Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

1) Σωστά κατάλαβες. Δεν ισχύει πλέον αυτή η διαδικασία από 1/1/14. Η διαδικασία είναι ανοικτή για τους ξεχασιάρηδες και για να βλέπεις τις παλιές.

2) Μπορείς να υποβάλλεις εκπρόθεσμα. Πρόστιμο υπάρχει (100€+χαρτόσημα πάει περίπου στα 103-105€ δεν το γνωρίζω ακριβώς). Αγνωστο πότε και αν θα βεβαιωθεί. Να πας ... να πας σε λογιστή γιατί μπορεί να έχεις και άλλες ατασθαλίες (!) κρυμμένες. Δυστυχώς η μη λήψη υπηρεσιών λογιστή συχνά κοστίζει. Ο καθείς βέβαια επιλέγει και αναλαμβάνει το όποιο κόστος. Αν έχεις μόνο αυτό θα γλυτώσεις την επίσκεψη στη ΔΟΥ.

ok μαν. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Εγώ ξέχασα να υποβάλλω την συγκ. καταστ. πελατών και προμηθευτών.....προσπαθώ τώρα, αλλά στις ενέργειες βγάζει αυτό το μήνυμα .....¨ Μη επιτρεπτή η εκπρόθεσμη Υποβολή ¨ .   Δηλαδή εκπρόθεσμα δεν μπορείς να την υποβάλεις ? Μήπως πρέπει να παω στις ΜΥΦ και να καταχωρήσω σε καθε μηνα τα τιμολόγια ?

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνεις μέσω του "Εντύπου Συγκεντρωτικής Κατάστασης Πελατών-Προμηθευτών (Δ1)", αυτή η διαδικασία έχει καταργηθεί από 1/1/2014.

Από 1/1/2014 οι καταστάσεις αυτές υποβάλλονται μέσω των ΜΥΦ.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν πηγαίνεις μέσω του "Εντύπου Συγκεντρωτικής Κατάστασης Πελατών-Προμηθευτών (Δ1)", αυτή η διαδικασία έχει καταργηθεί από 1/1/2014.
Από 1/1/2014 οι καταστάσεις αυτές υποβάλλονται μέσω των ΜΥΦ.

 

Ευχαριστώ....

Άρα θα πάω στα ΜΥΦ. Τα έσοδα από ιδιώτες  από ΑΠΥ, τα υποβάλλουμε ή μόνο από τιμολόγια ?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο.

Το πρώτο δηλαδή τα Τιμολόγια λιανικών συναλλαγών για παροχή υπηρεσιών στην επιλογή "Λιανικές συναλαγές"

Το δεύτερο δηλαδή τα Τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στην επιλογή "Τιμολόγια εσόδων" 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ετήσια η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών προμηθευτών και συναλλαγών (ΜΥΦ), από το ημερολογιακό έτος 2016 και μετά.


Οι καταστάσεις αυτές υποβάλλονται πλέον μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου του επόμενου έτους από το ημερολογιακό έτος, στο οποίο αφορούν


Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Τις καλησπέρες Roy,

... και να συμπληρώσω αυτό που γράφεις για να το φτιάξουμε πιο ολοκληρωμένο με ότι:

 

Αυτή η προσθεσμία αφορά τις καταστάσεις των περιπτώσεων α', β' και γ' του άρθρου 4 της ΠΟΛ 1022/2014 ως σήμερα ισχύει.

 

Ενώ οι καταστάσεις της περίπτωσης δ' που αφορούν τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα υποβάλλονται μέχρι το τέλος Απριλίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν.

 

Καθώς επίσης και ότι σύμφωνα με την ΠΟΛ.1051/25.4.2016, ως σήμερα ισχύει, για τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα, για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση μέχρι το τέλος Απριλίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

είδα σήμερα οτι στις αποκλίσεις εσόδων του 2016 μου έχει βάλει η ασφαλιστική εταιρεία ένα τιμολόγιο με ένα ποσό της τάξεως των 1300€. Θεωρώ οτι είναι από την αλλαγή της πόρτας του αυτοκινήτου μου, όταν με είχαν τρακάρει. Δεν είχα πληρώσει κάτι, τα κανόνισε το συνεργείο με την ασφαλιστική.

απορίες:

1) το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό, ούτε καταχωρώ δαπάνες του στα έξοδα μου. Οπότε τι δουλειά έχει να εμφανίζεται ένα τέτοιο τιμολόγιο στις ΜΥΦ

2) αυτό το τιμολόγιο δεν το έχω λάβει ποτέ. Έστω οτι το είχα λάβει. Θα έπρεπε να το δηλώσω κάπου στη φορολογική δήλωση ώς έσοδο και να αυξηθεί το εισόδημα μου? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.