευχάριστο αποτέλεσμα.

 

Ας έχουμε στο βάθος του μυαλού μας και το τί κατάσταση θα παραδώσουμε στους νέους Διπλωματούχους Μηχανικούς και σε αυτούς που τώρα σπουδάζουν για να πάρουν το Δίπλωμά τους.

  • Upvote 8
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μου εσύ δεν πιάνεσαι πουθενά τελικά. Προφανώς και είναι δικαίωμά σου να έχεις τη γνώμη σου για το θέμα. Αλλά εσύ αναφέρεσαι σε συναδέλφους οι οποίοι κινήθηκαν με βάση το νόμο σαν να είναι καμία σκοτεινή συντεχνία που προσπαθεί να σου πάρει το φαγητό μέσα από το πιάτο. Έχεις ξαναδεί εσύ συντεχνία να πιέζει για την εφαρμογή του νόμου; Συνήθως το αντίθετο γίνεται. Οι "πιστοποιημένοι - πεφωτισμένοι" (πώς λέμε ... illuminati) έχει σημασία αν είναι πολλοί ή λίγοι ή αν έχουν δίκιο; Και στην ΕΥΕΠΕΝ κάτι θα ξέρουν και είναι υπέρ των εξετάσεων, ποιος ξέρει τί όργια έχουν δει τα ματάκια τους μέχρι τώρα στα ΠΕΑ. Με την ευκαιρία, για το άλλο μεγαλύτερο παρτάκι που έγινε με τη δεκαετή εμπειρία ως προαπαιτούμενο στην αρχή δε σε θυμάμαι τόσο λάβρο, εκεί σε βόλεψε;

  • Upvote 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγά το πάρτυ που έκαναν ρε Βασίλη.

 

Και εγώ έδωσα δύο ΠΕΑ που μου έτυχαν χωρίς μεσιτείες κτλ αλλά από ότι ξέρω από δύο άτομα που είχα απλά κινήθηκαν λίγο δεν έγινε κανείς πλούσιο και στην τελική έδωσαν εξετάσεις, εγώ δεν του θέωρω προδότες έκαναν μία επιλογή και τους βγήκε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μου εσύ δεν πιάνεσαι πουθενά τελικά. Προφανώς και είναι δικαίωμά σου να έχεις τη γνώμη σου για το θέμα. Αλλά εσύ αναφέρεσαι σε συναδέλφους οι οποίοι κινήθηκαν με βάση το νόμο σαν να είναι καμία σκοτεινή συντεχνία που προσπαθεί να σου πάρει το φαγητό μέσα από το πιάτο. Έχεις ξαναδεί εσύ συντεχνία να πιέζει για την εφαρμογή του νόμου; Συνήθως το αντίθετο γίνεται. Οι "πιστοποιημένοι - πεφωτισμένοι" (πώς λέμε ... illuminati) έχει σημασία αν είναι πολλοί ή λίγοι ή αν έχουν δίκιο; Και στην ΕΥΕΠΕΝ κάτι θα ξέρουν και είναι υπέρ των εξετάσεων, ποιος ξέρει τί όργια έχουν δει τα ματάκια τους μέχρι τώρα στα ΠΕΑ. Με την ευκαιρία, για το άλλο μεγαλύτερο παρτάκι που έγινε με τη δεκαετή εμπειρία ως προαπαιτούμενο στην αρχή δε σε θυμάμαι τόσο λάβρο, εκεί σε βόλεψε;

Θες να σου πω εγω οργια που ειδα σε ΠΕΑ πιστοποιημενου?

Ασε... Σε παρακαλω πολυ...

Η προχειροδουλεια δεν ειναι θεμα πιστοποιησης.

Θεμα παιδειας (γενικοτερης) και νοοτροπιας ειναι...

  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.