Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρέπεται κατασκευή πάνω στα όρια 2 γηπέδων?


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για την επισημανση σου, αλλά δεν εχει εφαρμογή σε εμενα, καθώς δεν εχω μικρή Α/Γ..... Ειναι κανονικές

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά.......

 

Θα προβείς σε μίσθωση δύο (2) ακινήτων (υποθέτω για μεγάλο χρονικό διάστημα) και δεν θα συντάξεις

ειδικούς όρους και συμφωνίες για τις κατασκευές που θα κάνεις εντός ;;;;;

Δηλαδή για το είδος, τη χωροθέτηση και τη διάρκεια ζωής των έργων;;; 

Εάν ναι, τότε σε συμβολαιογράφο με ιδιωτικό συμφωνητικό, μεταγραφή σε υποθηκοφυλακείο για τη νόμιμη ισχύ

όπου η αποδοχή των ιδιοκτητών όσο και των καθολικών διαδόχων των, μάλλον μπορεί να σε απαλλάξει από τους προβληματισμούς σου.

Εξάλλου (όπως εγώ τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι) όφελος από τη μίσθωση θα έχουν και οι δύο μισθωτές.Οπότε επ' ωφελεία αμφοτέρων

θα πραγματοποιηθεί και το συγκεκριμένο έργο. 

Link to comment
Share on other sites

το προηγούμενο θέμα μου, είχε να κάνει σχέση με τις μεταξύ των σχέσεις.

Οσον αφορά το πολεοδομικό θέμα, εάν αντιμετώπιζα πρόβλημα, θα προσπαθούσα να το επιλύσω με

κάποιο τύπο συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

επειδή η συζητηση πλατιάζει διχως λόγο, το ερωτημα το αρχικο ήταν το εξής:

 

Αν ειναι δυνατό η έκδοση της ΟΑ για κατασκευή πάνω στα όρια 2 γηπέδων, τα οποία ανηκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες και τα οποία θα ειναι μισθωμένα. Τα άλλα ειναι επιλύσιμα και περισσότερο θέματων δικηγόρων που γράφουν πάω στα μισθωτηρια της Παναγιάς τα μάτια....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε zefyros μπορείς κανονικά να βγάλεις ο.α. επί του κοινού ορίου. Χρειάζεσαι τις 2 μισθώσεις προς Γ και Β προς Γ. Επίσης χρειάζεσαι την έγγραφη συναίνεση του Α & του Β ότι "επιτρέπουν στον Γ να κατασκευάσει ανεμογεννήτρια ... τ.μ. και ... ύψους μόνιμης κατασκευής κλπ" (συνοπτική περιγραφή μεγέθους / υλικού / χρήσης / θέσης στο γήπεδο) . Έτσι τα γήπεδα δεσμεύονται με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών για την κατασκευή. Τα γήπεδα εξετάζονται πολεοδομικά σαν ένα και τα Δ ισχύουν από την νέα περίμετρο του ενωμένου γηπέδου. Δεν χρειάζεται συμβολ. πράξη συνένωσης.

Έβγαλα πέρυσι ο.α. "ξηραντηρίου με σιλό δημητριακών" σε 2 όμορα γήπεδα, επί του κοινού ορίου, χωρίς πρόβλημα με την ΥΔΟΜ, πλην όμως επρόκειτο για 2 γήπεδα ενός ιδιοκτήτη χωρίς μίσθωση (του ιδιοκτήτη του ξηραντηρίου).

Link to comment
Share on other sites

... πλην όμως επρόκειτο για 2 γήπεδα ενός ιδιοκτήτη ...

 

(για τα εντος σχεδίου).

Όταν τα όμορα οικόπεδο είναι του ιδίου ιδιοκτήτη ή των ιδίων ιδιοκτήτων με ίδια ποσοστά συνιδιοκτησίας στο ένα και στο άλλο αν είναι πέραν του ενός ιδιοκτήτη, τότε ναι βγάζεις μια ενιαία άδεια.

Αν διαφορετικοί ιδιοκτήτες ή διαφορετικές ακόμα και οι αναλογίες τότε όχι και πρέπει να γίνουν συμβολαιογραφικές πράξεις συνένωσης ιδιοκτησιών ή αμοιβαίων ανταλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η γνωμοδότηση 178/2010 του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους:

 http://www.pxpa.gr/wp-content/uploads/2012/12/%CE%93%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CC%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%9D%CE%A3%CE%9A-178-2010.pdf

και η οποία είναι αρνητική στην "συνένωση" όμορων με μισθωτήριο στο ένα. 

Βέβαια το ερώτημα είναι για συγκεκριμένη χρήση, αλλά δεν τονίζεται κάτι τέτοιο στην γνωμοδότηση.

Το θέμα είναι, τι ισχύ έχει η γνωμοδότηση γενικότερα, γιατί δεν βρήκα "συνέχεια" απ το ΥΠΕΚΑ για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γνωρίζω αυτά που λέει ο didonis. Ίδιοι συνιδιοκτήτες με ίδια ποσοστά ή συμβόλαια και ανταλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στηρίξω την άποψη ότι "μπορείς".

Η γνωμοδότηση ΝΣΚ 178/2010 αναφέρεται σε αρχικό γήπεδο μη άρτιο και συμπληρωματικό τμήμα όμορου γηπέδου (μάλιστα εν μέρει οικοδομηθέντος). Είναι πολύ συγκεκριμένη. Το δε ρεζουμέ της είναι ότι η "ενιαία έκταση" δεν είναι "γήπεδο" γιατί δεν είναι όλη ιδιόκτητη, επειδή δανείζεται συμπληρωματική έκταση (μισθωμένη), η οποία όμως είναι τμήμα γηπέδου. Αν μισθώσεις όμως 2 ενιαία και ατόφια αγροτεμάχια (όχι τμήμα) , τότε αυτά είναι 2 γήπεδα συνεχόμενα και άρα - νομίζω - παύει να ισχύει το σκεπτικό της γνωμοδότησης. Έτσι κι αλλιώς η γνωμοδότηση 178/2010 νομίζω δεν υιοθετήθηκε με εγκύκλιο από το ΥΠΕΚΑ, όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

"γηπεδα συνεχομενα"  του ιδιου ιδιοκτητη, οχι διαφορετικων.

 

 Η μισθωση δεν δημιουργει "συνενωση" ουτε δικαιωμα ανοικοδομησης οικοδομηματος πανω στο "κοινο οριο"

 

αφου κατεχουν  και οι δυο χωραφια, τα οποια  μοιραζονται  το "πλατωμα"  όπου ενδιαφερει η τοποθετηση

 

ας κοψουν απο ενα τμημα ο καθενας...ας τα συνενωσουν  στο επιμαχο  "σημειο"

και ας δημιουργησουν μια ανεξαρτητη ιδιοκτησια... ετοιμη προς εκμισθωση

 

[εκτος εάν υπαρχει απαγορευση κατατμησης οπότε  ας συνενωσουν τα δυο αρχικα σε ενα]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.