Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαμηλά κτήρια και δόμηση (άρθρο 14 Γ.Ο.Κ.)


iliekater

Recommended Posts

Όταν έχεις ένα παλιό κτίριο - κυρίως στην Αθήνα - που έχουν χτιστεί με φέρουσα τοιχοποιία κτλ είναι αδύνατο να κάνεις προσθήκη. Επειδή οι ιδιοκτήτες θέλουν συνήθως να τα διατηρήσουν και να τα μεγαλώσουν λίγο και δεν σκέφτονται τη λογική της κατεδάφισης και της ανέγερσης νέας οικοδομής, η διάταξη των χαμηλών κτιρίων βολεύει αφάνταστα. +10% κάλυψη.. εξώστες/ημιυπαίθριοι απεριόριστοι, Ανοιχτές κλίμακες που δεν μετρούν πουθενά κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Για χαμηλά κτίρια πρέπει να έχεις δικαίωμα να κάνεις κτίριο με μέγιστο ύψος πάνω από 11μ.

Αυτό μπορείς να το πετύχεις χωρίς να αθροίζεις την στέγη στο υπάρχον ύψος, αλλά (σε μερικά διατάγματα προβλέπεται) με την δημιουργία πυλωτής εφόσον ο νομοθέτης σου προσφέρει την επιλογή αυτή μαζί με αύξηση του ύψους.

(π.χ. 9,50+1,50 για πυλωτή =11μ άρα μπορούμε με χαμηλά κτήρια άρα Δ>2,50μ και απεριόριστοι εξώστες και ημιυπάιθριοι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς αν έχει εκδοθεί άδεια προ του 2000 και το κτίσμα υπαγόταν

στις διατάξεις των χαμηλών κτιρίων , τι ισχύει σήμερα που θέλω να κάνω

προσθήκη τόσο κατά επέκταση όσο και καθ' ύψος ; Θα προσμετρηθούν οι

εξώστες και οι Η.Χ. μου ; Mε μια εξωτερική κλίμακα που θέλω να

κατασκευάσω τι παίζει ; Θα την συνυπολογίσω στον ΣΔ μου ; :???:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να βρούμε το άρθρο 14 του ΓΟΚ 85 , πριν την αναθεώρησή του ; Mου είπαν σήμερα στην Πολεοδομία πως πριν την αναθεώρηση είχαν εφαρμογή οι διατάξεις για τα χαμηλά κτίρια όταν το μέγιστο ύψος δεν ξεπερνούσε τα 9,00Μ και δεν μπορώ να το τεκμηριώσω πουθενά . Ξέρει κανείς τι ίσχυε προ του 2000;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κτιστεί κάτι ή όχι?

 

Αν χτίστηκε και επιθυμείς να εκμεταλλευθείς πλέον το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος το λογικότερο (καθότι δε μου έχει τύχει) να ζητηθεί αναθεώρηση άδειας και καθαίρεση/αφαίρεση ή συμψηφισμός όλων των στοιχείων που έχουν προκύψει από τη χρήση των ευεργετικών ρυθμίσεων. Δηλαδή το τελικό τελικό κτήριο να είναι σύμφωνο με τους γενικούς κανόνες (Η/Χ., εξώστες, αποστάσεις). Αν ίσχυε κάτι άλλο οι πάντες θα χτίζανε πρώτα ''χαμηλά'' κτήρια και μετά θα πετάγανε προσθήκες καταστρατηγώντας τους γενικούς/τοπικούς όρους δόμησης.

 

Αν δε χτίστηκε, το ζήτημα είναι η ισχύς της άδειας. Αν έχει δοθεί παράταση και ισχύει (για έκδοση 2000 οριακά είναι) τότε πραγματοποιείται ως έχει - βέβαια πάλι μπορείς να κάνεις αναθεώρηση. Αν έληξε ξεκινάς άδεια από την αρχή. Εννοείται πως αν επιλέξεις ''ψηλό'' κτήριο μετράνε όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκεύαστηκε ισόγεια κατοικία εμβαδού 30τ.μ. και τώρα εγώ θέλω να κάνω προσθήκη κατά επέκταση 10τ.μ. και καθ΄ ύψος άλλα 40τ.μ. Οι εξώστες που είχαν κατασκευαστεί υπερβαίνουν το 40% της τότε δόμησης . Για μένα τώρα τι ισχύει στο διάγραμμα κάλυψης ; Προσμετράται μια εξωτερική ανοιχτή σκάλα ανόδου στον Α΄όροφο ; Θα κάνω υπολογισμό των εξωστών και των Η.Χ. και πώς; Μόνο αυτών που θα προστεθούν ή και το συνολικό ;

Link to comment
Share on other sites

Μα με έναν ακόμα όροφο, συνεχίζει να είναι χαμηλό το κτίριο, οπότε και η προσθήκη θα πάει χωρίς έλεγχο εξωστών και Η/Χ.

Για την σκάλα έχω μπερδευτεί (το είχαμε κουβεντιάει παλαιότερα) :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες αλλά έχω μέγιστο ύψος στην περιοχή μου 8,60μ+1,50μ στέγη . Είμαι δηλαδή κάτω των 11,00μ που τώρα απαιτούνται . Τι ισχύει λοιπόν ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.