Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δε δουλεύει το test στον ΔΔΕ


Kostis Fouskis

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ελέγχοντας το ρελέ διαφυγής του πίνακα μου στο σπίτι, πατώντας το κουμπί test, το ρελέ δεν έπεσε. Επομένως ήμουνα σίγουρος πως το ρελέ θέλει αλλαγή μιας και το ρέυμα της φάσης θα είναι διαφορετικό από το ρεύμα του ουδετέρου, Όμως ένας φίλος ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων μου είπε οτι μπορεί να μην έχει χαλάσει το ρελέ αλλά μονο το κουμπι test και το ρελέ δουλεύει κανονικά. Αυτό πως μπορώ να το ελέγχξω? Υπάρχει κάποιος τρόπος να προκαλέσω μια ελεγχόμενη διαρροή προς τη γή χωρίς να πάθω τίποτα για να δω αν πέσει το ρελέ??

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Πες του φιλου σου να ερθει με το οργανο του και να το μετρησει.Αν ειναι ενταξει το αφηνεις,αλλα για μενα θα το αλλαζα.

Το κοστος δεν ειναι μεγαλο,επισης θα εχεις την δυνατοτητα καθε 3-4 μηνες να πατας το test και να το βλεπεις μονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επ΄ουδενι μη δοκιμασεις τεχνητη διαρροή. 

 

Στη θεση σου εγω θα το αλλαζα.

 

Επισης ελεγξε στον πινακα σου να ειναι τοποθετημενα με τη σωστη σειρα, (διακοπτης - ασφαλεια - ρελε)

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα καιμπρεπει να το αλλαξει. Αρκει να ειναι πραγματι χαλασμενο. Στη δοκιμη υπηρχαν φορτια στην εγκατασταση, δηλαδη φωτα συσκευες σε λειτουργια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ελέγχοντας το ρελέ διαφυγής του πίνακα μου στο σπίτι, πατώντας το κουμπί test, το ρελέ δεν έπεσε. ... φίλος ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων μου είπε οτι μπορεί να μην έχει χαλάσει το ρελέ αλλά μονο το κουμπι test και το ρελέ δουλεύει κανονικά.

Με την προϋπόθεση ότι ο rcd είναι σωστά συνδεδεμένος και δεν είναι μόνο για διακόσμηση στον πίνακα, η συμβουλή που σου δόθηκε είναι παντελώς επικίνδυνη. Στο εργαστήριο μας μπορούμε να κάνουμε [σχεδόν] ό,τι θέλουμε. Στις λοιπές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, όταν το κουμπί ελέγχου του rcd δεν λειτουργεί, τότε θέλει οπωσδήποτε αντικατάσταση. Κανένας κανονισμός δεν προβλέπει κάτι διαφορετικό. Επίσης, ο εξαμηνιαίος έλεγχος του rcd [που επιβάλλεται από τον Κανονισμό], με τη χρήση του κουμπιού ΤΕΣΤ, αυτό το νόημα έχει. Επίσης, η χρήση του οργάνου για την διαπίστωση της σωστής λειτουργίας του rcd, σε κάθε επανέλεγχο της ηλεκτρικής εγκατάστασης, έχει ακριβώς το αντίθετο νόημα από αυτό που προτείνει ο φίλος σου: Να διαπιστώσει ο ηλεκτρολόγος ότι ο rcd εξακολουθεί να έχει τα επιθυμητά χαρακτηριστικά, παρόλο που το κουμπί ΤΕΣΤ τα δείχνει όλα εντάξει. Όχι, το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχει κάποιος τρόπος να προκαλέσω μια ελεγχόμενη διαρροή προς τη γή χωρίς να πάθω τίποτα για να δω αν πέσει το ρελέ??

ποιος σου είπε ρε παλικάρι μου ότι ο  rcd δουλεύει -συνεργάζεται-   με την γείωση?

Link to comment
Share on other sites

 αν συνδέσει μια λάμπα led 230v μεταξύ L P τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να συνδεθεί μια λάμπα με ισχύ > 7W ( 230V x 0,030 A = 6.9 W ).

 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή η δοκιμή θα πρέπει να γίνεται συχνά και από οποιονδήποτε ανειδίκευτο, ο ΔΔΕ πρέπει να αντικατασταθεί.

 

Ο λόγος ύπαρξής του στον πίνακα δεν είναι για να λέμε ότι έχουμε ΔΔΕ αλλά για να προστατευόμαστε και πρέπει να μπορούμε να ελέγχουμε ότι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.