Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Αναρτήθηκαν (09-12) τα Ειδοποιητήρια του Β' Εξαμήνου 2015


Engineer

Recommended Posts

Ειδοποιητήρια ΤΣΜΕΔΕ του Β’ Εξαμήνου του 2015

Για τους μετά το 1993, αναρτήθηκαν ειδοποιητήρια χωρίς αυξήσεις (επαναφορά στην 1η ασφαλιστική κατηγορία) μόνο για όσους είχαν κάνει αντίστοιχη αίτηση, μέχρι τα τέλη Σεπτέμβρη. Οι υπόλοιποι, οι οποίοι λόγω οφειλών δε μπορούσαν να ενταχθούν στη ρύθμιση αυτή, θα έχουν ειδοποιητήρια με πλήρεις τις αυξήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα, με mail. Από Δευτέρα είμαι να πάω κι εγώ στην τράπεζα.

Το θέμα είναι ότι την ίδια μέρα κατά τύχη είχα πάει στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ για να μου βγάλουν το νέο δοσολόγιο και μου είπαν ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλω το νέο ποσό και ότι δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα στην τράπεζα με την πάγια εντολή. Αλλά καλού κακού θα πάω και θα ενημερώσω.

Πήγα χτες το μεσημέρι στην Αττικα που έχω την πάγια εντολή. Είχα εκτυπώσει πριν το δοσολογιο που είχα λάβει μέσω email. Ο υπάλληλος δεν το είδε καν ούτε έκανε κάτι αλλά με έδιωξε στην ουσία λέγοντας πως το σύστημα ενημερώνεται αυτόματα από ΤΣΜΕΔΕ και δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια.... Δες και εσύ σε παρακαλώ τι γίνεται γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργο όλο αυτό μην τρέχουμε χριστουγεννιάτικα.

Δεν ξέρω αν σε άλλη τράπεζα πλην Αττικα ισχύει ενημέρωση του διακανονισμού δια του νέου δοσολογιου η γίνεται και εκεί αυτόματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα βρήκα από την αίτηση και εκτύπωσα πάλι τα στοιχεία του διακανονισμού από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ θα πάω στην Δευτέρα το πρωί τράπεζα και θα ενημερώσω σχετικά . Πάντως εμένα όπως έγραψα μου είπαν στην Εθνική ,  ότι πρέπει να καταργηθεί η παλαιά πάγια και να γίνει καινούργια 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Είναι χιλιάρικο για κάθε εξάμηνο του 2015, άρα 2.000 €, που θα προστεθεί στο Α '16 με το νέο χιλιάρικο,

άρα σύνολο 3.000 επιπλέον στο επόμενο ειδοποιητήριο.

 

Και για να μιλάμε με παραδείγματα, εγώ πλήρωσα αντί για 2.900 στο Α '15, 2.000, ήτοι 900 € λιγότερα.

Ομοίως πρέπει να πληρώσω τώρα 900 € λιγότερα για το Β '15.

 

Όταν όμως έρθει, κατά το επόμενο καλοκαίρι, το Α' 16 θα είναι 2.000 + 3 Χ 900= 4.700 €!!!!

 

Άντε καλό καλοκαίρι!!!!!!

 

Υ.Γ. Αα, και μην ξεχνάτε, μέχρι τότε μπορεί να είναι και 3η ίσως 4η φορά αριστερά!!!!!

Κατ' αρχήν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αριστερά. Κάποιοι συνεχίζουμε την προσπάθεια απέναντι σε όποια κυβέρνηση παίρνει μέτρα εις βάρος των μηχανικών. Ελπίζω να μην θέλεις να ξαναέρθει ο Σαμαράς για να φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ. Αυτός τελείωσε οριστικά. Το θέμα τώρα είναι να διώξουμε και αυτούς και να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Και αυτό από τον καναπέ δεν γίνεται. Και δεν γίνεται ούτε συνεχίζοντας ο καθένας τη δουλειά του από το γραφείο του. Θα πρέπει να θυσιάσουμε κάτι για να κερδίσουμε ξανά τη ζωή που μας έκλεψαν.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα πως σας ήρθε παιδιά;Με mail ή τι;

Το μύνημα ερχεται αυτοματοποιημένα στο mail που έχεις δηλώσει κατα την εγγραφή σου ως πιστοποιημένος χρήστης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του e-tsmede(πρέπει να έχεις γραφτεί στο e-tsmede).

Το μύνημα έχει δύο συννημένα:Το πρώτο είναι ο νόμος βάσει του οποίου θα αυξηθούν οι δόσεις του διακανονισμού και το δεύτερο(αρχείο.txt) το νέο δοσολόγιο των υπόλειπων δόσεων.

Όπως είπε και άλλος συνάδελφος πρέπει να πας στην τράπεζα να ακυρώσεις την παλιά πάγια εντολή και να ξαναδώσεις νέα για να γίνεται ανάληψη (από το ΤΣΜΕΔΕ)από τον λογαριασμό σου το νέο ποσό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.............. Το θέμα τώρα είναι να διώξουμε και αυτούς και να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. ...................................

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην τράπεζα, ΕΤΕ, δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι στην πάγια εντολή, αφενός επειδή δεν έχει αλλάξει ο κωδικός ανάθεσης από το ΤΣΜΕΔΕ και αφετέρου επειδή στην πάγια εντολή δεν καθοριζόταν ποσό, οπότε το ΤΣΜΕΔΕ τραβάει όσα χρειάζεται κάθε φορά. Απλά πρέπει να υπάρχει μέσα στον λογαριασμό το νέο ποσό της δόσης.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεται λοιπόν οτι δεν χρειάζεται ενημερωση στην τράπεζα, να πω την αλήθεια εχει μια λογικη γιατι φαντάσου να ειναι καποιος επαρχία η εξωτερικο και να χρειάζεται να παει στην τράπεζα του για ενημερωση της πάγιας εντολής. Έτσι μετα την αττικα και στην ΕΤΕ δεν θελει ενημερωση διακανονισμού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο ακριβώς μου είπαν στη ΕΤΕ Αμπελοκήπων. Οτι δηλαδή η πάγια εντολή ισχύει για όποιο ποσό ζητήσει το ΤΣΜΕΔΕ, δεν χρειάζεται να αλλάξει η τράπεζα κάτι. Χαρακτηριστικά μου είπε ο υπάλληλος οτι είναι αντίστοιχο με την πάγια εντολή που δίνεις π.χ. στη ΔΕΗ, που δεν είναι για συγκεκριμένο ποσόν, αλλά για το ποσόν που γράφει κάθε φορά ο λογαριασμός..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο ακριβώς μου είπαν στη ΕΤΕ Αμπελοκήπων. Οτι δηλαδή η πάγια εντολή ισχύει για όποιο ποσό ζητήσει το ΤΣΜΕΔΕ, δεν χρειάζεται να αλλάξει η τράπεζα κάτι. Χαρακτηριστικά μου είπε ο υπάλληλος οτι είναι αντίστοιχο με την πάγια εντολή που δίνεις π.χ. στη ΔΕΗ, που δεν είναι για συγκεκριμένο ποσόν, αλλά για το ποσόν που γράφει κάθε φορά ο λογαριασμός..

Επιβεβαιώνω και εγώ για ΕΤΕ Καισαριανής. Ο υπάλληλος μου έδωσε το ίδιο ακριβώς παράδειγμα με τη ΔΕΗ.

Επιπλέον είναι απόλυτα λογικό να μην υπάρχει όριο ειδικά στην περίπτωση που έχει χαθεί κάποια δόση και τον επόμενο μήνα το σύστημα "τραβάει" 2 δόσεις μαζί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.