Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαμηλά κτήρια και δόμηση (άρθρο 14 Γ.Ο.Κ.)


iliekater

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι.Θα ήθελα μια βοήθεια.Στη κάτοψη που έχω καταθέσει στην πολεοδομία, αφού κάνανε συμβούλιο μου είπαν πως για να μην μετρήσει η ανοιχτή κύρια κλιμακα στο Σ.Δ. και στον όγκο θα πρέπει να αφήσω κενό από το σύνορο με το όμορο οικόπεδο διαστάσεων 2,5 Χ 4,0 και μετά να βάλω τη σκάλα. Υπάρχει κάτι να τους αντικρούσω;

Επισυνάπτω την κάτοψη και εννοείται μιλάμε για χαμηλό κτίριο.

post-19512-131887228158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε θέλω να γίνω κακός αλλά το συγκεκριμένο σχέδιο δίνει πολλά δικαιώματα. Αν ήμουν υπάλληλος δε θα δεχόμουν αυτή τη σκάλα ως ανοιχτή - ως ασκεπή ναι, αλλά αυτό είναι άλλη ιδιότητα άσχετη. Και με το άνοιγμα που ζητάνε μάλλον χάρη κάνουνε.

 

Και αυτός ο ημιυπαίθριος, πίσω. Μάτι βγάζει, είναι δεν είναι για κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τον τοίχο στο σύνορο δεν το είχα αρχικά,δεν τον ήθελα ούτως η άλλως. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι ή να μου πειτε κατλα την γνώμη σας τι ισχύει με διαστάσεις;Δ=2,5 για χαμηλά.

Αρχικά δεν είχα τον τοίχο και είχα διαστάσεις 3,6 Χ 3,6, και μου είπαν να το κάνω 3,8 Χ 3,8, ενώ τώρα τα αλλάζουν όλα.

Επίσης μου λένε πως και ο φωταγωγός μετράει στον όγκο.

Καμία πρόταση - βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εντός κάθετης ιδιοκτησίας με υπάρχον διώροφη κατοικία (πραγματοποιήσιμο ύψος 7,00 μ) θέλω να κάνω προσθήκη κατ' επέκταση ισογείου και ορόφου. Αρχική άδεια του '55 και επιτρεπόμενο ύψος 11,00 μ.

Μπορεί η προσθήκη να υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 14;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

νομίζω το μικρότερο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι να υπαχθείς στο αρθρο 14.Αν δεν ξεπερνάς τα 400 τ.μ δόμηση στο σύνολο μοιάζει να γίνεται.Αλλά πρόσθηκη καθύψος σε οικοδομή του 55 πως θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ζήτημα 1ο: Το άρθρο 14 δεν έχει εφαρμογή σε περιοχές με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος μικρότερο του 11. Επειδή είσαι στο όριο συνεννοήσου με την πολεοδομία (κατά την άποψη μου, μπορείς γιατί δεν μιλάει για ύψος μικρότερο ή ίσο του 11).

Ζήτημα 2ο: Μιλάς για συνιδιοκτησία (κάθετη), η δέσμευση που δημιουργείται είναι για όλο το οικόπεδο. Οπότε χρειάζεσαι την συγκατάθεση των συνιδιοκτητών (σχ. Αποφ-70437/89/89. Εγκ-89/89)

Ζητημα 3ο: Κατα την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14, η μέγιστη δόμηση καθορίζεται στα 400τμ ανεξάρτητα του συντελεστή δομήσεως. Είναι η δόμηση σου μικρότερη απο 400τμ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nα ρωτήσω συνάδελφοι έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου που θα προβώ σε άδεια νομιμοποίησης με τον νέο νόμο!!!Προφανώς θα πάω με τις διατάξεις του τότε γτ ήταν πιο ευεργετικες!!!!

Το πρόβλημα που συνάντησα είναι πως το κτίριο έχει χαρακτηριστεί στην άδεια και από τον μηχανικό και από την πολεοδομία το 1991 σαν ΧΑΜΗΛΟ κτίριο καθώς εχει ύψος 8,30. όπως είναι φυσικό χρησιμοποίησε τις ευεργετικές διατάξεις περι χαμηλών κτιρίων.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 8,5 μ +1,50 μ. στέγη!!!!

Απότι διάβασα τότε για να μπεις στις διατάξεις έπρεπε ναΜΗΝ έχεις μικρότερο ίσο των 8,5 μ!!!!Τα λέω καλά μέχρι εδώ???

Άρα αν το ύψος της στέγης δεν υπολογίζεται κακώς ο συνάδελφος και η πολεοδομία την έκδοδε την Ο.Α., αν όμως το ύψος προσμετράται τότε έχουμε 10μ ύψος άρα είναι όλα κανονικά!!!!

 

Σε 2-3 σελίδες πιο πριν έγραψε ενας συνάδελφος πως ΔΕΝ μπορείς να εντάξεις το ύψος της στέγης αλλά μόνο της πυλωτής...είχε δίκιο κάτα την άποψη σας!!!!???

 

Το εν λόγω θέμα με επείγει γτ αν πάω και καταθέσω άδεια νομιμοποίησεις για μια σοφίτα και κάτι κλειστούς η/χ που έχει κατασκευάσει και η άδεια τότε είχε εκδοθεί λανθασμένα θα μου βγεί ε΄να ποσοστό 20% από το σπίτι του ότι έχει κάνει παραβίαση Δ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επίσης στα χαμηλά κτίρια που αναφέρει πως θα πρέπει να έχουν ύψος μεχρι 8,5 μετρα, σε αυτό το ύψος υπολογίζετε και η στέγη ή είναι 8,5+1,5 ????

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Προς Megapad: Οπως γράφει το άρθρο 14 παρ. 1 " έχει μέγιστο ύψος το πολύ 8,50 m μη συμπεριλαμβανόμενης της στέγης''. Στην παρ. 4 " 5. Πάνω από το μέγιστο ύψος των 8,50 m, επιτρέπονται στέγες 1,50 ".

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αστέριε...για την υποψία που έχω πως ΚΑΚΩΣ έχει εκδοθεί η άδεια σαν χαμηλό κτίριο..ποια έιναι η άποψη σου??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.