Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

Το σωστό είναι να καταργηθεί αυτή η @@.

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή την υποχρέωση αποστολής τουσ υγκεκριμένου αρχείου , δεν το εκλαμβάνει ώς @@ η γραφειοκρατία στη ΓΓΔΕ  (ειδικώτερα) και στο υπουργείο οικονομικών (γενικότερα). Το ίδιο ισχύει και για την πολιτική ηγεσία του υπουργείου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε Georgegaleos! Έχουμε πάντα άμεση ενημέρωση με εσένα!

Να κάνω και μία ερώτηση:

Από τις αποκλίσεις των  ΜΥΦ του 2014 κατάλαβα ότι έχω χάσει ένα τιμολόγιο εξόδων (από το κατάστημα Πλαίσιο). Είχα απόκλιση περίπου 80 ευρώ και είχαν δηλώσει ένα παραστατικό περισσότερο από εμένα. Απ'ότι έχω καταλάβει, για τις ΜΥΦ δεν υπάρχει πρόβλημα (απόκλιση<100ευρώ). Για τα υπόλοιπα υπάρχει κάποιο θέμα (ΦΠΑ-Φορολογία εισοδήματος); Θα πρέπει να κάνω κάτι ή λέτε απλά να αγνοήσω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω τα παρακάτω ερωτήματα που αφορούν στη συνημμένη εικόνα:
Με γνώμονα ότι

1. Για να αναγνωριστεί ένα έξοδο ή μια δαπάνη ως εκπεστέα από τα ακαθάριστα έσοδα πρέπει να είναι:
α. «βεβαία», δηλαδή να μην τελεί υπό αίρεση ή προθεσμία, και
β. «εκκαθαρισμένη», δηλαδή τα ποσά αυτών να είναι προσδιορισμένα (οριστικά).

καθώς και ότι δεν έχω δει κάπου κάποια εγκύκλιο να μην μας υποχρεώνει στη μη αναγνώριση των δαπανών εντός της χρήσεως εφόσον αυτές κατέστησαν δεδουλευμένες (***)


ΕΡΩΤΗΜΑ:
Για το (α) η καταχώρηση στα βιβλία και στην ΜΥΦ γίνεται όταν κατέστη δεδουλευμένη δηλαδή την 10/11/15 με τα στοιχεία του τιμολογίου της κινητής και με συνημμένη την απόδειξη πληρωμής ή με τα στοιχεία του παραστατικού πληρωμής την 08/12/15 ?  

Αντίστοιχα για τα (β.1 και β.2) πως γίνεται η καταχώρηση μιας και η ημ/νία εξόφλησης που αναγράφεται στον λογαριασμό είναι σε επόμενη χρήση ?

 

(***) Για όλα τα παραπάνω αν δεν πληρωθεί μπορεί να καταχωρηθεί στα βιβλία ?
 

edit:

Επίσης πως καταχωρείται αν το χρονικό διάστημα είναι και στις δύο χρήσεις π.χ. από 10/12/15-09/01/16 και πληρωθεί π.χ. στις 8/2/16 ?

post-2272-0-67138300-1463993190_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα παρακάτω ερωτήματα που αφορούν στη συνημμένη εικόνα:

Με γνώμονα ότι

1. Για να αναγνωριστεί ένα έξοδο ή μια δαπάνη ως εκπεστέα από τα ακαθάριστα έσοδα πρέπει να είναι:

α. «βεβαία», δηλαδή να μην τελεί υπό αίρεση ή προθεσμία, και

β. «εκκαθαρισμένη», δηλαδή τα ποσά αυτών να είναι προσδιορισμένα (οριστικά).

 

καθώς και ότι δεν έχω δει κάπου κάποια εγκύκλιο να μην μας υποχρεώνει στη μη αναγνώριση των δαπανών εντός της χρήσεως εφόσον αυτές κατέστησαν δεδουλευμένες (***)

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ:

Για το (α) η καταχώρηση στα βιβλία και στην ΜΥΦ γίνεται όταν κατέστη δεδουλευμένη δηλαδή την 10/11/15 με τα στοιχεία του τιμολογίου της κινητής και με συνημμένη την απόδειξη πληρωμής ή με τα στοιχεία του παραστατικού πληρωμής την 08/12/15 ?  

 

Αντίστοιχα για τα (β.1 και β.2) πως γίνεται η καταχώρηση μιας και η ημ/νία εξόφλησης που αναγράφεται στον λογαριασμό είναι σε επόμενη χρήση ?

 

(***) Για όλα τα παραπάνω αν δεν πληρωθεί μπορεί να καταχωρηθεί στα βιβλία ?

 

edit:

Επίσης πως καταχωρείται αν το χρονικό διάστημα είναι και στις δύο χρήσεις π.χ. από 10/12/15-09/01/16 και πληρωθεί π.χ. στις 8/2/16 ?

 

Εκπτωση ΦΠΑ και ΜΥΦ στην ημερομηνία (χρόνο) έκδοσης του παραστατικού και παραστατικό είναι στην περίπτωση αυτή ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τώρα πήρα είδηση τις αλλαγές στις προθεσμίες και τα πέρναγα ανά μήνα. :smile:

Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει …

Για να προσθέσω μια ΑΠΥ (πού είχα ξεχάσει) στις λιανικές συναλλαγές πήγα στα πρόχειρα έκανα Νέα Εγγραφή και πρόσθεσα όλες τις ΑΠΥ του μήνα …. Έτσι μου εμφανίζει στα «Εγκεκριμένα» μια εγγραφή με το σύνολο τον ΑΠΥ αλλά στα «Υποβληθέντα» έχει δύο εγγραφές … μία με τον σύνολο χωρίς την τελευταία απόδειξη και μία μαζί την τελευταία (αν και τσέκαρα να γίνει διαγραφή).

Σωστά το έκανα ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Αναφορικά με τον τρόπο που περνάμε τα έξοδα ΔΕΚΟ και Βενζίνης, ισχύουν ότι και το 2014? Δηλαδή στις συγκεντρωτικές δαπανών χωρίς ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου?

 

Επίσης, λόγω απώλειας, δεν πέρασα ποτέ ένα τιμολόγιο εξόδων στα βιβλία μου. Φυσικά τώρα στις αποκλίσεις φαίνεται δηλωμένο ως έσοδο του αντισυμβαλλόμενου. Τί κυρώσεις υπάρχουν για τέτοια θέματα? Είναι μικρό το ποσό, αλλά όχι κάτω από 10€.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Αναφορικά με τον τρόπο που περνάμε τα έξοδα ΔΕΚΟ και Βενζίνης, ισχύουν ότι και το 2014? Δηλαδή στις συγκεντρωτικές δαπανών χωρίς ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου?

 

Επίσης, λόγω απώλειας, δεν πέρασα ποτέ ένα τιμολόγιο εξόδων στα βιβλία μου. Φυσικά τώρα στις αποκλίσεις φαίνεται δηλωμένο ως έσοδο του αντισυμβαλλόμενου. Τί κυρώσεις υπάρχουν για τέτοια θέματα? Είναι μικρό το ποσό, αλλά όχι κάτω από 10€.

 

ΔΕΚΟ συγκεντρωτικά , Βενζίνες αν ειναι με τιμολόγιο αναλυτικά ανά προμηθευτή , αν ειναι με ΑΛΠ δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάνε συγκεντρωτικά.

Με απόκλιση 10 ευρώ δε θα ασχοληθεί κανείς μα κανείς. Το αποδεκτό όριο αποκλίσεων είναι μεγαλύτερο από τα 10 ευρώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.