Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

Τελικά όσοι υποβάλαμε ΜΥΦ ανά τρίμηνο για το 2018 τώρα πρέπει να κάνουμε νέα υποβολή για όλο το έτος? Αν ναι από ποια εφαρμογή του taxis?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, για αγορές του Άρθρου 39α (tablet χωρίς ΦΠΑ) τώρα που έρχεται η ώρα για την πελατών - προμηθευτών τι κάνουμε? περνάμε την αγορά κανονικά στη συγκεντρωτική εξόδων μόνο με καθαρή αξία, χωρίς το ΦΠΑ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει

Έχω ένα τιμολόγιο από την cardlink (αυτής της εταιρίας είναι το POS που μου έδωσε η τράπεζα).

Γράφει ένα ποσό 55,50+13,32 το ΦΠΑ = 68,82 σύνολο και μετά αφαιρεί - 68,82 (το γράφει σαν προηγούμενο υπόλοιπο) οπότε η συνολική οφειλή που βγάζει στο τέλος είναι μηδέν.

Στην ουσία η τράπεζα μου έδωσε ένα επιπλέον χρόνο δωρεάν το POS οπότε βάζουν την χρέωση και μετά είναι σαν να τα επιστρέφουν πίσω στο ίδιο τιμολόγιο.

Στην περιοδική είχα περάσει το τιμολόγιο ως μηδενικό. Στις αποκλίσεις όμως της συγκεντρωτικής έχουν περάσει από την cardlink το ποσό σαν 55,50+13,32 ΦΠΑ

Τι κάνω εγώ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mikegad said:

η τράπεζα μου έδωσε ένα επιπλέον χρόνο δωρεάν το POS

1) Δηλαδή στις Πελατών-Πρπμηθευτών του 2017 (όχι σε αυτές του 2018 που βλέπεις τώρα), τι εγγραφές είχε κάνει η Τράπεζα ? Σε αυτά του 2017 σαν πλήθος εγγραφών συμφωνείτε με αυτά της Τράπεζας ?

2) Πώς το έχει κάνει η Τράπεζα εγγραφή αυτό του 2018 ? Με ποια ημερομηνία το έχει δηλωμένο η Τράπεζα του 2018 ? Μήπως η Τράπεζα το έχει δηλωμένο ως πιστωτικό και δεν έχει ανεβάσει ακόμη και το χρεωστικό (δηλαδή κάνει δύο καταχωρήσεις) ? Σε αυτά του 2018 σαν πλήθος εγγραφών συμφωνείτε με το πλήθος εγγραφών που έχει καταχωρίσει η Τράπεζα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ!!

1. Το 2017 (που ήταν η πρώτη χρόνια που πήρα το POS) δεν μου είχαν στείλει καθόλου τιμολόγιο για συνδρομή POS.
Οπότε δεν υπάρχει κάποια εγγραφή τις cardlink στο Πελατών - Προμηθευτών

Μονό το πρώτο έτος το έδιναν δωρεάν, ωστόσο επειδή συνεργάζομαι με την τράπεζα μου το επέκτειναν (ειδικά για εμένα υποτίθεται) για μια ακόμη χρονιά.
Την 2η χρονιά έκαναν μια χρέωση στον τραπεζικό λογαριασμό και τα ξανάβαλαν πίσω αμέσως.Την 1η χρονιά δεν είχαν κάνει κάποια χρέωση.

2. Η ημερομηνία έχει μόνο μια εγγραφή, την ημερομηνία που κόπηκε το τιμολόγιο.

Το τιμολόγιο είναι αυτό

*edit
παιδιά συγνώμη η φωτογραφία βγαίνει τεράστια και δεν ξέρω πως να την κάνω να φαίνεται μικρότερη
 

τιμολογιο.jpg

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επικοινωνούσα με την εταιρεία να δω γιατί έχουν έχουν κάνει αυτή την εγγραφή (μήπως έχουν λάθος) στις καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών και μήπως είναι κάποια πρακτική τους να καταχωρήσουν το ίδιο τιμολόγιο και ως πιστωτικό και δεν το έχουν ακόμη κάνει. Δεν ξέρω τι άλλο να πω ... πέραν της επικοινωνίας με την εταιρεία για διευκρινήσεις ....

Αν βγάλεις άκρη και δεν είναι κόπος ενημέρωσε το forum.. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η τηλεφωνική εμπειρία που είχα μαζί τους όταν έκανα την ενεργοποίηση του POS ήταν τραγική και θα το αποφύγω.
Τότε με είχαν πάρει αυτοί και έλειπα, τους καλούσα εγώ πίσω και δεν απάντησαν ποτέ και τελικά με ξαναπήραν πίσω μετά από 1-2 μήνες.Χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί το POS μέχρι τότε.

Τέλος πάντων
Το συγκεκριμένο τιμολόγιο το είχα περάσει ως μηδενικό στην περιοδική.
Θα δω μήπως και στο πελατών προμηθευτών με αφήνει να κάνω μηδενική εγγραφή.
Αν μου έστελναν ένα χρεωστικό και ένα πιστωτικό θα είχε λυθεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mikegad said:

Θα δω μήπως και στο πελατών προμηθευτών με αφήνει να κάνω μηδενική εγγραφή.

Σε αφήνει, και προσωπικά (αν επέλεγα να μην το ψάξω περισσότερο τηλεφωνικά κλπ) θα την έκανα ως όφειλα, σύμφωνα με το τιμολόγιο (αξία μηδέν και φπα μηδέν ). Έτσι κι αλλιώς ως απόκλιση είναι εντός των ορίων αν δεν έχεις και άλλες συναλλαγές με το ΑΦΜ της εταιρείας αυτής που να υπερβούν το όριο ανά ΑΦΜ.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα πριν από 4-5 μέρες την υποβολή και κοιτούσα σήμερα τις αποκλίσεις.

Στο σύνολο του χρόνου οι αποκλίσεις είναι λίγες και μάλλον οφείλονται στο ότι ακόμα κάποιοι δεν έχουν υποβάλει τη δήλωση. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν κοιτάω τις αποκλίσεις ανά μήνα βλέπω ότι ενώ εγώ έχω δηλώσει τόσο έσοδα όσο και έσοδα ανά μήνα και τα έχω υποβάλει επίσης ανά μήνα, οι αντισυμβαλλόμενοι (πελάτες - προμηθευτές) έχουν βάλει όλα τα τιμολόγια το Δεκέμβριο.

Είναι ok αυτό από πλευράς τους / από πλευράς μου?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.