Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαμηλά κτήρια και δόμηση (άρθρο 14 Γ.Ο.Κ.)


iliekater

Recommended Posts

Ίσως είναι χαζή η ερώτησή μου , αλλά εγώ θα την κάνω . Το λοιπόν , θα ξέρετε τα λεγόμενα "χαμηλά κτίρια" · σύμφωνα με το άρθρο 14 του αξιολάτρευτού μας ΓΟΚ '85 , είναι αυτά που :

- έχουν αποκλειστική χρήση κατοικία

- έχουν ύψος το πολύ 8,5 μ μη συμπεριλαμβανομένου της στέγης

- δεν ξεπερνούν τα 400 μ2 δομήσιμης επιφάνειας

 

Σε αυτά λοπόν , ο ΓΟΚ είναι πολύ ευεργετικός και ορίζει πως δεν προσμετρούνται στον συντελεστή δόμησης - πέραν αυτών που προσδιορίζονται στο άρθρο 7 (συντ. δόμησης) - ΚΑΙ τα ακόλουθα :

- εξώστες και ημιυπαίθριου , ασχέτως της επιφάνειάς τους

- ανοιχτές κλίμακες , ανεξαρτήτως χρήσης (κύριας ή βοηθητικής)

 

Όλα τα παραπάνω είναι πολύ ωραία και εγώ ενδιαφέρομαι να τα αξιοποιήσω . Η αποροία μου είναι : αυτά ισχύουν μόνο στα σχέδια πόλεων ή ισχύουν και στους οικισμούς ;

 

Εγώ στην περίπτωσή μου ενδιαφέρομαι για ένα οικισμό στον οποίο με απόφαση Νομάρχη θεσπίζονται οι όροι δόμησης ως εξής :

- αρτιότητα 500 (που στη συγκεκριμένη περίπτωση ικανοποιείται)

- κατά τα λοιπά ισχύουν οι όροι του ΠΔ 24-4-1985 του 1985 = Όρια και Όροι Δόμησης σε Οικισμούς Κάτω των 2000 Κατοίκων

- σημειώνεται επίσης πως δεν πρόκειταιγια παραδοσιακό οικισμό

 

Δεδομένου πως το παραπάνω ΠΔ δεν προσδιορίζει αλλιώς τον υπολογισμό της επιφάνειας δόμησης , ημιυπαιθρίων κτλ , θεωρώ πως προκύπτει πως το άρθρο για τα "χαμηλά κτίρια" του ΓΟΚ συνεχίζει να ισχύει και εδώ . Έτσι δεν είναι ; Ρωτάω διότι δεν μου έχει ξανασυμβεί κατοικία και είμαι λίγο αγχωμένος . :oops:

Link to comment
Share on other sites

iliekater πρέπει να ελέγξεις τα παρακάτω:

 

 

1)

Οι διατάξεις του άρθρου 14 δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές που το επιτρεπόμενο ύψος είναι μικρότερο των 11 μ.

 

2)

 

βλ. παρ.3 Αρθρου 28 «Εκταση εφαρμογής του πολεοδομικού κανονισμού»

 

Δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνονται και οι οικισμοί χωρίς εγκεκριμένο

σχέδιο στην εφαρμογή του άρθρου 14...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον vtounto - Στο ΠΔ 24-4-85 για τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, άρθρο 5 παρ.4: "α) Το μέγιστο ύψος κτιρίων ορίζεται σε 7.50 μ. Δύναται με απόφαση του Νομάρχη να ορίζεται κατά περιοχές, αύξηση του παραπάνω μέγιστου ύψους μέχρι τα 8.50 μ. όταν συντρέχουν ειδικοί λόγοι που σχετίζονται με τη διατήρηση του τυχόν ιδιαίτερου χαρακτήρα του οικισμού. ", όπερ σημαίνει ότι οι διατάξεις του άρθρου 14 δεν έχουν εφαρμογή, καθώς το επιτρεπόμενο ύψος στους οικισμούς αυτούς είναι κάτω των 11μ.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος οικισμός έχει εγκεκριμένο σχέδιο , αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν βολεύει πουθενά διότι ούτως ή άλλως το μέγιστο ύψος δεν ξεπερνά τα 11 μέτρα ...

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από εκτενέστερη βουτιά που έκανα μέσα στην απέραντη θάλασσα της νομοθεσίας , έφτασα (και πάντα με τη δική σας συμβολή) στα παρακάτω δεδομένα :

 

Οι συγκεκριμένες διατάξεις του άρθρου 14 του ΓΟΚ ’85 είναι ιδιαίτερα ευνοϊκές , αλλά δεν ισύουν πάντα :

 

- Ο ΓΟΚ προσδιορίζει στο άρθ 14 §6 πως οι διατάξεις αυτές δεν ισχύουν στις περιοχές όπου επιβάλεται Ημεγ. ≤ 11,00 μ .

 

- Ο ΓΟΚ προσδιορίζει στο άρθ 28 §2 πως οι διατάξεις αυτές δεν ισχύουν στις περιοχές εκτός εγκεκριμένου σχεδίου .

 

- Ο ΓΟΚ προσδιορίζει στο άρθ 28 §3 πως οι διατάξεις αυτές δεν ισχύουν στις περιοχές εντός οικισμών χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο .

 

- Η ΕΓΚ 113 του 1986 πρόσθεσε ότι το αρθ 14 ισχύει τελικά εντός οικισμών χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο , αλλά δεν ιχύει η §5 του άρθρου . Ουσιαστικά όμως αυτό πια δεν έχει ισχύ διότι η αντίστοιχη παραπάνω απαγόρευση επιβλήθηκε με την (μεταγενέστερη) μεγάλη τροποποίηση του ΓΟΚ εν έτει 2000 .

 

- Εξάλλου η ΕΓΚ πρωτ. 73089 του 1987 αποσαφήνισε επιπλέον τα πράγματα , αφού επισήμανε πως : άπαξ στην περιοχή προσδιορίζονται όροι δόμησης που οδηγούν ούτως ή άλλως σε χαμηλά κτίρια , δηλαδή επιβάλουν ύψος μικρότερο του 8,5 μ (συναντιέται συχνά στους όρους δόμησης των οικισμών) , τότε δεν έχει ισχύ το ευεργετικό άρθρο 14 του ΓΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε άδειά μου θέλω να το πάω σαν χαμηλό κτίριο.

 

Έχω ύψος κτιρίου που θέλω να κάνω 1,20 + 3,20 +3,20 = 7,60μ. + υποχρεωτική στέγη .

 

άρθρο 14

 

[php:1:a00ccbe04c]Αρθρο 14.

Ειδικές διατάξεις για χαμηλά κτίρια.

1. Χαμηλό κτίριο είναι αυτό του οποίου κύρια χρήση είναι η κατοικία και το οποίο έχει μέγιστο ύψος το πολύ 8,50 μ., μη συμπεριλαμβανομένης της στέγης, από την οριστική στάθμη του εδάφους και έχει συνολική επιφάνεια που υπολογίζεται στο σ.δ. το πολύ 400 τ.μ.

Στο οικόπεδο είναι δυνατή η κατασκευή περισσότερων του ενός χαμηλών κτιρίων, με την προϋπόθεση ότι η συνολική επιφάνεια όλων των κτιρίων που υπολογίζεται στο σ.δ. δεν υπερβαίνει τα 400 τ.μ.

2. Στη συνολική επιφάνεια, που προκύπτει από το συντελεστή δόμησης, για τα χαμηλά κτίρια δεν υπολογίζονται, εκτός από τα αναφερόμενα στο άρθρο 7, και:

α) εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι, ανεξάρτητα από την επιφάνειά τους.

β) Ανοιχτές κλίμακες κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

"3. Το ποσοστά κάλυψης της παρ. 1 του άρθρου 8 αυξάνονται κατά 10 εκατοστιαίες μονάδες, εκτός αν η αύξηση αυτή αποκλείεται ρητά από τους όρους δόμησης της περιοχής. Στην κάλυψη του οικοπέδου δεν υπολογίζονται οι επιφάνειες των χώρων που προβλέπονται στην παρ. 3α του άρθρου 8 και στην περίπτωση β' της προηγούμενης παραγράφου."

4. Τα χαμηλά κτίρια τοποθετούνται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Οταν δεν εφάπτονται με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου, η ελάχιστη απόσταση του κτιρίου από τα όρια αυτά είναι Δ= 2,5Ομ.

"Η παράγραφος 3 του άρθρου 9, όπως αντικαθίσταται εφαρμόζεται ανάλογα".

"Μέσα στην απόσταση Δ, εκτός από τις κατασκευές που αναφέρονται στην παρ. 6 του άρθρου 11, επιτρέπονται και εξώστες πλάτους μέχρι 0,40 μ. σε τμήματα των όψεων του κτιρίου."

"5. Πάνω από το μέγιστο ύψος των 8,50 μ. επιτρέπονται στέγες μέγιστου ύψους 1,50 μ., καθώς και οι λοιπές κατασκευές που αναφέρονται στο άρθρο 16."

"6. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές που το επιτρεπόμενο ύψος είναι μικρότερο των 11 μ."

7. Κατά τα λοιπά η δόμηση των χαμηλών κτιρίων διέπεται από τις διατάξεις του παρόντος νόμου.[/php:1:a00ccbe04c]

 

 

Εγώ στην περιοχή μου έχω μέγιστο ύψος 9,00μ + 2,00 υποχρεωτική στέγη.

 

Μπορώ να το πάω σαν χαμηλό ?

 

Στην 6 παράγραφο τι εννοεί ο ποιητής ?

 

επίσης κοιτώντας τη νομοθεσία βρήκα και αυτή την εγκύκλιο :

 

[php:1:a00ccbe04c]ΑΡΙΘ.: 72664/10120/89 Βλέπετε το πλήρες κείμενο

Είδος Εγγράφου: ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ

Αρχή έκδοσης: ΠΕΧΩΔΕ

ΦΕΚ:

 

 

Μέγεθος κειμένου: 5,61 KB

 

 

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 72664/10120/89 : "Καθορισμός μέγιστου επιτρεπομένου ύψους"

 

 

 

 

 

Θέτουμε υπόψη σας τα εξής :

 

Η εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ) είναι δυνατή σε περιπτώσεις που το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι μεγαλύτερο από 8,50 μ. χωρίς κανένα ιδιαίτερο περιορισμό, σύμφωνα με την εγκύκλιο 1/88 και τα πρακτικά 95/87 της συνεδρίασης της 5.3.87 του ΣΤΕ.

 

Προς αποφυγή καταστρατηγήσεων, παρακαλούμε κατά την έγκριση ή την αναθεώρηση εγκεκριμένων σχεδίων να μην ορίζονται ύψη οριακά κοντά στα 8,50 μ. (π.χ. 8.60 μ.) αλλά τέτοια που να διασφαλίζεται το πνεύμα του νομοθέτη κατά την εφαρμογή των διατάξεων του άθρου 14 του Ν. 1577/85.

[/php:1:a00ccbe04c]

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ?

 

thnx in advance guyssss

 

 

όλα αυτά τα κάνω για να εκμεταλλευτώ το Δ=2,50 μινιμουμ.

 

Θα πρέπει μήπως να ισχύουν και άλλες προυποθέσεις ?

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 η παράγραφος 6 του άρθρου 14:

 

"6. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές που το επιτρεπόμενο ύψος είναι μικρότερο των 11 m."

 

Προστέθηκε με την αναθεώρηση του ΓΟΚ το 2000.

 

Υποθέτω πως στην δική σου την περίπτωση δεν μπορείς να το πας με τα χαμηλά κτίρια γιατί η αναθεώρηση του ΓΟΚ είναι μεταγενέστερη της εγκυκλίου 72664/10120/89.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πνεύμα του νομοθέτη είναι :

 

"Κάνε χαμηλό κτίριο σε περιοχή που μπορούσες ψηλό και θα σου δώσω κάποια οφέλη "

 

Λέω σωστά ?

 

Και το όριο για υπαγωγή στο άρθρο είναι τα 11 μέτρα ?

 

(μάλλον δεν θέλω να το πιστέψω.....και μου έβγαιναν τα αρχιτεκτονικά κουκλάκι σκέτο....φτουυυυυ )

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

:smile:

 

 

Έχει πολλά καλά η διάταξη των χαμηλών κτιρίων... Αλλά βολεύει πολύ σε πειρπτώσεις ανακαίνισεις/ανακατασκευής παλαιών κτιρίων...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βολεύει πολύ σε πειρπτώσεις ανακαίνισεις/ανακατασκευής παλαιών κτιρίων...

 

Άγγελε τι εννοείς με αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.