Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαμηλά κτήρια και δόμηση (άρθρο 14 Γ.Ο.Κ.)


iliekater

Recommended Posts

  • 3 months later...

Να θέσω και εγώ λοιπόν ένα ερώτημα σε σχέση με τα χαμηλά κτήρια. Έχω την περίπτωση κτηρίου το οποίο ανεγέρθηκε πριν την εφαρμογή του ΓΟΚ2000. Στο διάγραμμα κάλυψης πραγματοποιούνται τα εξής στοιχεία:

 

1) Το ισόγειο περιλαμβάνει ένα κατάστημα εμβαδού 133 τ.μ. και έναν ημιυπαίθριο χώρο εμβαδού 57 τ.μ.

2) Ο όροφος περιλαμβάνει μια κατοικία εμβαδού 162 τ.μ. και έναν ημιυπαίθριο χώρο εμβαδού 28 τ.μ.

3) Απόσταση από πλάγια όρια 2,50 μέτρα.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: Ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει στο κλείσιμο του ισόγειου ημιυπαίθριου χώρου και να τον εντάξει στον χώρο του καταστήματος. Έτσι όμως το συνολικό εμβαδό του καταστήματος υπερβαίνει το συνολικό εμβαδό της κατοικίας οπότε αναιρείται η προϋπόθεση της κύριας χρήσης κατοικίας. Με ποιές διατάξεις θα γίνει ο έλεγχος της άδειας;

 

Οι όροι δόμησης της περιοχής είναι:

 

Ηmax=9,00m + 2,00 m στέγη

ΣΔ=0,8

Κάλυψη=70%

Εμβαδό οικοπέδου=502,00 τ.μ.

-------------------

Κανείς ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή που βγήκε οι οικοδομική άδεια ο περιορισμός ήταν στα 9,00 μέτρα και όχι στα 11,00 όπως ισχύει σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν μιας και τελικά έβγαλα άκρη και για μελλοντική χρήση από οποιονδήποτε συνάδελφο συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα η απάντηση είναι ότι η ένταξη στα χαμηλά κτήρια είναι δευσμευτική, το οποίο σημαίνει ότι εφ' όσον το κτήριο ανεγέρθη ως χαμηλό ισχύουν οι αυτοί όροι δόμησης του Άρθρου 14 ακόμα και στην περίπτωση που σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής θα είχε μεγαλύτερο Σ.Δ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρετε! Είμαι νέα στο αντικείμενο και έχω μια περίπτωση που με έχει μπερδέψει λίγο.

Είναι ένα οικόπεδο 1000μ2 εξ αδιαιρέτου σε 2 ιδιοκτήτες.Σε αυτό έχει κτισθεί το '88 μια κατοικία 200μ2 με όρους δόμησης χαμηλού κτιρίου.Έτσι,παρ'οτι στην περιοχή ίσχυε σ.δ.=0,80 ,η επιτρεπόμενη δόμηση περιορίστηκε στα 400μ2(χαμηλό κτίριο) εκ των οποίων τα 200μ2 χρησιμοποίησε αυτός που έχτισε.

Στην περιοχή τώρα ισχύουν όροι δόμησης οικισμού <2000 κατοίκων με σ.δ. 0,70(απόφαση νομάρχη) και μαχ ύψος 7,50μ(δηλ<από τα 11μ που απαιτούνται πια για χαμηλά κτίρια) και θέλει να χτίσει ο άλλος συνιδιοκτήτης.Μπορεί να μου πει κανείς τι παίζει με τις δομήσεις? Το ότι έχτισε ο πρώτος με όρους χαμηλού είναι δεσμευτικό για όλο το οικόπεδο? Δηλ θα χτίσει τα υπόλοιπα 200μ2?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Το οικόπεδο χτίζει συνολινά 700τμ, μείον τα 200 που έχουν ήδη χτιστεί, υπάρχουν 500τμ υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

achille μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά η ένταξη στους όρους των χαμηλών κτηρίων είναι δεσμευτική για όλο το οικόπεδο. Τουλάχιστον σε αυτό καταλήξαμε με τον υπάλληλο της πολεοδομίας σε μια πρόσφατη προσθήκη που μου έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.