Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογη καταλληλης ρυθμισης κυκλοφορητη ινβερτερ,


corsakias

Recommended Posts

Φιλε corsakia δεν καταλαβαινω την απορια σου.

 

Οταν ο λεβητας αρχιζει να θερμαινει το νερο οκυκλοφορητης δεν λειτουργει.

 

Οταν η θερμ. Παει στους 35 ο κυκλοφορητης ξεκιναει.

 

Ο λεβητας συνεχιζει να θερμαινει μεχρι 65 και στα σωματα φτανει 65.

 

Οταν ο λεβητας σταματησει η θερμοκρ. Αρχιζει να πεφτει.

 

Οταν πεσει κατω απο 35 ο κυκλοφορητης σταματαει.

 

Στα σωματα παντα φτανει θερμοκρασια απο 35 μεχρι 65 αρα παντα μεγαλυτερη απο 35 που ξεκιναει ο κυκλοφορητης.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος. Τη ρυθμιση κυκλοφορητη την εχω στους 40°c. Μολις ξεκινησει να στελνει νερο στα σωματα στην εισοδο ενος τυχαιου σωματος εχω μετρησει 45-50°c με το πιστολι θερμομετρο. Αρα συμπεραινω πως ειτε αργει ο υδροστατης να παρει χαμπαρι και να δωσει την εντολη, ειτε δεν εχει χασει την ακριβεια του ειτε συμβαινει κατι αλλο. Σε λιγα δεπτερολεπτα ή λεπτα η θερμοκρασια στην εισοδο του σωματος πεφτει σε θερμοκρασιες λογικοτερες.

Link to comment
Share on other sites

   Από τις πολύ καλές παρουσιάσεις του αγαπητού (ξενιτεμένου πλέον ο τυχερός) Χρήστου

 Δείχνει αυτό το οποίο λέει ο Γρηγόρης (+1)

post-31791-0-26692200-1449517058_thumb.jpg

post-31791-0-71115300-1449517068_thumb.jpg

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς corsakia.

 

Πιστεύω ότι οφείλεται στην απόσταση του υδροστάτη από τον λέβητα.

 

Το νερό στον υδροστάτη, πριν να ξεκινήσει ο κυκλοφορητής, φτάνει με φυσική κυκλοφορία που είναι αργή.

 

Μέχρι να φτάσει το ζεστό νερό στον υδροστάτη, το νερό μέσα στο λέβητα έχει θερμανθεί περισσότερο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα μενω σε μια οικοδομή τριώροφη με 6 διαμερίσματα και η θερμανση ειναι αυτονομη, μου χαλασε ο κυκλοφορητης ο προηγούμενος που ειχα και τον αντικατεστησα με εναν wilo yonos pico, το συστημα μου ειναι δισωληνιο μενω στον 2ο οροφο  και ειναι μεγαλη η εγκατασταση εχει 11 σωματα, σε καποια δωματια μια γραμμη παραλληλιζεται σε 2 σωματα και σε αλλα μια γραμμη τροφοδοτει ενα σωμα.. Θελω να ρωτησω αν πρεπει να εχω τον κυκλοφορητη στην ρυθμιση της σταθερης διαφορικη πιεσης ή στην μεταβλητη? Και σε τι κλιμακα, εξαρταται απο το υψος του διαμερισματος? Επισης εχω παρατηρησει οτι η θερμοκρασια μεταβαλλεται στα σωματα κατα την διαρκεια που ειναι ανοιχτη η θερμανση, μπορει να πεσει και να παω μετα απο 10 λεπτα και να εχει ξαναανεβει, ο υδραυλικος εχει βαλει τον κυκλοφορητη σε σταθερικη διαφορικη πιεση και στην κλιμακα τρια και φοβαμαι μη τραβαει πολυ γρηγορα νερο ο κυκλοφορητης χωρις αυτο να εχει προλαβει να ζεσταθει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.