Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

Συνεπώς, όσον αφορά το 1ο, αναζητώ το τιμολόγιο, το περνάω στις ΜΥΦ στις Συγκεντρωτικές Εξόδων του σωστού τριμήνου (3ου, όχι 4ου που τα πέρασε η Πειραιώς) και το περνάω κανονικά στα βιβλία μου; Κάνω και τροποποιητικές ΦΠΑ για όλα τα τρίμηνα μετά, σωστά;

Όσον αφορά το 2ο, γενικώς, πώς περνιούνται οι προμήθειες των POS; Στις Συγκεντρωτικές Εξόδων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Ναι.

2) Στις συγκεντρωτικές εξόδων (όχι στον "κουβά"). Μπορείς να τις περνάς με βάση το μηνιαίο εκκαθαριστικό για τις προμήθειες που στέλνει η τράπεζα (ή τυπώνεις μέσω e-banking).

Υ.Γ. Επίσης νομίζω ότι στο τιμολόγιο της Πειραιώς αναγράφει ότι το ποσό αυτό αφορά τέλος ενεργοποίησης καθώς επίσης και στη σύμβαση ότι η συσκευή ανήκει κατά πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή στην τράπεζα και ότι απλά στο παραχωρεί , άρα στα βιβλία δεν θα περαστεί στα πάγια αλλά ως δαπάνη. Μπορείς να το περάσεις στα απλογραφικά είτε στις δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης, είτε σε κάποια άλλη στήλη για να παρακολουθείς καλύτερα τα σχετικά με τις τράπεζες (προμήθειες, κλπ) . Θα προτιμούσα το 2ο καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μετά τυν υποβολή 3μηνων στις ΜΥΦ,  μπήκα χθές και διαπίστωσα οτι έχω απόκλιση στο 3ο 3μηνο, για ένα τιμολόγιο (250Ε) του 2ου 3ηνου που το πέρασα κατά λάθος και δεύτερη φορά.

Δεδομένου οτι δεν υπάρχει δυνατότητα (απ' ότι έχω καταλάβει) να ακυρωθεί, γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να ενεργήσω για να μηδενιστεί αυτό το ποσό ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα μόλις τώρα, μπορείς, (είναι ανοικτό για διορθώσεις είτε σε έσοδα, είτε σε έξοδα) αλλά διόρθωση στα υποβληθέντα στοιχεία πελατών θα είναι εκπρόθεσμη (αν θυμάμαι έληγε την 5/4), ενώ αν αφορά στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική μέχρι την 15/5 του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν.
 

 

2.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα #georgegaleos και ευχαριστώ για την απάντηση (+1)

Μπήκα στις ΜΥΦ αλλά δεν κατάλαβα πως μπορώ να το ακυρώσω (έστω και εκπρόθεσμα :oops:) ... μπορείς να βοηθήσεις τι πρέπει να να κάνω ?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι από τα παρακάτω δύο έχεις-βλέπεις ως καταχωρήσεις που έχεις κάνει:

1) Στο 3ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 έχεις αξία 500€, φπα 120 και πλήθος τιμολογίων 2, και στο 2ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 δεν έχεις τίποτα.

2)  Στο 3ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 έχεις αξία 250€, φπα 60 και πλήθος τιμολογίων 1, και στο 2ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 έχεις αξία 250€, φπα 60 και πλήθος τιμολογίων 1.

και θέλεις να έχεις:

στο 3ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 τίποτα, και στο 2ο τρίμηνο στο ΑΦΜ 9999999 αξία 250€, φπα 60 και πλήθος τιμολογίων 1.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ georgegaleos !!!!

Το 2) έχω ... το τιμολόγιο του 2ου 3μήνου το πέρασα και στο 3ο 3μηνο :oops: ...

και θέλω να το ακυρώσω απο το 3ο 3μηνο !!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το (2) και θέλεις να καταλήξεις σε αυτό που έγραψα τότε:
Πρέπει μόνο να διαγράψεις στο 3ο τρίμηνο το 250άρι για το ΑΦΜ.
Οπότε Επιλέγεις στο εικονίδιο που σου έδειξα παραπάνω δίπλα στην συγκεκριμένη εγγραφή που θες να διαγράψεις και μηδενίζεις τις αξίες (καθαρό ποσό και ΦΠΑ) και εισάγεις πλήθος παραστατικών 1. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν παραμείνουν εγγραφές με μηδενικές αξίες.
Δες και το συνημένο αυτά που σου έχω σημειώσει.
 

FAQs_MYF.pdf

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, όταν σε ένα τρίμηνο δεν υπάρχουν ούτε δαπάνες ούτε έσοδα, απαιτείται η υποβολή μηδενικής ΜΥΦ όπως η μηδενική δήλωση ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.