Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Recommended Posts

Καταχωρούμε είτε ανά μήνα, είτε ανά τρίμηνο, είτε μία φορά στο έτος με ημερομηνία 31/12 είτε με οποιονδήποτε συνδυασμό αρκεί να μην κάνουμε καμία @@ και διπλοκαταχωρήσουμε παραστατικά.

Υποβάλλουμε είτε ανά μήνα, είτε ανά τρίμηνο, είτε μία φορά στο έτος, είτε με οποιονδήποτε συνδυασμό αρκεί οι όποιες υποβολές να γίνουν έως τέλος Μαρτίου.... και εφόσον δεν έχουμε κάνει καμία @@ και δεν διπλοκαταχωρήσαμε παραστατικά θα είναι και σωστές χρονικά οι υποβολές.

Ελέγχουμε για αποκλίσεις συνολικά στο έτος , χωρίς να ενδιαφέρει αν υπάρχουν αποκλίσεις ανά μήνα ή ανά τρίμηνο ή ....

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράταση, μέχρι 22 Απριλίου

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44169

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
 
Αθήνα, 28 Μαρτίου 2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει την παράταση της προθεσμίας υποβολής των καταστάσεων φορολογικών στοιχείων (συγκεντρωτικές καταστάσεις προμηθευτών-πελατών) έτους 2018, μέχρι και τη Μεγάλη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44169

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, από 31/3 που πήγε αναγκαστικά 1/4 το πήγαν την 21/4 που πάει αναγκαστικά 22/4.... Δηλαδή από τα γέλια στα κλάμματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εχω υποβάλει 3 τιμολόγια εξόδων και ένω στη κατάσταση "υποβληθέντα" φαίνονται ότι όλα έχουν εγκριθεί, στην κατάσταση "εγκεκριμένα" μου εμφανίζει μόνο ένα τιμολόγιο. Προφανώς λόγω αυτού, έχω πρόβλημα στις αποκλίσεις. Όλα τα τιμολόγια εξόδων έχουν υποβληθεί στο τρίμηνο που αφορούν. 

Τι να κάνω; Να τα διαγράψω όλα και να τα ξαναπεράσω;  

Η υποβολή τροποποιητικών-διορθωτικών είναι μέχρι τις 15 Μαίου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα το παρακάτω στην εικόνα με τα φίδια (θυμίζει το παιχνίδι φιδάκι) ενδεικτικά για τον Ιούνιο 2018 για να καταλάβω αν είναι αυτό που γράφεις.
Αν ναι δυστυχώς δεν έχω κάτι πέραν του να επικοινωνήσεις με το ΚΕΦ της ΑΑΔΕ.

Να υποθέσω ότι 

On 3/24/2019 at 6:41 PM, georgegaleos said:

Ελέγχουμε για αποκλίσεις συνολικά στο έτος , χωρίς να ενδιαφέρει αν υπάρχουν αποκλίσεις ανά μήνα ή ανά τρίμηνο ή ....

Η διόρθωση αποκλίσεων (Καταστάσεις προμηθευτών) είναι μέχρι τις 15/5 χωρίς πρόστιμο.
Η διόρθωση αποκλίσεων (Καταστάσεις πελατών) ήταν μέχρι και την ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής τους (με την παράταση ήταν έως 22-4-2019).

ypobl.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι ακριβώς όπως το έχεις παρουσιάσει στην εικόνα.

Οπότε η μόνη λύση είναι η επικοινωνία μαζί τους.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 3:41 ΜΜ, Thinlizzy said:

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εχω υποβάλει 3 τιμολόγια εξόδων και ένω στη κατάσταση "υποβληθέντα" φαίνονται ότι όλα έχουν εγκριθεί, στην κατάσταση "εγκεκριμένα" μου εμφανίζει μόνο ένα τιμολόγιο. Προφανώς λόγω αυτού, έχω πρόβλημα στις αποκλίσεις. Όλα τα τιμολόγια εξόδων έχουν υποβληθεί στο τρίμηνο που αφορούν. 

Τι να κάνω; Να τα διαγράψω όλα και να τα ξαναπεράσω;  

Η υποβολή τροποποιητικών-διορθωτικών είναι μέχρι τις 15 Μαίου;

Ευχαριστώ

1) Bλέπεις ανά τρίμηνο τις αποκλίσεις ή ετήσια ? Εχει σημασία.

2) Τα ξαναπερνάς όλα με ημερομηνια αναφοράς την 31-12-2018 και τα υποβάλεις με την επιλογή να διαγράψει τα παλαιά.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.