Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ecotect


jop

Recommended Posts

Πάντως πολλά μπορείς να κάνεις (ίσως και ευκολότερα) με το Sketchup το οποίο έχει βελτιωθεί πολύ και διαθέτει δωρεάν version!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

eupalinos σωστά το λες. Το sketchup είναι ΜΑΚΡΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ για 3D μοντέλα. Θεωρώ ότι πρόκειται για ότι εξυπνότερο φτιάχτηκε ποτέ. Αλλά μόνο σκίτσο. Ενεργειακή, θερμική ανάλυση δεν κάνει. Και 1-2 plug-in που έχουν βγει είναι δύστροπα. Δεν ξέρω αν ξέρεις να μας πεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλο το sketchup αλλα εγω γενικα ειμαι φιλος των ποιο εξιδεικευμενων προγραμματων και λογικς πιο δυσχρηστων...Συγκρινεται τωρα με το 3D studio MAX ή το ΜΑΥΑΗ μερα με τη νυχτα...Παντως αρκετα ψηλα η τιμη του ecotect...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για πρόχειρες παρουσιάσεις και για όχι κάτι εξειδικευμένο, για να καταλάβει ο πελάτης πώς είναι η κατασκευή (γιατί δεν καταλαβαίνουν όλοι τα σχέδια), το sketchup είναι "ταμάμ".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το Ecotect το έχω δουλέψει λίγο, συγκεκριμένα το Solar Tool Section, παλιότερα το 2004-05.

Δεν έχω ιδέα πως έχει εξελιχτεί σήμερα. Το sketchup για δωρεάν πρόγραμμα είναι ότι καλύτερο και προπάντων εύκολο στην εκμάθηση ειδικά για αυτοδίδακτους. Σε σχέση με το Ecotect Solar Tool (το παλιό) πολύ ποιο εύχρηστο και πλούσιο στην ανάλυση 3D. (Δεν βγάζει γραφήματα) Αν κατεβάσεις energy plug-ins (px IES VE) σου κάνει και ενεργειακούς υπολογισμούς. Η δωρεάν έκδοση του IES VE δεν έχει πολλά options αλλά είναι μια καλή& εύχρηστη (να τονίσουμε) εισαγωγή σε αυτό το κλάδο προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Μέχρι να μάθω στα διαλείμματα μου το Ecotect από tutorials (λίγο χτικιό εδώ που τα λέμε), πήρα και το Εcodesigner που το δινανε φτηνά.

Μόλις τελείωσα την πρώτη "αξιολόγηση". Το χει δουλέψει κανείς? Εντυπώσεις?

Εμένα μου φάνηκε αρκετά απλό και εύχρηστο για μια χοντρική παραμετρική ανάλυση (σκιασμός και ανοίγματα), αλλά τα υλικά είναι από την αμερικάνικη αγορά και μου βγήκαν τα μάτια να ψάχνω ιδιότητες υλικών από βιβλία. Επίσης στα προφίλ χρήσης δεν έχει εξοχικά που δεν είναι και λίγα στην Ελλάδα και ήταν η περίπτωση που δούλεψα.

Και τα αποτελέσματα τώρα που προέκυψαν ο Θεός και η ψυχή του, να τα εμπιστευτώ άραγε για δω απώλειες-κέρδη από ανοίγματα και σκιασμούς?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος να χειρίζεται το πρόγραμμα ecotect ή αν έχει κανένας το manual στα ελληνικά?Θέλω να περάσω μια κατοικία και δε ξέρω να τρέχω το πρόγραμμα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.