Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

 

Τυπικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εφόσον η δική σου υποβολή είναι σωστή. Στην πράξη εγώ θα επικοινωνούσα μαζί τους για να εντοπίσω που έχει γίνει το λάθος.

Ερώτηση: Στις αποκλίσεις, στις 3 στήλες του αντισυμβαλλομένου (Αξία προ ΦΠΑ (Αντ.) / ΦΠΑ (Αντ.) / Αρ. Τιμολ. (Αντ.)) είναι όλα 0 (δεν έχουν περαστει καθόλου τα τιμολόγια) ή έχουν διαφορετικά ποσά από τα δικά σου;

Όλα είναι μηδέν (0).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα έχεις δηλώσει σωστά, περίμενε λιγες μερες ακόμη.

Τελευταία μερα δηλωσης εσόδων (απο τους αντισυμβαλλομένους σου) ειναι η 10η Απριλίου.

Οποτε αν τα δηλώσουν τελευταια ημερα, το σύστημα λογω φορτου χρειαζεται και 2-3 μέρες να τους εγκριθούν και να τα δεις κι εσυ στα εξοδα σου.

Σε καθε περίπτωση μια επικοινωνία μαζι τους, να επιβεβαιώσεις τουλαχιστον τι εχουν πραξει, δεν ειναι ανώφελη ιδεα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις δηλώσει σωστά, περίμενε λιγες μερες ακόμη.

Τελευταία μερα δηλωσης εσόδων (απο τους αντισυμβαλλομένους σου) ειναι η 10η Απριλίου.

Οποτε αν τα δηλώσουν τελευταια ημερα, το σύστημα λογω φορτου χρειαζεται και 2-3 μέρες να τους εγκριθούν και να τα δεις κι εσυ στα εξοδα σου.

Σε καθε περίπτωση μια επικοινωνία μαζι τους, να επιβεβαιώσεις τουλαχιστον τι εχουν πραξει, δεν ειναι ανώφελη ιδεα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

10η απριλιού? αυτη η ημερομηνία απο που προκύπτει?, νομιζα πως ειναι μεχρι την 30η Απριλίου, αν δεν τα δηλωσουν τι συμβαινει?, κα γενικως όλο αυτο το κυνηγητο ειναι αναγκαίο?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites


Πολ 1051/31.3.2017

"[...]

1. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής: «Ειδικά για το ημερολογιακό έτος 2016, οι καταστάσεις των ανωτέρω περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ υποβάλλονται μέχρι και 10/4/2017».

2. Στο τέλος του άρθρου 6 προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Εξαιρετικά για το ημερολογιακό έτος 2016, για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση μέχρι 8/5/2017.».

[...]"

 

Για τις κυρώσεις δες την ΠΟΛ.1252/20.11.2015

Link to comment
Share on other sites

 

Πολ 1051/31.3.2017
"[...]
1. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής: «Ειδικά για το ημερολογιακό έτος 2016, οι καταστάσεις των ανωτέρω περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ υποβάλλονται μέχρι και 10/4/2017».
2. Στο τέλος του άρθρου 6 προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Εξαιρετικά για το ημερολογιακό έτος 2016, για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση μέχρι 8/5/2017.».
[...]"
 
Για τις κυρώσεις δες την ΠΟΛ.1252/20.11.2015

 

Α, για τις συγκεντρωτικες του 2016 ειναι μεχρι 10η απριλιου του 2017, για τις καινουργιες (πρωτου τριμηνου 2017) ειναι μεχρι 30 Απριλιου

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Δες την ΠΟΛ 1022/2014 όπως τροποποιήθηκε με την ΠΟΛ.1051/2016 μεταξύ των άλλων πολλών πολυγραφημένων που την τροποποίησαν (την ΠΟΛ.1022/2014)

"[...]
Οι καταστάσεις των ανωτέρω περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ που αφορούν τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα, υποβάλλονται μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν
Οι καταστάσεις της ανωτέρω περίπτωσης δ΄ που αφορούν τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα υποβάλλονται μέχρι το τέλος Απριλίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν
[...]"
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι.

Δες την ΠΟΛ 1022/2014 όπως τροποποιήθηκε με την ΠΟΛ.1051/2016 μεταξύ των άλλων πολλών πολυγραφημένων που την τροποποίησαν (την ΠΟΛ.1022/2014)

"[...]
Οι καταστάσεις των ανωτέρω περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ που αφορούν τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα, υποβάλλονται μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν
Οι καταστάσεις της ανωτέρω περίπτωσης δ΄ που αφορούν τα ημερολογιακά έτη 2016 και επόμενα υποβάλλονται μέχρι το τέλος Απριλίου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν
[...]"

 

Χμ οκ, οποτε διορια μεχρι και του χρόνου, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ....με τα μεχρι τωρα ιαχυοντα ....[emoji1] [emoji1] γιατι ποτε δεν ξερεις !!

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας. Έρχομαι από αυτό το θέμα

http://www.michanikos.gr/topic/43816-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BC/page-6

με την εξής ερώτηση:

 

Έκοψα 1 τιμολόγιο το καλοκαίρι και με  ενημέρωσαν από το λογιστήριο της εταιρείας ότι δεν έχει περαστεί στη συγκεντρωτική Πελατών - Προμηθευτών   :sad:

Πήγα στο taxisnet πάω να υποβάλω  εκπρόθεσμα το Δ1/Δ2 αλλά βλέπω αυτό και δεν με αφήνει το σύστημα   :sad:

 

66384e321c9247ae99ffb46aea0e6e81.png

Διαβάζοντας τα πρώτα post του θέματος λέει ότι έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με το ΜΥΦ που το φτιάχνουμε από εδώ https://www1.gsis.gr/myf/web/pages/RevenueInvoices.

 

 

Θα πάω αύριο σε λογιστή να μου τα φτιάξει έχω αγχωθεί και θα με βοηθούσε να μου δίνατε κάποιες πληροφορίες.  :| Το πρόστιμο πόσο είναι 100 ευρώ;   :(

Το ΜΥΦ με αφήνει να δηλώσω το τιμολόγιο. Να το κάνω;   :(

 
Ο georgegaleos μου είπε να διαβάσω το παρόν θέμα κάτι που μου έλυσε τις περισσότερες απορίες μου. Κάποιες διευκρινήσεις απορίες.
 
1) Δ1/Δ2 δεν χρειάζεται καθόλου να υποβάλουμε ή κατάλαβα λάθος; Τότε γιατί τα έχει το taxisnet;  :|
2) Τη προθεσμία την έχω χάσει 10η απριλιου του 2017. Μπορώ να υποβάλω online εκπρόθεσμα και να μου εμφανιστεί το πρόστιμο (νομίζω το ΜΥΦ με αφήνει). Αύριο θα πάω σε λογιστή τελικά για να μου φύγει η αγωνία. Τουλάχιστον θα γλυτώσω την επίσκεψη στην ΔΟΥ;  :sad: 
Edited by akikos
Link to comment
Share on other sites

1) Σωστά κατάλαβες. Δεν ισχύει πλέον αυτή η διαδικασία από 1/1/14. Η διαδικασία είναι ανοικτή για τους ξεχασιάρηδες και για να βλέπεις τις παλιές.

2) Μπορείς να υποβάλλεις εκπρόθεσμα. Πρόστιμο υπάρχει (100€+χαρτόσημα πάει περίπου στα 103-105€ δεν το γνωρίζω ακριβώς). Αγνωστο πότε και αν θα βεβαιωθεί. Να πας ... να πας σε λογιστή γιατί μπορεί να έχεις και άλλες ατασθαλίες (!) κρυμμένες. Δυστυχώς η μη λήψη υπηρεσιών λογιστή συχνά κοστίζει. Ο καθείς βέβαια επιλέγει και αναλαμβάνει το όποιο κόστος. Αν έχεις μόνο αυτό θα γλυτώσεις την επίσκεψη στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.