Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

2) Γίνεται διασταύρωση των ΜΥΦ με τις περιοδικές ΦΠΑ; Από οτι καταλαβαίνω, οι ΜΥΦ απλά υπάρχουν για να διασταυρώνονται οι συναλλαγές μεταξύ συμβαλλόμενων. Βασικά το ερώτημα είναι αν θα έχω πρόβλημα μεταξύ "δηλωμενου" ΦΠΑ στη ΜΥΦ και  ΦΠΑ εξόδων στην περιοδική.

 

Όποιος έχει όρεξη...

 

Λίγες είναι οι περιπτώσεις(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ)  συμφωνίας μεταξύ περιοδικής ΦΠΑ και ΜΥΦ. Επί διπλογραφικών βιβλίων μιλάμε για συμφωνία τριών περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ με τη ΜΥΦ. Οσο μρεγαλύτερη είναι η επιχείρηση τόσο μεγαλώνει και η απόκλιση στον ΦΠΑ ανάμεσα στη (στις) περιοδική (κες) δήλωση (σεις) ΦΠΑ και στη ΜΥΦ .Δε θα επεκταθώ σχολιάζοντας  γιατί συμβαίνει αυτό . Το γεγονός είναι ότι συμβαίνει . Αλλωστε απο το 2017 η υποβολή των ΜΥΦ θα γίνεται σε ετήσια βάση και όχι σε τριμινηαία (ή μηνιαία που ίσχυσε σε κάποια χρονική στιγμή για τις ΜΥΦ του 2014 ). 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Eκάνα λάθος και πέρασα το ίδιο τιμολόγιο 2 φορές σε συγκεντρωτική του 2015 και έτσι έχω απόκλιση 2000 Ε .Τι κάνω στέλνω άλλη συγκεντρωτική με - 2000Ε ???

Link to comment
Share on other sites

Eκάνα λάθος και πέρασα το ίδιο τιμολόγιο 2 φορές σε συγκεντρωτική του 2015 και έτσι έχω απόκλιση 2000 Ε .Τι κάνω στέλνω άλλη συγκεντρωτική με - 2000Ε ???

 

Διορθώνεις το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το διορθωνώ αφού έχω στείλει την συγκεντρωτικη.

 

To υπουργείο οικονομικών έχει δώσει οδηγίες για την περίπτωση αυτή . Αν αναζητήσετε στο google (διορθωση ΜΥΦ ) θα βρείτε θέματα και οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διόρθωσα αλλά εγκρίθηκε ως εκπρόθεσμο .Εχω πρόστιμο ? Στην προσωπική πληροφόρηση δεν βλέπω κάτι η θα μου το στείλουν το ραβασάκι απο δευτέρα?? :sad::sad:

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διόρθωσα αλλά εγκρίθηκε ως εκπρόθεσμο .Εχω πρόστιμο ? Στην προσωπική πληροφόρηση δεν βλέπω κάτι η θα μου το στείλουν το ραβασάκι απο δευτέρα?? :sad: :-(

 

Aν αφορά έσοδα είναι όντως εκπρόθεσμη η διόρθωση , αν αφορά δαπάνες-έξοδα-αγορές η προθεσμία διόρθωσης λήγει την 30/11/2016 . Υποθέτω ότι μιλάμε για ΜΥΦ 2015 , γιατί οι διορθώσεις σε ΜΥΦ 2014 , είναι εκπρόθεσμες από τις αρχές Μαρτίου 2016.

Το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη υποβολή-διόρθωση ΜΥΦ , είναι στα 100,00 ευρώ (συν χαρτόσημο 2,4%). Ραβασάκι δε θα στείλουν από Δευτέρα , αυτό είναι βέβαιο . Ισως και να το αποφύγετε τελικά το σχετικό ραβασάκι . Θα δείξει στο μέλλον . 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αφορά έσοδα 2015.Με ειδοποίησαν από την εταιρεία που είχα κόψει το τιμολόγιο ότι εχουμε ασυμφωνία .Ευχαριστώ Σωτήρη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να μπαινουμε καθε μερα να βλεπουμε αν εχουμε δηλωσει εμεις ... ο αντισυμβαλλομένος ... καποιος άσχετος που κατα λαθος δηλωσε το αφμ μας (προσωπικη εμπειρία το τελευταιο)...

Φυσικά αστειεύομαι (?) ... το ολο σκηνικό με τις ΜΥΦ ειναι οτι ειναι κωμικοτραγικό

Μηπως Υπαρχει Φαουλ (ΜΥΦ)

 

Sent via tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.