Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταγγελίες - Απορίες - Αυθαιρεσίες - Τεχνικές Απορίες


Engineer

Recommended Posts

Πληθαίνουν το τελευταίο διάστημα τα μηνύματα που λαμβάνουμε είτε με email είτε με προσωπικό μήνυμα και αφορούν καταγγελίες για αυθαιρεσίες, απορίες επί αυθαιρέτων, κατασκευαστικές αστοχίες και απορίες και πολύ συχνά απορίες ενεργειακού περιεχομένου.

 

Το αναφέρω και εδώ για να είναι σαφές ότι το Michanikos.gr δεν προσφέρει σε καμία περίπτωση, κανενός τύπου υπηρεσίες ή συμβουλές προς οποιονδήποτε είτε ιδιώτη είτε συνάδελφο μηχανικό.

 

Όπως απαντάμε σε όλους, για την επίλυση αυτών των ζητημάτων θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείτε κάποιον μηχανικό που θα ερευνήσει τα δεδομένα και θα σας δώσει μια υπεύθυνη απάντηση στο πρόβλημά σας.

 

Είναι σημαντικό να επιλέξετε και να εμπιστευθείτε κάποιον μηχανικό που θα μελετήσει το ζήτημά σας και θα σας λύσει κάθε απορία ή ζήτημα.

 

Τέτοια ζητήματα δεν είναι τεχνικά εφικτό να επιλυθούν στα πλαίσια της συζήτησης μέσα από ένα φόρουμ και οι διάσπαρτες και ελλιπής πληροφορίες μόνο ζημιά μπορεί να προκαλέσουν.

 

Θα παρακαλούσα όλους τους συναδέλφους στο φόρουμ να κινηθούν, εφόσον συμφωνούν, προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Να είναι ξεκάθαρο ότι Michanikos.gr δεν αποτελεί μέσο «ψαρέματος» πελατείας και τέτοιες συμπεριφορές θα τιμωρούνται με αποβολή από την κοινότητα.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν μπορώ να σχολιάσω και να συμβάλλω με καλή θέληση στο μήνυμα  αυτό, θα ήθελα να καταχωρήσω την άποψή μου:

 

Υπάρχει κι ένα κάποιο ζήτημα με μαστορική ικανότητα, μαστόρων/τεχνιτών της επαρχίας σε σύγκριση με μαστόρους/τεχνίτες της Αθήνας. Δεν γενικεύω αλλά θίγω μια παράμετρο τοιυ θέματος.  Έχοντας χτίσει και στην Αθήνα, και σε επαρχιακή πόλη, κι έχοντας την εμπειρία πολλών μαστρόρων/τεχνιτών, έχω σχηματίσει αυτήν την εντύπωση.  Πέρα από το κόστος των μεταφορικών των διάφορων υλικών από το κέντρο της Ελλάδας, υπάρχει και το ζήτημα μαστορικής αστοχίας/περιορισμένης εμπειρίας, που επιβαρύνει το κόστος συντήρησης τα επόμενα χρόνια, ένα ακίνητο σε επαρχιακή πόλη.

Λυπούμαι αν θιχτούν κάποιοι, προσπάθησα να το διατυπώσω όσο πιο  εύσχημα μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας παιδιά  το 2003 ένας μηχανικός μου έβγαλε μια άδεια 200τμ  με μια αναθεώρηση το 2007 για άλλα τέσσερα χρονιά η άδεια έληγε τον 6 του 2011 πήγα στον μηχανικό που μου είχε βγάλει την άδεια και μου είπε ότι πρέπει  να βγάλω νέα τελικά ισχύει βρε παιδιά ακόμα και τη μπορώ να κάνω να πάω σε άλλον μηχανικό δεν είχαμε ξεκινηση  καμιά εργασία άλλα δεν θυμάμαι κάτι είχαμε πλήρωση στο ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Ν-4513/18 (ΦΕΚ-9/Α/23-1-18) άρθρο 30 παρ. 5.

Η ισχύς των οικοδομικών αδειών και τυχόν αναθεωρήσεών τους, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-11, καθώς και άδειες που εκδόθηκαν μετά την ανωτέρω ημερομηνία και έως την 1-3-12 σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93), παρατείνεται από την ημερομηνία λήξης τους έως τις 31-12-20

Η άδειά σου είναι ακόμη σε ισχύ μέχρι την 31/12/2020.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/9/2019 at 11:37 ΜΜ, Pavlos33 said:

Ν-4513/18 (ΦΕΚ-9/Α/23-1-18) άρθρο 30 παρ. 5.

Η ισχύς των οικοδομικών αδειών και τυχόν αναθεωρήσεών τους, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-11, καθώς και άδειες που εκδόθηκαν μετά την ανωτέρω ημερομηνία και έως την 1-3-12 σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93), παρατείνεται από την ημερομηνία λήξης τους έως τις 31-12-20

Η άδειά σου είναι ακόμη σε ισχύ μέχρι την 31/12/2020.

Ευχαριστώ πολλή Παύλο  δυο ερωτήσεις ακόμα θα έχω ελεκτη δόμησης, και για αλλαγή ονόματος στην άδεια γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας

Παρακαλώ μήπως ξέρετε ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος

για να βρει πιθανή αίτηση υπαγωγής στον 4495 ενός τρίτου (π.χ. συνιδιοκτήτη σε ακίνητο)....?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Εχω αποκτήσει απο γονική παροχή ένα διαμέρισμα, το οποίο όπως ανακάλυψα προσφάτως, έχει διαφορά στα σχέδια της άδειας, απο τα σχέδια της Σ.Ο.Ι.

Η πραγματικότητα αποτυπώνεται στα σχέδια της Συστάσεως, και συμφωνεί με το υπάρχων ακίνητο. Υπάρχει διαμερισμάτωση, η οποία δεν επιρεάζει τα τετραγωνικά, ούτε καταπατά κοινόχρηστους χώρους. Δυστυχώς, για κάποιο λόγο, ο τότε βεβαιών μηχανικός συμβουλεύτηκε τα σχέδια της συστάσεως, και έδωσε την βεβαίωση πως όλα είναι οκ. Τώρα, βρίσκομαι σε φάση τακτοποίησης, για να ενημερωθεί ο φάκελος της πολεοδομίας, και με συμβουλεύουν πως πρέπει να βγάλω νέα διορθωτική γονική παροχή. Πιστεύετε πως η διορθωτική συμβολαιογραφική πράξη είναι απαραίτητη; Εναλλακτικά, υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται διορθωτική σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας;

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.