Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ΠΟΛ.1022/7.1.2014 όπως σήμερα ισχύει αναφέρει ότι "Τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών  που  υποβάλλουν  οι  εκδότες  αυτών,  ενώ  οι  λήπτες,  υποβάλλουν  στην  κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη) [1],  στις  οποίες,  επίσης,  δεν  καταχωρούνται  το  Έκτακτο  Ειδικό  Τέλος  Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων  Επιφανειών  (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.),  καθώς    και  το  Έκτακτο  Ειδικό  Τέλος  Ακινήτων  (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.»

 

[1] Την τηλεφωνία, εσύ, την καταχωρείς στις "Δαπάνες" χωρίς ΑΦΜ όχι στις "Συγκεντρωτικές εξόδων", άρα πρακτικά δεν μπορέσει να υπάρξει θέμα απόκλισης αφού από την μία δεν μπορεί να διασταυρωθεί με το ΑΦΜ και από την άλλη όπως ανέφερα παραπάνω "...παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών  που  υποβάλλουν  οι  εκδότες  αυτών..."

 

@georgegaleos

 

Εκτός της ΠΟΛ.1022/7.1.2014 που αναφέρεις υπάρχει και η ΠΟΛ.1078/17.3.2014 η οποία στη σελ. 4 στο προ τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1.3 λέει το παρακάτω :

 

''Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (σταθερή και κινητή τηλεφωνία), δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό

Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η..

Αντίθετα, από 1.1.2015, τόσο οι εκδότες, όσο και οι λήπτες, καταχωρούν στις καταστάσεις πελατών και προμηθευτών, αντίστοιχα, αναλυτικά τα ανωτέρω φορολογικά στοιχεία.''

 

Προσωπικά για το 2014 πέρασα τις εγγραφές τηλεφώνου (ποσό + ΦΠΑ σε ένα νούμερο) χωρίς ΑΦΜ ,,, ενώ απο το '15 και μετά (απ' ότι καταλαβαίνω) τις περνάω αναλυτικά (καθαρό ποσό και ΦΠΑ) και με το ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη) ... έχω καταλάβει λάθος το τελευταίο εδάφιο ότι ''... από 1.1.2015, τόσο οι εκδότες, όσο και οι λήπτες, καταχωρούν στις καταστάσεις πελατών και προμηθευτών, αντίστοιχα, αναλυτικά τα ανωτέρω φορολογικά στοιχεία.'' ???? :sad:

 

Αν το έχω ερμηνεύσει λάθος θα πρέπει να κάνω διόρθωση των ανωτέρω παραστατικών .... μέχρι σήμερα 31/3/2017 ή 30/42017 που λέει ο Σωτήρης στο #170 ?

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "για το ημερολογιακό έτος 2014" καταργήθηκε με την  ΠΟΛ.1149/16.5.14, μεταγενέστερη της ΠΟΛ1078/17.3.14.

 

Η ΠΟΛ.1022/7.1.2014 έχει τροποποιηθεί με τις παρακάτω ΠΟΛs! (πληθυντικός) :grin:

ΠΟΛ.1072/7.3.2014, 1078/17.3.14, ΠΟΛ.1149/16.5.14, ΠΟΛ.1176/14.7.14, ΠΟΛ.1201/4.9.14, ΠΟΛ.1207/18.9.14, ΠΟΛ.1017/15.1.15, ΠΟΛ.1053/ 27.2.15, ΠΟΛ.1092/17.4.15, ΠΟΛ.1206/15.9.15, ΠΟΛ.1240/29.10.15, ΠΟΛ.1254/26.11.15, ΠΟΛ.1267/21.12.15, ΠΟΛ.1278/31.12.15, ΠΟΛ.1011/22.1.16, ΠΟΛ.1051/25.4.16, ΠΟΛ.1145/30.9.16, ΠΟΛ.1150/10.10.16 και την ΠΟΛ.1026/21.2.17.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos ... είμαι σε στάθμη ισόγείου και δεν έχω δυνατότητα να πέσω κάτω με το κεφάλι !!!!!! :confused:

 

Τους μ@λ@κες του υπ. οικονομικών ... δεν έχουν γυναίκες ή γκόμενες να τις μα@@@νε και να ασχολούνται μαζί τους αλλά κάθονται κάθε 3 μέρες και βγάζουν ΠΟΛ ??? :confused:

Τους παπάρηδες .....

 

edit 1

Ευχαριστώ georgegaleos ... +1

 

edit 2

Δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω διόρθωση των παραστατικών (του '15 + '16) του τηλεφώνου όπως το έκανα το '14 ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε με κάποιον τρόπο να μάθουμε αν κάποιος είναι υπόχρεος υποβολής ή όχι; 

Συγκεκριμένα, έχω περάσει ένα τιμολόγιο (έξοδο) από την ΕΚΧΑ Α.Ε. και βλέπω ότι αυτοί δεν το έχουν περάσει και θέλω να ξέρω αν είναι παράλειψή τους ή δεν υποβάλουν συγκεντρωτικές.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

edit 2

Δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω διόρθωση των παραστατικών (του '15 + '16) του τηλεφώνου όπως το έκανα το '14 ?

άρα τελικά ισχύει αυτο που μου είχαν πεί αρχικά οι συνάδελφοι, ότι και η Forthnet και για το 2016 συνεχίζει να  περνιέται συγκεντρωτικά, και χωρίς ΑΦΜ?

Link to comment
Share on other sites

επίσης 

Αθήνα, 31 Μαρτίου 2017
    
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει την παράταση της προθεσμίας υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων προμηθευτών-πελατών, έτους 2016, μέχρι και τη Μεγάλη Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017.

Για τις διορθώσεις των αποκλίσεων η προθεσμία παρατείνεται μέχρι και τη Δευτέρα, 8 Μαΐου 2017

Η παράταση δίνεται λόγω τεχνικών προβλημάτων στο σύστημα, που προκάλεσαν καθυστερήσεις στη διαδικασία υποβολής, και μετά από σχετικό έγγραφο αίτημα από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος.

 


Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34390

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα τελικά ισχύει αυτο που μου είχαν πεί αρχικά οι συνάδελφοι, ότι και η Forthnet και για το 2016 συνεχίζει να  περνιέται συγκεντρωτικά, και χωρίς ΑΦΜ?

 

Μετά απο την νομοθετική υποστήριξη του @georgegaleos ...ανακάλυψα (και είχε δίκιο ο συνάδελφος) ότι οι λογαριασμοί τηλεπικοινωνιών περνάνε χωρίς ΑΦΜ ... για το αναλυτικά νομίζω πως όχι γιατί πριν λίγο έκανα διόρθωση απο Συγκεντρωτικές Εξόδων σε Δαπάνες και μου τα έβγαζε αναλυτικά,, δηλ. καθαρό ποσό + ΦΠΑ.

 

Θεωρώ οτι το έκανα σωστά .. αλλά και πάλι στη χώρα της μπανανίας δεν είσαι σίγουρος για τίποτα !!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το εκανες. Ειναι ενα εξοδο που πάει στον "κουβα", στις "Δαπανες". Κατηγορια που παρεμπιπτόντως δεν γινεται διασταυρωση. Ο λογος προφανης.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε με κάποιον τρόπο να μάθουμε αν κάποιος είναι υπόχρεος υποβολής ή όχι; 

Συγκεκριμένα, έχω περάσει ένα τιμολόγιο (έξοδο) από την ΕΚΧΑ Α.Ε. και βλέπω ότι αυτοί δεν το έχουν περάσει και θέλω να ξέρω αν είναι παράλειψή τους ή δεν υποβάλουν συγκεντρωτικές.

Ευχαριστώ!

 

Μεταφέρω από την σελίδα της ΕΚΧΑ:
"Η εταιρία «Κτηματολόγιο Α.Ε.», που ιδρύθηκε  με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Οικονομίας, Οικονομικών και ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ (Απόφαση 81706/6085/6-10-1995/ΦΕΚ 872Β/19-10-1995) είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου. Με τον  νόμο 4164/2013 μετονομάστηκε σε «Εθνικό Κτηματολόγιο και Χαρτογράφηση Α.Ε.» (ΕΚΧΑ Α.Ε.)."
 
Η ΠΟΛ.1022/14 όπως σήμερα ισχύει αναφέρει στο άρθρο 1 ότι υπόχρεοι υποβολής είναι: "Κάθε φυσικό πρόσωπο με εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, κάθε νομικό πρόσωπο και νομική οντότητα με εξαίρεση τις υποκείμενες στο ειδικό συνταγματικό καθεστώς Ιερές Μονές του Αγίου Όρους, καθώς και οι αγρότες που υπάγονται στο άρθρο 41 του Κώδικα Φ.Π.Α.(Ν. 2859/2000) ..."
 
Η φράση "με εξαίρεση .... Ορους" προστέθηκε με την ΠΟΛ.1201/14. Αυτό το γράφω προς επίρρωση του ότι αν ήθελε νομοθέτης να εξαιρεθεί κάποιο άλλο πρόσωπο θα αναγραφόταν.
 
Επίσης περιλαμβάνει όλα τα νομικά πρόσωπα, γιατί αν ήθελε, πάλι, ο νομοθέτης να εξαιρούσε κάποια κατηγορία θα το είχε κάνει.
 
Οπότε προσωπικά συμπεραίνω ότι η ΕΚΧΑ ΑΕ είναι υπόχρεη σε υποβολή καταστάσεων πελατών-προμηθευτών.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.