Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είδα σήμερα οτι στις αποκλίσεις εσόδων του 2016 μου έχει βάλει η ασφαλιστική εταιρεία ένα τιμολόγιο με ένα ποσό της τάξεως των 1300€. Θεωρώ οτι είναι από την αλλαγή της πόρτας του αυτοκινήτου μου, όταν με είχαν τρακάρει. Δεν είχα πληρώσει κάτι, τα κανόνισε το συνεργείο με την ασφαλιστική.

απορίες:

1) το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό, ούτε καταχωρώ δαπάνες του στα έξοδα μου. Οπότε τι δουλειά έχει να εμφανίζεται ένα τέτοιο τιμολόγιο στις ΜΥΦ

2) αυτό το τιμολόγιο δεν το έχω λάβει ποτέ. Έστω οτι το είχα λάβει. Θα έπρεπε να το δηλώσω κάπου στη φορολογική δήλωση ώς έσοδο και να αυξηθεί το εισόδημα μου?

Πας απο ΔΟΥ και κανεις μια ΥΔ που λέει οτι το τάδε τιμολόγιο ΔΕΝ ειναι επαγγελματική δαπάνη αλλά προσωπικη, και οτι δεν το έχεις περιλάβει στα βιβλια/έξοδα.

 

Νομίζω δεν υπάρχει και πρόστιμο ακόμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πας απο ΔΟΥ και κανεις μια ΥΔ που λέει οτι το τάδε τιμολόγιο ΔΕΝ ειναι επαγγελματική δαπάνη αλλά προσωπικη, και οτι δεν το έχεις περιλάβει στα βιβλια/έξοδα.

 

Νομίζω δεν υπάρχει και πρόστιμο ακόμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

ευχαριστώ για την απάντηση, 

θεωρώ και εγω οτι δεν μπαίνει στις ΜΥΦ. Απο την άλλη μήπως θα έπρεπε να καταχωρηθεί αυτή η αποζημίωση κάπου στη φορολογική δήλωση του 2016?

Βέβαια το τιμολόγιο αυτό δεν το έχω λάβει ποτέ και τώρα το είδα τυχαία που κοίταγα τις αποκλίσεις στην ΜΥΦ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, 

θεωρώ και εγω οτι δεν μπαίνει στις ΜΥΦ. Απο την άλλη μήπως θα έπρεπε να καταχωρηθεί αυτή η αποζημίωση κάπου στη φορολογική δήλωση του 2016?

Βέβαια το τιμολόγιο αυτό δεν το έχω λάβει ποτέ και τώρα το είδα τυχαία που κοίταγα τις αποκλίσεις στην ΜΥΦ.

 

Απο την στιγμή που είναι προσωπική, ΔΕΝ μπαίνει στην ΜΥΦ.

Όμως εκδόθηκε τιμολόγιο, άρα μπήκε στην ΜΥΦ και θα πρέπει κάπως να τακτοποιηθεί η απόκλιση. Αυτό γίνεται με την ΥΔ (και εμπρόθεσμα ΔΕΝ έχει πρόστιμο).

Στην φορολογική δήλωση δεν πρέπει να μπεί καθόλου, γιατί θα έχει πλέον ισχύς όπως οποιαδήποτε άλλη απόδειξη λιανικής.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι εάν το έχεις βάλει στα έξοδα 2016, όπου τότε 1) σου λείπει ένα φορολογικό στοιχείο και 2) έχεις βάλει ένα προσωπικό έξοδο σαν επαγγελματική δαπάνη. Εφόσον όμως ΔΕΝ το έχεις βάλει, είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

1) Για το αν θα καταχωρηθεί στο έντυπο Ε1 της φορολογικής δήλωσης και σε ποιον κωδικό πρέπει να γνωρίζεις τι αφορά η συγκεκριμένη αποζημίωση: για ηθική ?, για απώλεια εισοδήματος?, για τόκους υπερημερίας?, για βλάβες στο όχημα?. Η μοναδική που δεν εμφανίζεται στο Ε1 είναι η τελευταία διότι το ποσό αυτό δεν συνιστά εισόδημα αφού έχει δοθεί για την αποκατάσταση των ζημιών του αυτοκινήτου (δηλ. για κάλυψη δαπανών που ήδη έχεις κάνει). Επίσης δεν μπορεί να θεωρηθεί ποσό για κάλυψη τεκμηρίων.

 

2) Dejandroga, αυτό για την υποβολή της Υ.Δ. θα μ' ενδιέφερε να μάθω από που προκύπτει ?

 

3)  Για το 2016, διόρθωση των αποκλίσεων στα προμηθευτών η τελευταία παράταση ήταν μέχρι 8/5/2017. (ΠΟΛ.1051/2017).

castor_troy, εσύ δεν έχεις να διορθώσεις κάτι. Το λάθος είναι του άλλου. Οπότε δεν έχει έννοια για εσένα το πρόστιμο. Ενημερωτικά σε εκπρόθεσμη, επειδή είναι δήλωση πληροφοριακού χαρακτήρα, το πρόστιμο εκατό (100) ευρώ.

 

EDIT:

4) Dejandroga, το πρώτο που που γράφεις "Απο την στιγμή που είναι προσωπική, ΔΕΝ μπαίνει στην ΜΥΦ" δεν θα έλεγα ότι είναι .. ακριβώς ... ορθή ως διατύπωση όπως την έχεις γράψει.

Υπάρχουν δαπάνες προσωπικές που πρέπει να εμφανισθούν και στην Πελατών-Προμηθευτών και να εμφανισθεί ο φόρος τους στην περιοδική ΦΠΑ, αλλά εκπίπτουν από την φορολογία εισοδήματος είτε ώς καθαρή αξία είτε και με το ΦΠΑ τους ως δαπάνη.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ΥΔ μιυ το είπανε και εκτελέστηκε στην ΔΟΥ.

 

Αυτό για τις δαπάνες τις προσωπικές (που δεν αφορούν επαγγελματικούς σκοπούς) πρώτη φορά το ακούω να τους καταχωρεί κάποιος στην ΜΥΦ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις καταστάσεις πελατών προμηθευτών καταχωρούνται φορολογικα στοιχεία που έχουν εκδοθεί στο όνομα της επιχείρησης.
Αν κάποιο φορολογικό στοιχείο που έχει εκδοθεί στο όνομα της επιχείρησης, έχει και προσωπικές δαπάνες αυτές αναμορφώνονται -σε κάποιες και ο φόρος του- κατά την υποβολή της φορολογίας εισοδήματος. π.χ εταιρικό πακέτο τηλεφωνίας με τρεις γραμμές αλλά δύο δεν χρησιμοποιούνται για τους σκοπούς τις επιχείρησης [χρησιμοποιούνται από την γυναίκα και από το παιδί αλλά όχι για τους σκοπούς της επιχείρησης]1].
Το ποιες συναλλαγές εξαιρούνται από την καταγραφή τους στις Πελατών-Προμηθευτών, αναφέρονται και στην ΠΟΛ.1022/7.1.2014 όπως έχει πολλές φορές τροποποιηθεί και ισχύει.

Οι νομοθεσίες που διέπουν:
α) τις δαπάνες που εκπίπτουν φορολογικά από τα έσοδα (είτε ως καθαρές αξίες, είτε ή/και ως αξίες μαζί με τον φόρο τους)
β) τις δαπάνες των οποίων εκπίπτει ή όχι ο φόρος που επιβαρύνονται, από το φπα εισροών,
γ) τις δαπάνες που καταχωρούνται στις καταστάσεις πελατών-προμηθευτών, (είτε ως καθαρές αξίες, είτε ή/και ως αξίες μαζί με τον φόρο τους, είτε καθόλου) ,
είναι διαφορετικές.
(αντίστοιχα ν.4172/2013(Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος), ν.2859/2000 (Κώδικας Φόρου Προστιθέμενης Αξίας), ν.4174/13 ως σήμερα ισχύουν, καθώς και με τις αντίστοιχες ερμηνευτικές)

Υ.Γ. Αναφορικά σε αυτό που λες στο τέλος, αν δεν τις καταχωρήσεις σύμφωνα με την παραπάνω νομοθεσία θα εμφανισθούν αποκλίσεις των οποίων πιθανή εκπρόθεσμη διόρθωση επιφέρει ανάλογο πρόστιμο.

 

edit: [1] Στο συγκεκριμένο παράδειγμα:

η δαπάνη (και για τα τρία νούμερα) εγγράφεται στα βιβλία ως καθαρή αξία και φπα ξεχωριστά, αναμορφώνεται δε μόνο η δαπάνη, [όχι ο φόρος που την επιβαρύνει (ο τελευταίος δεν είναι μη εκπιπτόμενος από την φορολογία φπα σύμφωνα με την αντίστοιχη νομοθεσία που ορίζει ποιων δαπανών δεν εκπίπτει ο φόρος)], εμφανίζεται στις καταστάσεις Πελατών προμηθευτών στον "κουβά". Η συγκεκριμένη δαπάνη και για τα τρία νούμερα δεν θα εμφανίσει αποκλίσεις διότι εγγράφεται στον "κουβά", αν αναγραφόταν στις Συγκεντρωτικές εξόδων" και εσύ έκανες ως εγγραφή μόνο το ένα νούμερο θα εμφάνιζε απόκλιση, διότι ο εκδότης δεν μπορεί να γνωρίζει την χρήση που εσύ κάνεις.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ΥΔ μιυ το είπανε και εκτελέστηκε στην ΔΟΥ.

 

Αυτό για τις δαπάνες τις προσωπικές (που δεν αφορούν επαγγελματικούς σκοπούς) πρώτη φορά το ακούω να τους καταχωρεί κάποιος στην ΜΥΦ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

H ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΜΥΦ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΤΕΡΑ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

είδα σήμερα οτι στις αποκλίσεις εσόδων του 2016 μου έχει βάλει η ασφαλιστική εταιρεία ένα τιμολόγιο με ένα ποσό της τάξεως των 1300€. Θεωρώ οτι είναι από την αλλαγή της πόρτας του αυτοκινήτου μου, όταν με είχαν τρακάρει. Δεν είχα πληρώσει κάτι, τα κανόνισε το συνεργείο με την ασφαλιστική.

απορίες:

1) το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό, ούτε καταχωρώ δαπάνες του στα έξοδα μου. Οπότε τι δουλειά έχει να εμφανίζεται ένα τέτοιο τιμολόγιο στις ΜΥΦ

2) αυτό το τιμολόγιο δεν το έχω λάβει ποτέ. Έστω οτι το είχα λάβει. Θα έπρεπε να το δηλώσω κάπου στη φορολογική δήλωση ώς έσοδο και να αυξηθεί το εισόδημα μου? 

 

Παίρνεις τηλέφωνο το λογιστήριο της εταιρείας που εξέδωσε το τιμολόγιο και τους λες να το αφαιρέσουν από τη δική τους ΜΥΦ, οπότε παύει να εμφανίζεται στη δική σου ΜΥΦ και δεν υπάρχει πια απόκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.