Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

πώς μπορείς να δείς αν έχει κατατεθεί σίγουρα από τον λογιστή?

πώς μπορείς να δείς τι κατέθεσε?να τυπώσεις τι κατέθεσε  και αν υπάρχει εκκρεμότητα καμία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από εκεί που σου έγραψα στο προηγούμενο post #159.

 

Μέσω της επιλογής "αποκλίσεις". Θα επιλέξεις "Ετος", "Μήνας από", "Μήνας έως" και αντίστοιχα "Αποκλίσεις Εσόδων" ή "Αποκλίσεις Εξόδων"

 

Στο τμήμα "Έξοδα που δηλώθηκαν" ή "Έσοδα που δηλώθηκαν" ανάλογα με την παραπάνω επιλογή σου, φαίνονται αυτά που εσύ δήλωσες. Οπου σου εμφανίζει στην γραμμογράφιση το τρίγωνο με το θαυμαστικό σημαίνει ότι εσύ το δήλωσες αλλά δεν έχει καταχωρήσει το παραστατικό ο αντίστοιχος λογιστής που παρακολουθεί την συγκεκριμένη εταιρεία (ή αυτός που έχει αναλάβει τη διαδικασία) [1] ή έχει κάποια απόκλιση είτε ως προς το ποσό, το ΦΠΑ ή το πλήθος τον παραστατικών. Αν κάνεις κλικ πάνω στο ΑΦΜ θα δεις τα στοιχεία τρης εταιρείας που δεν το έχει δηλώσει.

 

Ανάλογα στο τμήμα "Έξοδα που δεν δηλώθηκαν" ή "Έσοδα που δεν δηλώθηκαν" φαίνονται αυτά που ο αντισυμβαλλόμενος έχει δηλώσει και δεν τα έχεις δηλώσει εσύ.

 

[1] Απευθείας τα στοιχεία του λογιστή (ή αυτού που τα καταχωρεί) δεν θα τα δεις. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αντισυμβαλλόμενο αφού όπως σου είπα φαίνονται τα στοιχεία του αν κάνεις κλικ στο ΑΦΜ. 

 

Γαι εκτύπωση δεν υπάρχει επιλογή αλλά μπορείς είτε να κάνεις printscreen ή έμμεσα να εκτυπώσεις ή να σώσεις την σελίδα σε PDF.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 το κοιτώ όπως μου είπες και βγάζει αποκλισεις στα έξοδα μου μόνο, και το 2016 αλλά και το 2015 kai to 2014που το έψαξα. Είναι μόνο στην Forthnet και μία φορά στο Plaisio. Επρεπε να κάνω κάτι?

 

1. to 2014 βγάζει σε ένα ΚΕΚ που είχα κάνει κάτι σεμινάρια. Ηταν χωρίς ΦΠΑ παροχή υπηρεσίας. Το ποσό ήταν 130Ε

2. το 2015 βγάζει Πλαίσιο σύνολο όλα τα τρίμηνα 45Ε Πρό ΦΠΑ, και Forthnet σύνολο όλα τα τρίμηνα 87Ε πρό ΦΠΑ

3. το 2016 βγάζει Forthnet σύνολο πρό ΦΠΑ κοντά στα 200Ε.

 

έχω πρόβλημα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1022 όπως ισχύει μετά των πολλών τροποποιήσεών της αναφέρει ότι: "Για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, μπορεί να υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση μέχρι το τέλος του Μαρτίου του επόμενου ημερολογιακού έτους που αφορούν. Δεν απαιτείται η διόρθωση των αποκλίσεων, εφόσον η συνολική αξία αυτών, προ Φ.Π.Α. ανά αντισυμβαλλόμενο, δεν ξεπερνά τα εκατό (100) ευρώ."

 

Για το 2016 λήγει την 31/3/17.

Για τα έτη 2014, 2015 έχει λήξει η προθεσμία (22/2/16 και 30/11/16 αντίστοιχα μετά από παρατάσεις που είχαν δοθεί) οπότε έχει πρόστιμο δες την ΠΟΛ.1252/20-11-2015 αναφέρει τα σχετικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά γιατί έχω εγώ πρόστιμο? αφού δεν ήθελα να διορθώσω κάτι εγώ. π.χ

1.το ΚΕΚ αν δεν το δήλωσε το εσοδό του το 2014 γιατι έχω εγω πρόστιμο? και ήταν και χωρίς ΦΠΑ.

2. το 2015 'ηταν κ'ατω από 100Ε για κάθε αφμ. πάλι εχω πρόστιμο?

3. υπάρχει περίπτωση για το 2016 που τώρα έχω αποκλίσεις σε όλα τα τρίμηνα με την forthnet συνολικά γύρω στα 200Ε, να μην έχει καταθέσει για αντιπαραβολή η forthnet. και στο τέλος να καταθέσει αυριο μεθαύριο και να φυγουν κάποιες αποκλίσεις? η

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εσύ έχεις δηλώσει, σωστά, αυτά που πρέπει σύμφωνα με τη νομοθεσία να δηλώσεις, δεν έχεις θέμα προστίμου.

Θεωρώ ότι οι όποιες αποκλίσεις παραμείνουν και μετά το πέρας των τροποποιητικών, από μόνες τους δεν συνιστούν παράβαση, η οποία κατά τρόπο «αυτόματο» να έχει ως αποτέλεσμα την υποβολή προστίμου. Αποτελούν όμως ενδειξη και σε συνδυασμό με άλλα στοιχεία και δεδομένα, μπορεί να οδηγήσουν σε έλεγχο εφόσον είναι υψηλές.

 

Η ΠΟΛ όπως είπα αναφέρει ότι δεν απαιτείται η διόρθωση των αποκλίσεων, εφόσον η συνολική αξία αυτών, προ Φ.Π.Α. ανά αντισυμβαλλόμενο, δεν ξεπερνά τα εκατό (100) ευρώ.

 

Η ΠΟΛ.1022/7.1.2014 όπως σήμερα ισχύει αναφέρει ότι "Τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών  που  υποβάλλουν  οι  εκδότες  αυτών,  ενώ  οι  λήπτες,  υποβάλλουν  στην  κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη) [1],  στις  οποίες,  επίσης,  δεν  καταχωρούνται  το  Έκτακτο  Ειδικό  Τέλος  Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων  Επιφανειών  (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.),  καθώς    και  το  Έκτακτο  Ειδικό  Τέλος  Ακινήτων  (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.»

 

[1] Την τηλεφωνία, εσύ, την καταχωρείς στις "Δαπάνες" χωρίς ΑΦΜ όχι στις "Συγκεντρωτικές εξόδων", άρα πρακτικά δεν μπορέσει να υπάρξει θέμα απόκλισης αφού από την μία δεν μπορεί να διασταυρωθεί με το ΑΦΜ και από την άλλη όπως ανέφερα παραπάνω "...παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών  που  υποβάλλουν  οι  εκδότες  αυτών..."

Link to comment
Share on other sites

αα σε ευχαριστώ. Η λογίστρια τίς έχει υποβάλει με το αφμ, γιατι όπως μου είπες εκει που είχε θαυμαστικό κτύπησα πάνω στο αφμ και έβγαλε <<forthnet>>.

Εχει κάνει λάθος?

2. ή δεν πειράζει αφού είναι εταιρεία τηλεπικοινωνιών?

3. μπορεί αν έχει κάνει λάθος να το διορθώσει αυριο μεθαυριο πρίν λήξει η κανονική διάρκεια?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι απάντησα. Η ΠΟΛ.1022/14, όπως ισχύει μετά των πολλών τροποποιήσεών της, ορίζει σαφώς τον τρόπο που η συγκεκριμένη δαπάνη πρέπει να καταχωρηθεί.

Προσωπικά λοιπόν, θεωρώ λάθος τον τρόπο καταχώρησης, όχι όμως ελλιπή. Σχετικά με το τελευταίο δες την ΠΟΛ 1252/15 στο ΙΙ.2.

 

Τώρα αναφορικά στο αν μπορεί να κάνει μεταβολή, πρακτικά η ΜΥΦ δεν οριστικοποιείται [1 & **] λαμβάνει δε αριθμό έκρισης και δύναται να τροποποιείται ανά πάσα στιγμή, είτε εμπρόθεσμα είτε εκπρόθεσμα, λαμβάνοντας τον ανάλογο αριθμό έγκρισης. Για τις καταστασεις (εσόδων ***) που αφορούν το φορολογικό έτος 2016 ημερομηνία εμπρόθεσμης καταχώρησης ή/και μεταβολής είναι η 31/3/17 (σύμφωνα με την ΠΟΛ 1026/2017) 

 

[1] Δες εδώ το Νο22.

 

** edit: μετά την υποβολή της

*** Κατόπιν του επόμενου post του Σωτήρη εκανα τη διόρθωση-συμπλήρωση

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

3. μπορεί αν έχει κάνει λάθος να το διορθώσει αυριο μεθαυριο πρίν λήξει η κανονική διάρκεια?

 

Οι διορθώσεις στις δαπάνες γίνονται -εμπρόθεσμα -  έως 30/04/2017 (αν δεν αλλάξει κάτι στην προθεσμία )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.