Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση ρυθμίσεων που αφορούν την πάγια ρύθμιση Ν.4152/13, Ν.4305/14 και Ν.4321/15


Engineer

Recommended Posts

Κατα πασα πιθανοτητα, αυτοματα το ιδιο το συστημα ελεγχει την εγκυροτητα των δικαιολογητικων, χωρις να ελεγχει καποιος το περιεχομενο τους.

Και γω το ιδιο σκεφτομαι να κανω.

Θα ανεβασω ενα ασχετο ΕΝΦΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως, εγώ όταν έφτιαξα την εντολή πληρωμής στη τράπεζα, μου ζήτησαν χρηματικό όριο, και ήθελα να βάλω 200, δηλαδή λιγο παραπανω, το τσμεδε παιρνει κανονικά τα ~197, αλλά μου πρότεινε η υπάλληλος ότι επειδή κάτι μπορεί να πάει στραβά να βάλω δύο μήνες χρηματικό όριο και έβαλα 400. Επειδή λοιπόν η ανακοίνωση μιλάει για αλλαγή χρηματικού ορίου τσεκάρετε μήπως δε χρειάζεται καμμία αλλαγή στη τράπεζα.Απλά το τσμέδε θα τραβήξει περισσότερα.

 

θα κοιταξω να κανω τωρα την αιτηση αν ειναι ανοιχτο το συστημα, αλλα ρε παιδες δεν εχω ουτε ενφια ουτε Ε9, τι κάνω?

 

 

παπάρια, δε τη δέχεται...είναι τόσο ηλίθιοι.....!!!!

 

εχω στείλει ερώτηση τόσο στο τσμέδε όσο και taxisnet.

 

Είναι πραγματικα άσχετοι, στο κόσμο τους, επικύνδινοι,

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αμεση απαντηση απο τη μηχανογραφη του ΤΣΜΕΔΕ.

Καλημέρα κ. ####
 
Είμαστε απολύτως βέβαιοι, ότι υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης μηδενικού εκκαθαριστικού ΕΝΦΙΑ.
Στην περίπτωση μηδενικής ακίνητης περιουσίας, η μορφή του εκκαθαριστικού είναι η παρακάτω (κενές αναλυτικές γραμμές και μηδενικά ποσά). 

Απαντησα οτι δεν ειναι εφικτο να εκδοθει μηδενικο ΕΝΦΙΑ και πηρα την απαντηση.

 

 

Κύριε ####,

 

Σας ζητώ προσωπικά συγνώμη, για την ελλιπώς τεκμηριωμένη απάντησή μου.

Θα ελέγξουμε τις εναλλακτικές δυνατότητες με τη Γ.Γ.Π.Σ. και θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατό.

 

Με εκτίμηση

 

Γιάννης Χορμοβίτης
Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.
Τμήμα Μηχανογράφησης
Τηλ
     : +30-210-37.40.312
E-mail: [email protected]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως βγάζουν μια εφαρμογή και ζητανε πράγματα χωρις πριν να γνωριζουν οτι δεν γινεται; Μιλάμε για παντελώς άσχετους και επικίνδυνους ανθρωπους. Τωρα τα πυρηνικά κεφαλια σκέφτονται λύση....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της απάντησης περί επιτυχούς καταχώρησης της αίτησης, απαντητικό για την έγκριση ή απόρριψη του αιτήματος, ήρθε σε κάποιο συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν επικοινωνίας μέσω email [email protected] (μου απάντησαν την ίδια μέρα) στο ερώτημα μου αν κάποιος δεν έχει Ε9. 

 

"Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα υποβάλλεται σε εμάς βεβαίωση από την εφορία στην οποία θα αναγράφεται ότι δεν υποχρεούστε στην υποβολή Ε9. "  

Και μετά τους ρώτησα για τη βεβαίωση αν θα τη δώσω στα κεντρικά και η απάντηση ήταν : ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ . 

Link to comment
Share on other sites

Μπουρδες απαντησαν.

Διοτι δε δεχεται κατι τετοιο το συστημα.

 

ΥΓ. Και για ποιο λογο να τρεχουμε στη ΔΟΥ????

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Στην δική μου περίπτωση ενώ ανεβαίνει κανονικά το Ε9 δεν ανεβαίνει με τίποτα το εκκαθαριστικό. Είμαι σίγουρη ότι το έχω κάνει σύμφωνα με τις οδηγίες. Καθε βοήθειά σας πολύτιμη! εχω στείλει και email στο ΤΣΜΕΔΕ αλλα ακόμα τιποτα...Ευχαριστώ!

23600537466_ca9f5410ff_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.