Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών ΜΥΦ


Antiermitianos

Recommended Posts

Εγώ πάντως τις έχω ολοκληρώσει όλες (και του 2014 και του 2015).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

σας δίνει τη δυνατότητα στο taxisnet να κάνεται τη δήλωση;

 

Κανονικότατα. Μπήκα πριν 1' που είδα το μήνυμά σου.

 

Για αυτές που αφορούν τα φορολογικά έτη 2014 και μετά μπαίνεις από εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα τις καταστάσεις του 2014.

 

Τα μόνα προβλήματα που βλέπω είναι το παλιό e-shop (ΑΦΜ 999*) που δεν έχει δηλώσει τίποτα απ' αυτά που μου κόψανε και η ΕΚΧΑ ΑΕ που δεν έχει επίσης δηλώσει αυτά που τους έκοψα εγώ. Περίμενα και μερικές άλλες αποκλίσεις, αλλά όλα καλά, ούτε καν στα τρίμηνα. Υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις σε κάποιες υποβολές, αλλά δεν με πέταξε έξω καθόλου, εντυπωσιάστηκα!

 

Σχετικά με τα έξοδα του 2015, ΔΕΚΟ και συναφή τα βάζουμε πάλι στις δαπάνες, όπως το 2014, ή άλλαξε κάτι;

 

Επίσης, μια γενική ερώτηση: Απ' ότι βλέπω, ακόμη και μετά την αποστολή και "έγκρισή" τους, οι εγγραφές είναι επεξεργάσιμες. Κλειδώνουν κάποια στιγμή; Όταν λήξη η προθεσμία υποβολής; Ποια είναι αυτή η προθεσμία για τα του 2015;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Με το e-shop έχω κι έγω αυτό το πρόβλημα ... τους έστειλα δυο-τρεις φορές mail με τα σχετικά παραστατικά ... με έχουν γράψει κανονικά .. και άρα κι εγώ ... εγώ τα δηλώνω κανονικά.

 

Για το άλλο σου ερώτημα αναφορικά στις ΔΕΚΟ όπως το 2014. Σχετικά δες εδώ στο εδάφιο 1.

 

Τέλος δεν γνωρίζω αν κλειδώνουν και πότε οι εγγραφές μετά την έγκρισή τους. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μου έτυχε να χρειαστώ να επέμβω.

 

Για αυτές του 2015:

Πελατών-όλα τα τρίμηνα-έως 30-9-2016

Προμηθευτών-όλα τα τρίμηνα-έως 30-9-2016

 

Και όπως έχω πεί τα άπαντα των ΜΥΦ εδω μια πολύ όμορφη δουλειά από τους φίλους στο taxheaven.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δηλαδή, για να καταλάβω: Οι ΜΥΦ 2015, παρ' ότι τρίμηνες, μπορούν να υποβληθούν όλες μαζί (και για τα τέσσερα τρίμηνα) μέχρι τις 30/09/2016, χωρίς πρόστιμα; Ισχύει το ίδιο και για τα τιμολόγια (εσόδων) και για τις συγκεντρωτικές (εσόδων-εξόδων / πελατών-προμηθευτών);

 

Οπότε, σε ποιες ακριβώς περιπτώσεις αναφέρονται τα 100€ πρόστιμα που αναφέρθηκαν παραπάνω; Σε αυτούς που δεν υποβάλουν τις ΜΥΦ 2014 μέχρι τη διαρκώς μετακινούμενη προθεσμία (τέλος Γενάρη 2016 [και βάλε?]);

 

Να ένα ωραίο εισπρακτικό μέτρο για τη κυβέρνηση: Να αρχίζουν να χρεώνουν 100€ για κάθε ΜΥΦ που δεν έχει υποβληθεί εντός της τυπικής προθεσμίας (ένα μήνα μετά τη λήξη του τριμήνου), συμπεριλαμβανομένων και των μηδενικών! Από εμένα, θα παίρναν ένα 500αρικό μάνι-μάνι (ή καλύτερα: money money -- συγγνώμη!)...

 

Χωρίς πλάκα τώρα, το Υπουργείο πρέπει να σκεφτεί ένα αρχαιοπρεπές όνομα για το πληροφοριακό σύστημα TaxisNet. Προτείνω το Κυκεώνας:smile: Λίγος αυτοσαρκασμός και χιούμορ δεν θα έβλαπτε το φορολογικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω: Οι ΜΥΦ 2015, παρ' ότι τρίμηνες, μπορούν να υποβληθούν όλες μαζί (και για τα τέσσερα τρίμηνα) μέχρι τις 30/09/2016, χωρίς πρόστιμα; Ισχύει το ίδιο και για τα τιμολόγια (εσόδων) και για τις συγκεντρωτικές (εσόδων-εξόδων / πελατών-προμηθευτών);   ΝΑΙ

 

Οπότε, σε ποιες ακριβώς περιπτώσεις αναφέρονται τα 100€ πρόστιμα που αναφέρθηκαν παραπάνω; Σε αυτούς που δεν υποβάλουν τις ΜΥΦ 2014 μέχρι τη διαρκώς μετακινούμενη προθεσμία (τέλος Γενάρη 2016 [και βάλε?]);  ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΜΥΦ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ)

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή, για να καταλάβω: Οι ΜΥΦ 2015, παρ' ότι τρίμηνες, μπορούν να υποβληθούν όλες μαζί (και για τα τέσσερα τρίμηνα) μέχρι τις 30/09/2016, χωρίς πρόστιμα; Ισχύει το ίδιο και για τα τιμολόγια (εσόδων) και για τις συγκεντρωτικές (εσόδων-εξόδων / πελατών-προμηθευτών);   ΝΑΙ

 

Οπότε, σε ποιες ακριβώς περιπτώσεις αναφέρονται τα 100€ πρόστιμα που αναφέρθηκαν παραπάνω; Σε αυτούς που δεν υποβάλουν τις ΜΥΦ 2014 μέχρι τη διαρκώς μετακινούμενη προθεσμία (τέλος Γενάρη 2016 [και βάλε?]);  ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΜΥΦ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ)

 

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Για το δεύτερο μου ερώτημα, το πρόβλημα προφανώς μετατοπίζεται στο "ποια είναι η τελική προθεσμία υποβολής?"... Αλλά σε αυτό η απάντηση είναι "ένας θεός ξέρει" :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Για το δεύτερο μου ερώτημα, το πρόβλημα προφανώς μετατοπίζεται στο "ποια είναι η τελική προθεσμία υποβολής?"... Αλλά σε αυτό η απάντηση είναι "ένας θεός ξέρει" :)

 

 

Αυτό που είναι γνωστό σήμερα είναι η 30/09/2016, για τις ΜΥΦ 2015 και 29/02/2015 για τις δαπάνες-έξοδα-προμηθευτές των ΜΥΦ 2014 . Αν τελικά θα ισχύσει μένει να το δούμε. (αν και το 29/02 βλεπω να παραμένει γιατι δε δώσανε άλλη παράταση για τη ΜΥΦ εσόδων του 2014 )

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ "ΜΥΦ 2014" και "δαπάνες-έξοδα-προμηθευτές των ΜΥΦ 2014";

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.