Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

Εγω δεν είχα έσοδα ούτε έξοδα το τελευταίο τρίμηνο του 2017. Υποβάλω  ΜΥΦ για το συγκεκριμένο τρίμηνο η οχι ? Και εάν  ναι πως μπορεί να γίνει αυτό εφόσον δεν καταχωρώ κάποιο αφμ?

 

Για εμάς της "παλιάς" σχολής, που τα καταχωρούμε ένα προς ένα στην εφαρμογή μυφ της ααδε, να φανταστω δεν χρειαζεται να υποβάλουμε κάποιο αρχείο, ή κάτι άλλο.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω πρόβλημα.

 

Πήγα να περάσω τις 4 συγκεντρωτικές για το έτος.

 

Τις έκανα υποβολή αλλά ακόμα δεν έχουν εγκριθεί. Είναι "υποβληθέντα"

 

Βλέπω πως έχω κάνει λάθος στο πρώτο τρίμηνο. Πάω κάνω νέο, πατάω υποβολή, επιλέγω διαγραφή παλιών, και τώρα έχω δύο " υποβληθεντα" για αυτό το τριμηνο.

 

Διαβάζω το faq πάλι, ανεβάζω μια μηδενική για το ίδιο αφμ (έχω ένα εργοδότη) και πλέον έχω 3....

 

Τι θα γίνει όταν εγκριθούν; Θα περαστεί μόνο η τελευταία;

 

Μήπως να ξαναπεράσω την σωστή τότε;

 

Ουφ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτείς τι έχεις υποβάλει χρονικά πήγαινε στα υποβληθέντα για τον συγκεκριμένο μήνα και ανάπτυξε (από το τριγωνάκι που έχει δίπλα στον αριθμό πρωτοκόλλου που έχει η κάθε υποβολή) θα δεις χρονολογικά τις υποβολές σου και τα ΑΦΜ με τα αντίστοιχα ποσά και πλήθη τιμολογίων καθώς και την κατάστασή της [δηλ. υποβληθέντα ή υποβληθέντα (αναμονή προς έγκριση) ή εγκεκριμένα ... αν θυμάμαι αυτές είναι οι καταστάσεις που μπορεί να είναι κάθε υποβολή-διόρθωση].

Αυτή που θα εμφανισθεί ως εγκεκριμένη αλλαγή-διόρθωση στον ΑΦΜ (όταν εγκριθεί) --στα ήδη εγκεκριμένα που βλέπεις για αυτόν τον ΑΦΜ-- θα είναι η τελευταία χρονικά που έχει υποβληθεί για αυτόν τον ΑΦΜ. (Προσωπική εμπειρία)

 

Υ.Γ.

Θέλει πολύ προσοχή κατά την διαδικασία που σου είπα για να μην τα μπλέξεις και όταν εγκριθούν βλέπεις άλλα αντ' άλλων.

Για αυτό σκόπιμο είναι να γίνεται έγκαιρα η υποβολή οπότε και γίνεται αμέσως η έγκριση.

Τελευταίες μέρες μπορεί να κάνει και περισσότερο από 24 ώρες να δεις ό,τι έχει εγκριθεί.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 ειναι στα Υποβληθέντα και η κατασταση τους ειναι "Σε επεξεργασία"

 

Αρα να υποβάλω το τελικο σωστο για το Μαρτιο 2017, και λογικά θα εγκριθεί αυτο;

 

Η περιμένω μεσα στο Σ/Κ αν θα εγκριθεί κάποιο και μετα να κάνω τη διορθωση αν δεν;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν ημουν σιγουρος οτι, οι σε επεξεργασια υποβολες μαζι με την υπο σκεψη τελευταια (η οποια θα ειναι και αυτη σε επεξεργασία) σε συνδιασμο με τα ηδη εγκεκριμένα, μου έδιναν το επιθυμητό τελικο εγκεκριμένο αποτέλεσμα θα το εκανα.

 

Send from Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι διαπίστωσα ότι υπάρχουν οι εξής 2 αποκλίσεις στις ΜΥΦ μου.

1) Η Τράπεζα Πειραιώς πέρασε την αγορά του POS στις συναλλαγές. Εγώ δεν πήρα κάποια τιμολόγιο αγοράς από την τράπεζα. Απλά κατέθεσα το απαιτούμενο ποσό για την αγορά του στον εμπορικό λογαριασμό που άνοιξα και από εκεί "τράβηξε" το ποσό η τράπεζα. Το περνάω στις ΜΥΦ και αν ναι πώς; Αν περνά στις Συγκεντρωτικές Εξόδων πότε να βάλω ότι έγινε η συναλλαγή; Εγώ το POS το αγόρασα τον Ιούλιο αλλά η Πειραιώς μου το "χρεώσε" στις ΜΥΦ του 4ου τριμήνου του 2017. Το περνάω επομένως στο 3ο τρίμηνο ή στο 4ο;

2) Το POS δεν το χρησιμοποίησα καθόλου φέτος (δεν πνιγόμαστε και στις δουλειές άλλωστε). Έστειλα μόνο ένα εικονικό ποσό 1 ευρώ από έναν άλλο λογαριασμό μου, στον εμπορικό λογαριασμό για να δω αν δουλεύει. Η Πειραιώς κράτησε την αναμενόμενη προμήθεια 0.01 ευρώ και στη συνέχεια μου τη χρέωσε και αυτή στις ΜΥΦ ως απόκλιση. Οι προμήθειες επί των POS καταχωρούνται στις ΜΥΦ και αν ναι πώς; Αν περνούν ως Συγκεντρωτικές Εξόδων και όχι ως Δαπάνες πότε να βάλω ότι έγινε η συναλλαγή;

Αυτά τα δύο έξοδα κρίνετε ότι πρέπει να μπουν και στις δηλώσεις ΦΠΑ ή στα βιβλία μου ώς δαπάνες που εκπίπτουν;

Ευχαριστώ

Edited by Harker88
Link to comment
Share on other sites

1) Να πας από την Τράπεζα να ζητήσεις το τιμολόγιο.
Κανονικά έπρεπε να είχες πάει από την τράπεζα να το πάρεις μαζί με την υπογεγραμμένη (από αυτούς) σύμβαση.
Η Πειραιώς (επιβεβαιωμένο από συνάδελφο που το έχει) την εγγραφή στις ΜΥΦ για το συγκεκριμένο που λες την περνά σε όλους το 4ο τρίμηνο (για λόγους πρακτικούς λόγους δικούς τους, όπως είπαν). Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να μην έχεις απόκλιση στο έτος.

Αναφορικά στην καταχώρηση τόσο στις ΜΥΦ όσο και στα βιβλία, εγγραφή με βάση τα στοιχεία του τιμολογίου.

2) Θα έπρεπε να είχες κάνει ακύρωση του ποσού την ίδια ημέρα και να μην είχες αποστείλει το πακέτο για την εκκαθάριση.
Παρ' όλα αυτά προσωπικά (και λόγω του ύψους του ποσού, όπου είναι φανερό ότι πρόκειται για δοκιμή) δεν θα καταχωρούσα κάτι στις ΜΥΦ, ούτε στα βιβλία, διότι δεν υπάρχει η αντίστοιχη τιμολόγηση. Έτσι κι αλλιώς καλύπτεσαι από το όριο αναφορικά στις ΜΥΦ.

3) Αναφορικά στο τελευταίο σου ερώτημα περί ΦΠΑ, ναι για το παραπάνω (1) στο σωστό τρίμηνο με βάση το τιμολόγιο, και όχι για το παραπάνω (2). Αναφορικά στα βιβλία το έγραψα ήδη.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.