Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, SOTHRIS said:

1) Bλέπεις ανά τρίμηνο τις αποκλίσεις ή ετήσια ? Εχει σημασία.

2) Τα ξαναπερνάς όλα με ημερομηνια αναφοράς την 31-12-2018 και τα υποβάλεις με την επιλογή να διαγράψει τα παλαιά.

 

Καλημέρα.

1) Τις αποκλίσεις τις βλέπω ετήσια.

2) Ευχαριστώ πολύ. Τώρα ήμουν σε επικοινωνία με το ΚΕΦ και δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη. Το άτομο που συνομιλούσα ήταν εντελώς ακατάλληλο να δώσεις σοβαρές απαντήσεις. Τελικά μου ζήτησε το κινητό μου για να μιλήσω με τον αρμόδιο...

 

Edit: Πήραν τηλέφωνο και φυσικά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν (ότι λένε οι οδηγίες). Σωτήρη θα δοκιμάσω την πρόταση σου.

Edited by Thinlizzy
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό post. Δεν μπορώ να κάνω edit.

Δήλωσα όλα τα τιμολόγια στον Δεκέμβριο του 2018 και μηδένισα όλα τα τιμολόγια των άλλων μηνών που είχαν εγκρηθεί.

Τώρα φαίνεται ότι δεν υπάρχει καμιά απόκλιση, απλά υπάρχει διαφορά στον αριθμό τιμολογίων και υποθέτω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ και πάλι Σωτήρη.

Link to comment
Share on other sites

Aν δε βγάζει διαφορές ειναι οκ. Σε μια δική μου περίπτωση παρόμοια εμφανίζει ίδιες αξίες αλλα διαφορετικο πλήθος τιμολογίων . Εγω έχω 12 και αντισυμβαλλομενος 13 . Πλην όμως δεν εμφανίζει το σηματάκι της απόκλισης.

 

ΣΚΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΑΑΔΕ: Παρατάσεις ΜΥΦ και δηλώσεις μισθωτηρίων

 Η προθεσμία υποβολής των καταστάσεων φορολογικών στοιχείων για διασταύρωση πληροφοριών (ΜΥΦ) του ημερολογιακού έτους 2019 παρατείνεται έως την 30η Ιουνίου 2020, ενώ η προθεσμία για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών παρατείνεται έως την 31η Ιουλίου 2020.

 

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/47935/aade-parataseis-myf-kai-dhlwseis-misowthriwn

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, σε ότι αφορά τις ΜΥΦ 2019, υπήρξε τελικά κάποια απλοποίηση για υποβολή ετήσιας κατάστασης ? ή πάμε κλασσικά ανα τρίμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Βασική ΠΟΛ 1222/2014 που έχει υποστεί 25 τροποποιήσεις.

Αυτό που ενδιαφέρεσαι είναι στην 22η τροποποίηση με την  ΠΟΛ.1217/2018

[ετήσια υποβολή χωρίς βέβαια να αποκλείει αν θες και μηνιαία ή η τριμηνιάια καταχώρηση ή/και υποβολή (αφού υπάρχει/δεν έχει καταργηθεί η δυνατότητα αυτή, και αναφέρει ότι "...υποβάλλονται...και το αργότερο μέχρι ..." ]

απλά οι αποκλίσεις πλέον, ελέγχονται σε επίπεδο έτους (και όχι σε επίπεδο μήνα που είχε ξεκινήσει και μετά έγινε σε επίπεδο τριμήνου)

Επίσης με την απόφαση Α.1051/2020 (που αναφέρει παραπάνω ο @katrmp, παρατάθηκε η υποβολή μέχρι τις 30/6/2020 και η διόρθωση των αποκλίσεων μέχρι 31/7/2020.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να καθαρίσεις με ένα νωπό πανάκι τα ποδαράκια αλλά και εκεί που πατούν αυτά, σε: καρέκλες, καναπέδες, τραπεζάκια, γραφείο, ... επίσης τόσο την κάτω επιφάνεια της βάσης όσο και εκεί που πατάει η βάση της οθόνης του υπολογιστή, η καφετιέρα, τα φωτιστικά γραφείου ...

Θα δεις ότι και χρόνο παίρνει και σχετικά κουραστικό είναι .. άρα γυμναστική ...

edit: Και το πάνω μέρος από τα πάσης φύσεως θυρόφυλλα !!!! (πόρτες, πορτάκια από ντουλάπια κλπ)

(τι σόι μηχανικοί είμαστε) 

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.