Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογη καταλληλης ρυθμισης κυκλοφορητη ινβερτερ,


corsakias

Recommended Posts

Προσφατα αλλαξα το κυκλοφορητη με ενα ινβερτερ grundfos alpha 2L αντιστοιχο του wilo 25/4.

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η καταλληλοτερη ρυθμιση σε αυτον?

Ειχα βαλει το κυκλοφορητη σε σταθερο μανομετρικο στη δευτερη βαθμιδα αλλα ακουγοταν το νερο οταν δουλευε. Το κατεβασα στη βαθμιδα σταθερου μανομετρικου, δεν ακουγεται πλεον, ελαχιστα θα ελεγα.

Επιςης εχω την εντυπωση μετρωντας με θερμομετρο στην ειςοδο των σωματων πως το νερο φτανει σε υψηλοτερη θερμοκρασια απο την υποτιθεται θερμοκρασια εκκινησης του κυκλοφορητη κατα την πρωτη εναυση, ή εναυση μετα απο πολυ ωρα οπου ο κυκλοφορητης εχει σταματησει.

Να υποθεσω οτι οφειλετε στην μή ακριβεια του θερμοστατη/υδροστατη? μηπως ο κυκλοφορητης δεν προλαβαινει να στειλει το ζεστο νερο στο κυκλωμα και ο λεβητας εχει τη δυναμικη να το ανεβασει γρηγορα ψηλοτερα?

 

Ο λεβητας ειναι ατομικη μοναδα πετρελαιου 20ετιας χαρακτηρισμενος συμφωνα με τη κατασκευαστρια στις 35000 θερμιδες. Εχει επανω καυστηρα με μπεκ 0,60° 0,75 . Τωρινη ρυθμιση λογω εξωτερικων θερμοκρασιων σχετικα υψηλων, εχω στο καυστηρα περιπου 65°c και κυκλοφορητη λιγο πανω απο 40°C.

Σε αυτη τη περιοδο, περυσι και φετος και στη συνεχεια μαλλον, ο λεβητας θερμαινει χωρο οπου υπαρχουν 5 σωματα περιπου 11.000 θερμιδων συν ενα μποιλερ στο κυκλωμα, δισωληνιο και δεν υπαρχει καποιου ειδους αντιςταθμιςη.

Τα μισα σωματα σε υπνοδωματια εχουν θερμοστατικες και ο θερμοστατης siemens με ρυθμιση pid ειναι στο χωλ. Θερμοκρασια χωρου 22,4°c, 24h/7d λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ρύθμιση είναι σταθερό μανομετρικό (αφού υπάρχουν θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα) με ταχύτητα τέτοια που στα σώματα να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ εισόδου και εξόδου περίπου 10 - 15οC. 

 

Η θερμοκρασία προσαγωγής πρέπει να είναι περίπου ίση ή λίγο χαμηλότερη από το θερμοστάτη του λέβητα.

 

Ο υδροστάτης ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή για όση ώρα η θερμοκρασία είναι πάνω από τη ρύθμισή του (35-40οC) 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχαν θερμοστατικες κεφαλες ποια θα ηταν η καταλληλη επιλογη καμπυλης λειτοργιας?

στο site της grundfosκαι συγκεκριμενα στο manual του κυκλοφορητη για δισωληνιο προτεινει την επιλογη της διαφορικης ρυθμισης της πιεσης, στη πρωτη ή δευτερη ταχυτητα αναλογα με το κυλωμα.

Δεν διαβαζω σωστα κατι και δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω?

alpha2l καμπυλες επιλογη 1.pdf

alpha2l καμπυλες επιλογη 2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο συνάδελφος antloukidis όταν έχεις ένα δίκτυο διωσλήνιο και θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα τον κυκλοφορητή είναι προτιμότερο να τον ρυθμίσεις με σταθερό μανομετρικό.

 

Αν είχες διαφορετικές ιδιοκτησίες (π.χ. αυτονομίες) και ο κεντρικός κλάδος διανομής (π.χ. κεντρικές στήλες) παρουσίαζει αρκετά υψηλό μανομετρικό στην μέγιστη παροχή (όλες οι ιδιοκτησίες ζητουν θέρμανση), τότε είναι προτιμότερο να ρυθμιστεί ο κυκλοφορητής στην επιλογή διαφορικής ρύθμισης του μανομετρικού, καθότι καθώς θα φεύγουν ιδιοκτησίες από το δίκτυο, θα μειώνεται η παροχή του κέντρικού κλάδου διανομής, με αποτέλεσμα αυτό να παρουσιάζει μικρότερο μανομετρικό. Ουσιαστικά ομκυκλοφορητής ρυθμίζει το μανομετρικό του πάνω στην ευθεία που ενώνει το απαιτούμενο Η για την μέγιστη παροχή και το Η/2 για παροχή μηδεν.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς φίλοι Antloukidis και Ανδρέα....

Έχω την αίσθηση ότι η grundfos επιλέγει την αναλογική ρύθμιση μιας και θεωρούν δεδομένο την ύπαρξη θερμοστατικών διακοπτών.....

Κάθε φορά που κλείνει μία θερμοστατική βαλβίδα αλλάζει η χαρακτηριστική καμπύλη του κυκλώματος (μετατοπίζετε αριστερότερα και χαμηλότερα το set point) για αυτό το dpv θεωρείτε ιδανικότερο....

Τώρα μικρό το κακό αλλά λέμε τώρα.

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα κ. Γρηγορη σωστοτερη ρυθμιση θεωρεις και συ την επιλογη μεταβλητης πιεσης/μανομετρικου οπως προτεινει η grundfos?

 

Το οτι το νερο στην εισοδο των σωματων εχει ηψηλοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκρασια εκκινησης του κυκλοφορητη, η οποια θα ελεγα συναγωνιζεται τη θερμοκρασια ρυθμισης του καυστηρα, που την αποδιδεις? αυτα κατα την εναυση λειτουργιας του λεβητα, μετα απο παυση αρκετης ωρας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα η dpv ρύθμιση κάνει καλύτερη οικονομία, αλλά την φοβάμαι π.χ. σε περιπτώσεις δισωληνίου τύπου ομπρέλα, όταν κλείνεις ενδιάμεσα σώματα, μπορεί να μην τροφοδοτείται σωστά το τελευταίο....

 

Σε πολυκατοικία με αυτονομίες, ειδικά άμα υπαρχει σχετικά "στενή" στήλη, η ρύθμιση dpv συνίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Αρα κ. Γρηγορη σωστοτερη ρυθμιση θεωρεις και συ την επιλογη μεταβλητης πιεσης/μανομετρικου οπως προτεινει η grundfos?

 

Το οτι το νερο στην εισοδο των σωματων εχει ηψηλοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκρασια εκκινησης του κυκλοφορητη, η οποια θα ελεγα συναγωνιζεται τη θερμοκρασια ρυθμισης του καυστηρα, που την αποδιδεις? αυτα κατα την εναυση λειτουργιας του λεβητα, μετα απο παυση αρκετης ωρας.

Φίλε corsakia δεν είναι τι θεωρώ εγώ αλλά τι έχω διαβάσει....

Εγώ έχοντας τις ίδιες φοβίες με τον Ανδρέα συνήθως επιλέγω σταθερό μανομετρικό  μιας και δεν μπορώ να το παρακολουθώ καθημερινά (εκτός αν έχω μελέτη από μηχανολόγο που μου λέει τι να κάνω) ...αλλά αν ήμουν στην θέση σου, τον είχα στο σπίτι μου και μπορούσα να το παρακολουθώ  θα έπαιζα.... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το νερο στην εισοδο των σωματων εχει ηψηλοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκρασια εκκινησης του κυκλοφορητη, η οποια θα ελεγα συναγωνιζεται τη θερμοκρασια ρυθμισης του καυστηρα, που την αποδιδεις? αυτα κατα την εναυση λειτουργιας του λεβητα, μετα απο παυση αρκετης ωρας.

Μήπως είναι έτσι κατασκευασμένο το δίκτυο με τον λέβητα χαμηλότερα από τα σώματα και οφείλεται στην φυσική κυκλοφορία;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματινο λεβητας εχει μια υψομετρικη διαφορα σε σχεση με τα περισσοτερα σωματα.

Τωρα τι να παρακολουθησω στο κυκλοφορητη, δεν ειμαι συνεχως στο χωρο γιατι δεν προκειται για το δικο μου σπιτι αλλα των γονιων μου. Τον εχω βαλει στη πρωτη σκαλα του μεταβλητου μανομετρικου,(dpV;) και εχω καλη θερμανση στο χωρο, ομλεβητας δεν ζοριζεται να ανεβασει θερμοκρασια, αν και ασχετο με αυτο, και τα σωματα ζεστενονται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.